phpMyAdmin yedekleme nasıl yapılır?

Uzun süredir, blog adresimin yedeğini almamıştım, hem yedek almış olalım hem de konuyu anlatalım.

Genellikle insanlar yazı ile yedeklemenin nasıl yapılabileceğini anlatmışlar. Fakat fotoğraflarla anlatmanın daha akılda kalıcı ve kolay olduğunu düşününlerdenim. Bu nedenle adım adım anlatıyorum.

Öncellikle kullandığınız panelden phpMyAdmin‘e tıklayın. Sizden veritabanı kullanıcı adı ve şifresi isteyecektir. Bu bilgileri girdikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelir.

Yukarıda görebileceğiniz gibi sol taraftan, Database yazan hatta benim güvenlik nedeniyle üzerini beyazla çizdiği yerden veritabanı adımızı seçiyoruz. Bir süre bekledikten sonra aşağıdaki kısım karşımıza geliyor.

Yukarıda ekranın seçilmiş hali geldi. Siz önce sol alt taraftan Check All yapacaksınız. Tüm tablolarımızı seçtikten sonra üst kısımdan Export linkine tıklayabiliriz. Bir süre bekledikten sonra…

Karşımıza gelen ekrandan Go tuşuna basarak Zip dosyası halinde alabiliriz. İsterseniz Gzip olarakta indirebileceğiniz gibi, yedek dosyanızın adını da değiştirebilirsiniz.

Artık elimizde bir sorun olması durumunda geri yükleyebileceğimiz, SQL formatında veritabanımız mevcuttur.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla