Hacker mısın?

Hacker,namı diğer internet korsanı.Ülkemizde çoğunluğunu 14-18 yaş grubu ile temsil edilen,bir avuç insan topluluğudur.Sayıları zaman zaman çok yükselsede,şimdilerde pek rağbet görmüyor.

Gerçekte bilgisayar korsanları,ikiye ayrılıyor.Bunlardan ilki iyi niyetli korsanlar,diğerleri ise kar amaçlı kötü niyetli korsanlar.

İyi niyetli korsanlar genellikle porno,adult,warez,siyasi,şiddet içeren sitelere saldırırlar,ücretli programları crackler(ücretsiz hale getirir),kötü hackerlar’a karşı mücadele verirler.Her hangi bir kar amaçları yoktur.Bu işi zevk ve hobi için yaparlar.

Kötü niyetli korsanlar ise önüne gelen her siteyi hacklemek ister,fake(sahte)sayfalar hazırlayarak internet siteleri üzerinden bilgi aşırmaya çalışırlar,sahte mailler hazırlayarak bilgi araklamaya çalışırlar,önemli bilgileri ele geçirerek satma girişiminde bulunurlar ya da elektronik sistemlerle bilgi çalmaya çalışırlar.Bu tarz korsanlardan iyi olanların,eninde sonunda hapse girdiğini söylemeye bile gerek yoktur.İçlerinden şanslı olanları ise bir firmaya girerek hayatlarını kurtarırlar.

Türkiye’de hacker denebilecek fazla isim yoktur.Piyasada dolaşan kişiler, sağdan soldan açıkları toplayıp,”ben hackerim” diyen aciz kimselerdir.Sisteminiz güncel olduğu sürece hiç birşey yapamazlar.Çünkü bildikleri tek şey hazır olan açığı hacklemektir.Türkiye’de bir ara davs,sql vb. birçok kişi hacker’ım diye ortaya düşmüştü.Hatta bizim saf medyamız onları desteklercesine haber yaptılar.Eğer ufak çocukları haber yaparsan,bu kötü yaklaşıma destek vermiş olursun.O haberi izleyip bende hacker olmak istiyorum diyen bir çocuk varsa bunun tek sorumlusu medyadır.

Birçok kişinin msn adresi kırılıyor,bu tamamen dikkatsizliktendir.Bir msn adresinin kırılması için trojan,truva atı vb. bir yazılım olmadan imkansıza yakındır.Çünkü normal bir şifrenin bruce force(deneme yanılma) yöntemiyle kırılması ihtimali yok denecek kadar düşüktür.Bu yüzden karşıdaki kişinin şifrenizi sizle konuşurken veya sizi saçma sapan tehdit ederken alması mümkün değildir.Bu yüzden onlarla içinizden geldiği gibi konuşabilirsiniz.Ancak ondan her hangi bir dosya aldıysanız ya da bilgisayarınızın portlarından biri bir şekilde açıldıysa,korsanın bilgisayarınıza sızarak şifrenizi alması olağandır.Bu tarz problemler karşılaşmamak adına kolay bulunmayacak bir şifre,zor bir hatırlatma sorusu ve tüm bilgilerinizi doğru girdiğiniz bir mail hesabıdır.Tüm bilgilerinizi doğru girmenizin sebebi,kırıldıktan sonra mail sağlayıcınıza mail atarak,mail adresinizi geri alabilmenizdir.Bunu ispatlayabilmeniz için bilgilerinizi doğru girmiş olmalısınız.

Crackerlar yani ücretli programları kırarak,ücretsiz hale getirenler onlar internet ortamından ve pc hack ortamından biraz daha uzaktadırlar.Bu yüzden yakalanma ihtimalleri daha düşüktür.Bugün güncel olan hemen her programın,kırılmışını da bulabilirsiniz.Bu kırma işlemini programın hex kodları ile yaparlar.Gerçekten program kırılırken verilen emek büyük ve eğlencelidir.Fakat bu bir özenti gibi olmasın,sonuçta program yazılırken harcanan emek ile kıyas kabul edilemez.

Her hangi birşeyi bozmak,yıkmak,yok etmek yerine yapmak,oluşturmak her zaman daha iyidir.Onun için amaçları ne olursa olsun,hack işiyle uğraşmak yasa dışı ve yanlış bir davranıştır…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla