Turkish Alexa 100 En iyi siteler sıralaması

Alexa her ülkeye ait çeşitli site istatistikleri tutmaktadır.Bu listeler sayesinde hangi ülke,en çok hangi siteyi takip ediyor öğrenebiliriz.Dünya sıralamasına baktığımızda pekte şaşırmıyoruz.Ara sıra değişine ilk iki sıra genelde Google üstünlüğünle devam ediyor.

1-Google

2-Yahoo

3-Youtube

4-Windows Live

5-Facebook

6-Microsoft Network (MSN)

7-Myspace

8-Wikipedia

9-Blogger

10-Baidu

Bu sıralama gayet normal gibi gözüküyor.Ama sanırım listede bir yabancı isim var.Baidu,ilk defa duymuş olmanız gayet doğal bir durumdur.Çünkü baidu sadece çinlilere hitap eden bir site,bir nevi çinlilerin google diyebiliriz.Çin nufusunu da hesaba katınca ilk 10’da olmasına şaşırmamak gerekir diye düşünüyorum.Bir de dikkat ettiyseniz Google bir sıralar Yahoo almak istemişti,düşünsenize eğer Yahoo’da google bünyesine katılırsa,dünyanın en çok ziyaret edilen 3 sitesini elinizde bulunduruyorsunuz.Nasıl bir reklam potansiyeli olur?İnanılmaz…

 

Türkiye sıralamasına gelince;

1-Google Türkiye

2-Milliyet

3-Hurriyet

4-Mynet

5-Ekolay

6-Ekşi Sözlük

7-Gittigidiyor

8-Blogcu

9-İnternetHaber

10-HaberTurk

Türkiye sıralaması gayet normal,gazete,haber siteleri,bankalar,okullar,özellikle spor siteleri olmak üzere liste aşağıya doğru iniyor.Boğaziçi Üniversitesinin 76. sırada olması biraz garip bir durum sayılabilir.Düşünsenize Boğaziçi ünv. öğrenci sayısı bakımından çokta fazla değil.Boğaziçi’ne oranla çok daha fazla sayıda öğrenci alan üniversitelerimiz var.Hatta açıköğretim ile birlikte öğrenci sayısı kaç milyon onu bile tahmin edemiyorum Anadolu üniversitesi var.O ancak 100. olabilmiş,düşünün açıköğretim dersleri vb. araçlar o site üzerinden giriliyor.

Sanırım boğaziçi üniversiteliler sitelerini baya bir sahipleniyorlar.Kısaca her boğaziçi üniversiteli 2-3 günde bir sitesini kontrol ediyor.Buna geçmiş mezunlarda dahil,sanırım burada bile boğaziçinin biraz farkı var.Kurtlar vadisi bu sıralama da olmasa zaten ayıp olurdu.Oda yine alt sıralarda yer almaktadır.

Global 500 Top Sites listesinde yer alan sitelerimizin artması dileklerimle…

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla