Evetin sonu hayır değildir.

Geçtiğimiz günlerde onaylanan Yeni Anayasa’nın ilk kokusu bugün 06:00 itibariyle çıktı. Eski Anayasa’da, 5018 sayılı kanunun 71. maddesine göre kamu zararı şu anlama geliyor: ““Kamu zararı, mevzuata aykırı karar, işlem, eylem veya ihmal sonucunda kamu kaynağında artışa engel veya eksilmeye neden olunmasıdır.” Aynı maddenin devamında kamu zararının nasıl belirleneceği tanımlanırken, (g) fıkrasında “mevzuatında öngörülmediği halde ödeme yapılması” da kamu zararı kapsamında değerlendiriliyor. Yani kamu yararına olmayan her şey mahkeme kararı ile iptal ediliyordu.

Geçen yıl aynı zamanlar, İETT açıkladı. Tam 2 TL, Öğrenci 1 TL olarak zamlanmıştır. Bu konu uzunca bir süre gündemde kaldı ve nitekim Belediye ve İETT‘ye açılan “Kamu yararı gözetilmiyor” davaları nedeniyle, mahkeme kararı bozdu. Fiyatlar değişmemişti. Aradan tam 1 yıl geçti. Büyük çoğunluk daha tam neye “Evet” dediğini bilmeden gidip, gözü kapalı “Evet” kullandı. İşte karşımızda sonuç, bugün fiyatlar tekrar zamlandı. Hemde %33 yaklaşan dev bir zam, ama halk bunu hak etti.

Sürü psikolojisi ve taraf olma duygusu içersinde, iyi ve kötüyü ayıramayacak noktaya gelindi. Bugün “Evet” diyenler dindar, “Hayır” diyenler ise ateist olarak algılanıyor. Peki ya ikisini de beğenmeyenler hangi tarafta yer alacaklar? Yapılan yeni anayasayada bazı noktalar eksikti, o bilboardlara asılan tüm afişler, anayasa içersine yerleştirilen olumlu maddelerden bahsediyorlardı. Hiç kimse üstteki maddeden haberdar mıydı? Çok merak ediyorum “Evet” diyenlerin kaçı tamamen devlete teslim olduğumuzun farkında? Arkadaşlar biz köle, devlet ise sahibimiz değil. Halk bir devlettir. Halkın, yararını gözetmeyen bir devlet düşünülemez.

Bu kötü gidişin sorumlusu ben değilim. Sizsiniz! Kendi elinizle kendi kendinizi devlete teslim ettiniz. O da şimdi dilediğince hareket etme özgürlüğüne sahip. Yarın ekmek 5 TL dediğinde bakalım nereye başvuracaksınız? Kimi kime şikayet edeceksiniz? Bu kadar iyi niyetli ve karşı tarafı haram yemez görmeyin. O kadar haram yemez olsalardı, o kadar lüks bir hayat içersinde yaşayamazlardı. Biraz daha gözünüzü açın, karşı tarafın size koyun muamelesi yapmasına izin vermeyin. Artık rica ediyorum, kendinizi yaktınız, çocuklarınızı yakmayın. Gelecek nesiller için hayır demeyi öğrenin!

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla