Üç Maymun (Three Monkeys)

Yurtdışında büyük ses getiren,Nuri Bilge Ceylan’ın üç maymun filmi sinema seyircisi ile buluşuyor.Filmde farklı çekimler kullanarak,Avrupa filmlerinin üstünde bir film yapan bilge,bir dramı anlatıyor.

Filmin konusu;Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “Üç Maymun”u oynamak, onun var olduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

Yaklaşan genel seçimlere bir muhalefet partisinden aday olarak girecek iş adamı Servet, ıssız bir yolda trafik kazası yapar. Ölümle sonuçlanan kaza sırasında araçta bile olmayan şoförü Eyüp’e para verip yalan söyleterek ölümün sorumluluğunu almasını ister. Servet, kendisi yerine hapse giren Eyüp’ün karısı Hacer ile de ilişkiye girmeye başlayınca, olaylar sonunda bir aile dramına sebep olacak kadar karışır.

Yönetmen ise;Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Nuri Bilge Ceylan’ın 1997’deki ilk uzun metrajlı çalışması Kasaba‘yı, Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002),  İklimler (2006) ve 2008 Cannes Film Festivali “En iyi Yönetmen” ödülünü alan  Üç Maymun takip etti.

Bol ödüllü filmleriyle yurtdışında da adından söz ettiren edinen Nuri Bilge Ceylan, son filmi Üç Maymun ile 2008 Cannes Film Festivali’nde hem eleştirmenlerden tam not aldı, hem de “En iyi Yönetmen” ödülünü kazandı.

Hepinize iyi seyirler…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla