INS Ekosistem

Sizlere, gıda üreticileri ile tüketicileri doğrudan buluşturmayı amaçlayan, dünyanın ilk merkezsiz küresel platformu INS Ecosystem ile tanıştırmak istiyorum. Platform; bütün ezberleri bozarak, milyarlarca dolarlık gıda perakendeciliği sektörüne yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Türkiye üzerinden konuyu biraz daha açmamız gerekirse, çiftçi tarafından üretilen bir domatesin fiyatı 0.50 kuruş iken, aynı ürünü marketten satın almak istediğinizde 5 lira vermeniz gerekebiliyor. İşte bu aradaki 4,5 liralık maliyetin tamamı aracılar tarafından kazanılıyor. Peki INS bu kuralı nasıl değiştirecek? Merkezi olmayan yani sahibinin kimse olmadığı bir hal hayal edin. Bir çiftçi olarak siz buraya domatesinizi getirip belirli kampanya, promosyon ya da direk olarak ürün satışı şeklinde ilan girişi yapacaksınız. Müşteri ise gelerek direk bu siteden ürününüzü satın alabilecek, INS Token tarafından gerçekleştirilecek olan bu alışverişten, satan taraf da, alan taraf da memnun ayrılacaklar.


2020 yılına geldiğimiz zaman gıda piyasasının yaklaşık değeri 8,5 Trilyon dolarlık bir değere ulaşacağı öngörülüyor. Tabi ki yıllar geçtikçe insanların alışveriş tarzları, üründen beklentileri de değişecektir. Bu da günümüzde artık yavaş yavaş herkesin tercih etmeye başladığı, online sistemlere kaymayı hızlandıracaktır. Kişiler birçok farklı alternatif arasından, kendisi için en iyi olanı tercih etmek isteyecekler. Online gıda sektörü 2017 yılında yaklaşık 150 milyar dolar seviyelerindeyken, 2020 yılına geldiğimizde bu rakamın yaklaşık 290 milyar dolar olması bekleniyor.

Süpermarket Tekeli
Günümüzde birçok süpermarket, zincir şeklinde ve bu zincirin avantajı ile gerçekten yüklü miktarda alım yaptıkları için üreticilere karşı güçlü bir pozisyondalar. Bölgesel ve ulusal marketler, bu avantajı kötüye kullanarak üreticilerin, ürettikleri ürüne kadar müdahale etmeyi kendilerine verilmiş bir hak olarak görüyorlar. Üretici kesim ise hem başka bir pazar ortamlarının olmaması, hem de alım miktarının çok yüksek olması nedeniyle tüm istekleri kayıt şartsız yerine getiriyorlar. Ürününüzün süpermarkette yer alması için sizden belirli bir süre boyunca ürünü bedava vermeniz bile istenebiliyor. Üstelik siz bedava verdiğiniz halde, ürün istenilen satış rakamlarını yakalayamazsa aranızdaki anlaşma da geçersiz oluyor.

Her biri birer kartel olan marketlerin, bazı ürün fiyatlarının artmasını engellemek adına toplu kararlar da alabildiğini biliyoruz. Bu durum ürün için tavan fiyatı oluşturup, üreticilerin daha fazla kazanmalarını engelleyerek, ürün üzerine eklenen satış fiyatının fahiş oranlara çıkmasına neden oluyor.

Müşteri tarafından baktığımız zaman ise bir ürüne ortalama on katı fahiş fiyat vererek satın alabiliyorlar. Üreticiye direk olarak ulaşma imkanı olmadığı için bu durum pek istenmese de, zorunluluktan dolayı kabul ediliyor.

INS ekosistemin getirdiği en büyük yenilik, bu karteli kırarak üretici ile tüketicinin direk olarak buluşmasını sağlamak. Böylece müşteriler aynı ürüne çok daha uygun fiyatlara erişim imkanı elde etmiş olacaklar.

Merkezi olmayan bir ekosistem
INS ekosistemine kayıt olmak için INS Platformunda bir hesap oluşturmaları gerekiyor. Kayıt gerçekleştikten sonra bu sistem kullanıcıya ait bir profil ve cüzdan oluşturuyor. Ekosistemin bütün katılımcılarına; merkezsiz veri tabanında verileri muhafaza edilen ve taraflarla etkileşim kurulmasına olanak sağlayan bir cüzdan yaratmış oluyor. Bu cüzdan da güvenle alışveriş yapabilmeniz için akıllı kontratları (smart contract) kullanıyor. Burada cüzdanınızda para yerine kullanacağınız paralar, kısa bir süre sonrada birçok büyük kripto para borsasında işlem yapabilmesi bekleniyor. Böylece dilediğiniz zaman elinizdeki tokenları fiata çevirebilme şansınız oluyor. Tabi bu tokenin piyasada işlem görmesi demek, gün geçtikçe artan fiyat anlamına da geliyor. Elinizdeki tokenlar bu ekosistem büyüdükçe değerlenmeye devam ediyor olacaklar.

Takım ve danışma grubu
Yeni çıkan tüm ICO’larda en fazla dikkat etmemiz gereken hususlardan bir tanesi takım mevzusudur. Çünkü bir proje güzel olabilir, iyi yatırım almış olabilir ama iyi bir ekibe sahip değilse büyük ihtimalle fail olacaktır. INS ise bu konuda oldukça iddialı, her biri alanında engin iş deneyimlerine sahip ünlü danışmanlardan destek alıyorlar. Ayrıca kurucu ortaklar Peter Fedchenkov ve Dmitry Zhulin, 2013 yılından beri uyum içerisinde çalışma hayatlarına devam ediyorlar.

Dmitry Zhulin – Founder
Peter Fedchenkov – Founder
Dmitry Khovratovich – Chief Crypto Officer
Paul Yakshankin – Chief Technical Officer
Eyal Hertzog (Bancor) – Advisor
Michael Terpin (BitAngels, Coinagenda) – Advisor
David Wachsman (Wachsman PR) – Advisor
Moe Levin (Keynote) – Advisor
Dr. Rawi Abdelal (Harvard Business School) – Advisor
Prabhakar Reddy (Accel) – Advisor
Sebastian Stupurac (WINGS) – Advisor

Sadıklık Programı
Sadıklık ya da diğer adıyla ödüllendirme mekanizmaları; üreticilerin kolayca bir sadakat kurmalarının en iyi yollarından biridir. Uzun vadeli ve sürekli alışveriş yapan müşteriler için de Akıllı sözleşmelerle (Smart Contract) işlendikten sonra tüketici için farklı ödüller alması sağlanabilir. Üreticiler için platform tarafından; ödül türü, son kullanma tarihi, ödülün harcanabileceği ürün listeleri, tutarı, vb. gibi birçok özellik sağlanacaktır.

Referans Sistemi
INS bu platformun büyütülmesi aşamasında herkes ile birlikte çalışmak istiyor. Çünkü büyüme dediğimiz olay ancak toplumun büyük bölümünün kabulu ile gerçekleşen bir durumdur. Referans sistemi sayesinde sizin INS’ye önerdiğiniz ve sizin yönlendirmeniz ile gelen müşteriler için ekstra token kazanarak gelirinizi artırabileceksiniz.

Geri Bildirim
Üreticiler, ürünlerinde doğrudan müşteri geri bildirimi almayı isteyecekler; hepimizin bildiği üzere sağlıklı yapılmış bir geri bildirim olumsuz bile olsa üreticiye büyük avantaj sağlamaktadır. Katılımcıların geri dönüş yapmasını motive etmek için ise INS tokenları kullanılacaktır. Geri bildirim ödülü mekanizması belirli bir parametre seti belirlemenize ve tüketicilerin odak grup oluşturmasına olanak tanır. Müşteri verileri kesinlikle direk olarak üreticilerle paylaşılmayacak ancak daha sonra belirli limitler dahilinde geri bildirim için kullanılabilecek.

Puanlama Düzeyi
İtibar sistemi, taraflar arasında güven oluşturmak için önemlidir. Başlangıçta derecelendirme skorları, üreticiler ve yerine getirme tarafları için konuşlandırılacak ve daha sonra muhtemelen tüketicileri de içeriyor olacak. Reytinge ait bilgileri, akıllı sözleşmeleri kullanacak şekilde kodlamayı planlıyoruz. Reytingleri belirlerken kullanacağımız ilkeler;

Şeffaflık: Oyların nasıl tahakkuk ettirileceği açık olmalıdır,
Meşruiyet: Yalnızca belirli katılımcılar kümesi (ör. Üretici müşterileri)
Dürüstlük: Derecelendirmeleri değiştirmek imkansız değilse de zor olmalıdır,
Gizlilik: Oy oranı olan tüketiciler kimliklerini veya diğer kişisel bilgilerini ifşa etmez.

ICO Süreci
4 Aralık 2017 tarihinde saat 11:00’de başlatılacak ICO için 100,000 ETH toplamayı hedefleniyor. En kötü ihtimal ile 30,000 ETH toplanacağını düşünen ekip için ulaşabilecek en yüksek rakam olarak da 150,000 ETH rakamı belirlendi. ICO’ya katılmak isteyenler ödeme yöntemi olarak BTC, ETH, LTC, DASH ya da banka transferi aracılığıyla ile para kullanabilecekler. Bildiğiniz gibi birçok ICO sadece ETH kabul ettiği için ulaştıkları rakamlar zaman zaman yetersiz kalabiliyor. INS bu sıkıntıyı aşmak adına bilinen birçok coin ve en önemlisi banka transferini de kabul ediyor. 1 ETH karşılığında 300 INS token satın alacak kullanıcılar en az 0,1 ETH değerinde satın alma işlemi gerçekleştirebilecekler.

Tüm ICO süreçlerinde olduğu gibi INS ICO sürecinde de bütün katılımcılar, ICO sonlandıktan sonra, Ethereum ağındaki INS tokenler ile değiştirilebilen EIP20 token sahibi olacaklar. INS blockchain’inin kendi token mekanizması ne zaman başlatılırsa başlatılsın, EIP20 tokenler her zaman yeni bir token ile bire bir oranında takas edilebilecek. INS token, INS ekosisteminin temel bileşenlerinden bir tanesi olarak kullanılacak. INS tokenin ekosistem dahilindeki bütün işlemlere olanak sağlaması, onu bu ekosistemin bütünleyici bir parçası haline getirecektir.

Kişisel bir tavsiye olarak ICO’ya katılmaya karar verirseniz elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim. Çünkü ICO’ya katılanları benzersiz bonus fırsatları karşılayacak. ICO’ya 100 ETH üzerinde katkı sağlayanlar; ilk gün %25, ilk hafta %20 ve ikinci hafta %10 bonus elde edecekler. 10 ila 100 ETH arasında katkı sağlayanlar; ilk gün %22.5, ilk hafta %17.5, ikinci hafta %7.5 daha fazla INS token elde edebilecekler. 10 ETH’un altında token satın alanlar ise ilk gün %20, ilk hafta %15, ikinci hafta %5 bonus alabilecekler. Ayrıca aşağıda da gördüğünüz üzere birinci gün “DAY1” promosyon kodu ile ekstra %10 bonus alacaksınız. Böylece sadece 1 ETH ile 405 INS token alabileceksiniz.

INS Ekosistem hakkında daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdakileri ziyaret edin:

Web sitesi: https://ins.world
Telegram: https://t.me/ins_ecosystem
Twitter: https://twitter.com/ins_ecosystem

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla