Özgürlükİçin Pardus

T.Ü Bilişim ve Teknoloji Topluluğu olarak son günlerde tatlı bir telaş içersindeyiz. Bu telaşın sebebi ise; çok yoğun geçecek olan son bir ayımızdır. Sürekli olarak etkinlik için arayışta olmak, proje ve eğitim çalışma gruplarını bir düzene sokmaya çalışmak ve e-dergi gibi uğraşlarımızdır. Trakya Üniversitesi bünyesindeki tek Bilişim ve Teknoloji topluluğu olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Bugün etkinliklerimizden bir tanesinin daha duyurusunu yapıyoruz. O da “Pardus ve  Özgürlükİçin” etkinliğidir.

Türkiye‘nin ilk ve tek işletim sistemi olan Pardus hakkında bilgi vermek üzere Üniversitemize Ali IŞINGÖR ve Gizem BELEN gelmektedir. Çok verimli geçeceğini düşündüğümüz semineri düzenlememizde bize yardımcı olan Edip Serdar Güner hocamıza da teşekkürü bir borç biliriz.

Tüm Trakya Üniversitesi öğrencileri davetlidir!

 Neden Pardus?

Ülkemizde işletim sistemlerinin bilgi teknolojileri alanında kapsadığı yeri, dolaylı olarak etkiledikleri sektörleri ve genel olarak gelişme hareketi ile ilişkilerini irdelediğimizde şu gözlemlere varılmaktadır:

* Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.
* Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusundaki etkinliğinin katma değerli projelere yöneltilmesi, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimi yoluna gidilmesi gerekmektedir.
* Bunun bir yandan öncülü ve bir yandan da ürünü olarak yerel bilgi birikiminin, gerek teknolojik alanda ve gerekse iş süreçleri düzeyinde, sağlanması zorunluluğu vardır.
* Ülke gereklerine bağlı olarak teknolojik gelişmenin yönünü belirlemek, farklı alanların ağırlığını değiştirmek ve dolayısıyla söz konusu işletim sisteminin yol haritasına hakim olmak tercih edilmektedir.

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir.

Tarih: 03 Mayıs 2010 Pazartesi
Zaman: 13:00 – 15:00
Yer: Müh-Mim Fakültesi Mimar Sinan Salonu

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla