Markaya nasıl değer kaybettirilir?

Günümüzde sadece ticari amaç güden kurumlar değil, kişiler de başarı ve kazanç elde edebilmek adına markalaşırlar. Bu eğlence sektöründen tutun da, siyasete kadar hemen hemen her alanda kendini gösterir. Kalıcı olabilmek adına bu doğal bir zorunluluktur. Koşullar değişse bile marka değerini korumaya devam eder. Bu yüzden evlilik programlarında sunucular kendi isimlerini kullanmaya özen gösterirler; “Seda Sayanla … “, “Esra Erol ile…” gibi. Asıl amaç program hangi kanalda yayınlanırsa yayınlansın, isim markası ile aynı etkiyi yaratabilmektir. Kanallar açısından da, ismi kullanarak izleyici çekmektir.

Siyasette de, markalaşmaya oldukça çaba harcanmaktadır. Recep Tayip Erdoğan‘ın logo denemesi pek başarılı olmasa da, tamamen marka oluşturmaya dönük bir hamledir. İktidar partisinin en büyük rakibi olarak Kemal Kılıçdaroğlu‘da markalaşma çabası içersine girmiştir. Tabi bu hamleler, bu konuda uzman ajanslar tarafından değil, sayısı 500’leri bulan danışmanlar tarafından sağlanmaktadır diye düşünüyorum. Keza, bazı çalışmaları gördüğünüzde, bunun profesyonel bir kurum tarafından önerilmiş olma ihtimali olmadığını kolayca anlayabiliyorsunuz. Seçilen danışmanların da işin ehli kimseler olmaması nedeniyle ortaya garip görüntüler çıkabiliyor. Aşağıda Gürsel Tekin facebook sayfası aracılığı ile Kemal Kılıçdaroğlu markasına nasıl zarar verildiğini hep beraber inceleyelim.

Noter’den verilmiş bir taahütname ile emeklilere 2 maaş emekli ikramiyesi verileceğinden bahsediliyor. Direk ilk negatiflikle başlayalım. Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözüne insanlar inanmıyorlar mı ki, noterden onaylı belge ile ispat etmek zorunda kalıyor? Liderin sözlerinin gerçek olamayabileceği algısı yaratılıyor.

Bu tarz bir belge hiç kimseden onay alınmadan alenen taranarak internette verilebiliyor. Bu da vatandaşta, ufak bir belgeyi bile yeterince kontrol etmeden yayınlayan bir partinin, iktidara gelmesi durumunda neler yapabileceği konusunda soru işaretleri oluşturmasına neden olabilir.

Belge üzerinde bulunan kişisel bilgiler kullanılarak, bugün online hizmet veren başta sgk olmak üzere birçok sitede rahatlıkla işlem yapabiliyorsunuz. Malesef tüm maaş, gelir bilgileri şuan erişilebilir durumda hatta Kemal Kılıçdaroğlu‘nun anne kızlık soyadı da internette bulunabilir olduğu için kredi başvurusunda bile bulunulabilir.

2

 

Tüm bunlar bir araya geldiğinde ortaya nasıl başarısız bir PR çalışması yapılabileceğinin örneği çıkıyor. Kaldı ki bilgi güvenliği açısından da, bu bilgilerin acilen kaldırılması gerekiyor.

Not: Fotoğraflarda yer alan kişisel bilgiler kapatılmıştır.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla