• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Yurtdışı
  • Yurtdışına çıkmadan önce uçak bileti işlemleri ve vize uzatma

Yurtdışına çıkmadan önce uçak bileti işlemleri ve vize uzatma

Soru:  İlhan bey merhaba, mailim ulaşmamış size anladığım kadarıyla burdan deniyorum.. Şimdiden bilgilendirme için teşekkürler…
Dublin ile ilgili internette araştırma yaparken blogunuza ulaştım. Çok yararlı bilgiler edindim elinize sağlık harika bir kaynak olmuş.
Konuya istinaden kafamda bir kaç soru var yanıt alamadım. Rahatsızlık vermez isem bilginiz dahilinde aşağıda ki sorularıma yanıt isteyeceğim…
– Vize başvurusu yaparken çoklu giriş olarak başvurmak istedim. Fakat görevli tekli giriş olarak başvurabileceğimi oraya gittiğimde zaten oturma izni alacağımı bu sebeple çoklu giriş yapabileceğimi söyledi.. Tekli giriş olarak başvurumu yapabildim. Fakat çelişkideyim.
– Ayrı olarak vize başvurunuz ne kadar zamanda sonuçlandı?
– İnternette bazı yerlerde öğrenci olarak gittiğinizde eğitim başlangıç ve bitimine göre uçak biletinizi almalısınız diye bir şeyler okudum. Dönüş biletini havalimanında eğitim bitimine müteakip olarak kontrol ediliyormuş? Böyle bir durumla karşılaştınız mı?
– Son olarak vizem sonuçlanmadı fakat sonuçlana kadar uçak biletleri baya maliyetli bir hale gelecek gibi görünüyor. Şu an sizce almalımıyım? THY’de iade edilebilir bilet seçeneği var. Bir önceki soruma bağlı olarak gidiş dönüş bileti mi ya da sadece gidiş bileti almayı düşünüyorum. Ne önerirsiniz?
Sevgiler

Cevap:  Selamlar, mailiniz ulaşmamıştır. Şimdiye kadar yanıtlamadığım mail bulunmamakta… Evet birkaç yazı ile başlamama rağmen, sizlerinde sorularıyla birlikte şuan İrlanda ve Dublin ile ilgili en geniş bilgiye sahip site olduk. Kendim gitmeden önce yeterli kaynak bulmamıştım o yüzden herkese faydalı olacağını düşünüyorum. Hemen sorularınıza yanıt verelim;

1- Türkiye’den garip şekilde öğrenciler için “Çok Girişli Vize” başvurusunu kabul etmiyorlar. Çünkü İrlanda’ya girdikten sonra bir ay içinde bankada 2000 Euro yaşam masrafınızı ve buna ek olarak çok girişli vizeye geçiş için 300 Euro alıyorlar. Yani çoklu vizeyi burada almamış olmanız, tamamen duygusal. Hemen bilmeyenler için belirteyim, her vize uzatma işleminde de 300 Euro verirsiniz.

2- Hayır bunlar tamamen kulaktan duyma bilgilerdir. Havayolu şirketi hariç kimse sizin uçak biletinizle ilgilenmez. Ancak Vize başvurusunda, gidiş biletinizin rezervasyonunu göstermeniz gerekiyor. Bu da zaten bilet alımını gerektirmeyen bir durumdur. Vizenizin tarihi, kursun bittiği gün olduğu için yasal olarak o günün akşamı çıkmak zorundasınız. Ancak ülkeler bu duruma anlayış gösteriyor. Bu durumu göçmenlik ofisi ile görüşmüştüm, 15 gün içinde çıkarsanız iyi olur demişlerdir. Ben vize bittikten 1 ay sonra çıktım. Çıkışta her hangi bir kontrol yapılmamaktadır. Sadece pasaportunuza çıkış tarihiniz, en arka sayfasına işlenir. Bu durumla ilgili görüştüğümüz arkadaşlar, tekrar vize alma durumunda yine sıkıntı olmadığını söylemişlerdi. Yani genel olarak bu can alıcı değil, esnek bir kural diyebiliriz.

3- Vize sonuçlanması benim zamanım 2 ay’ı bulmuştu. Hatta uçak bileti almak gibi bir hataya düşmüştüm, bu nedenle bileti erteleme işlemleri ile para ve zaman kaybettim. Türk Hava Yolları sağolsun, o bileti erteleyene kadar baya bir uğraştırdılar. O yüzden biletinizi almayın, vize açıklandıktan bir hafta sonra gitmeyi de düşünebilirsiniz. Dönüş bileti almaya gerek yoktur. Onu döneceğiniz zaman düşünürsünüz.

Umarım herşey düşündüğünüz gibi gider. Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla