• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Teknoloji
 • 3g teknolojisi ile cep telefonundan internete bağlanmak

3g teknolojisi ile cep telefonundan internete bağlanmak

Tatilimi geçirdiğim Balıkesir-Ören‘de can sıkıntısından internet’e girmeyi düşündüm.Malumunuz her televizyon kanalında sürekli 3g reklamları ve işte hep söylenen 3g ile artık internet’in sınırları kalktı vs. reklamlara itibar ederekten 3g almayı kafaya koydum.Elimde bir cep telefonu(6630) ve dizüstü bilgisayarım vardı,data kablosu olmasa bile bluetooth ile dizüstüne bağlanabileceğimi tahmin ediyordum.

Tüm bu düşüncelerimi hayata geçirmek adına öncelikle Avea‘nın call center’ını aradım.Bu işlemi nasıl gerçekleştireceğim hakkında bilgi almayı planlıyordum ancak karşımda benden daha az bilgisi olan bir bayan arkadaş vardı.Görüşmemizin ardından beni teknik servise bağlayacağını ve onların daha fazla yardımcı olabileceğini belirtti.3-4 dakikalık bekleyişten sonra Teknik kısımın yoğunluktan cevap veremediğini belirtip kapattı.1 saat sonra tekrar aradığımda yine farklı bir bayan ve yine kötü bir son.Ancak o bu konuşmalarda bazı şeyler öğrenmiştim.Bunlardan ilki 3g teknolojisinin televizyonlarda abartıldığı kadar henüz hazır olmadığı,göz boyamadan ve kimsenin bilmediği gizli bir kutu olduğu,ikincisi ise Avea‘nın neden diğer operatörler kadar reklam yapmadığı…Biraz detaya inecek olursak,telefon görüşmelerinden bulunduğum ilçede 3g internet teknolojisinin bulunmadığı hatta ilçeyi bırakın Balıkesir‘de bile 3g internet teknolojisinin aktif olmadığını öğrendim.Avea şimdiye kadar ancak 16 büyük il merkezinde bu desteği verebiliyordu.Böylelikle neden hiç reklam yapmadığı kesinleşmiş oldu.Daha sonra bir Turkcell bayine gittim keza onlar saniye başı reklam yapıyorlardı.Ancak aldığım cevap yine aynıydı şuan burada 3g internet teknolojisi aktif değildi.Vodafone‘da da durum farklı olmayınca televizyon reklamlarının gereksiz yere yapıldığı kanısına vardım.Ne yani şimdi istanbul‘da vapurdan internette girebiliyoruz,bu mu yani 3g internet teknolojisi?

Tüm her şeyi bir kenara bırakın o call center ve bayilerin 3g‘ye büyük bir bilinmez gibi bakmasına ne demeli?Sorduğum sorulara evet veya hayır diye cevap vermekten öteye geçemeyen,üstüne üstlük tamamına yakınına yanlış cevap veren bir bilgisizler ordusu öyle ki merkezde ki bir Turkcell bayi internet ve 3g diyince beni Türk Telekom‘a yönlendirdi.

Burhaniye‘de ki en büyük Avea bayisi ise bana cep telefonundan internet’e giremeyeceğimi belirtip,modem ve faturalı hat satın almamı önerdi.Bahsettiği modem 99$+KDV,Turkcell‘in reklamını yaptığı vınn‘da aynı fiyattır.Bayi’ye ısrarla soruduğum cep telefonundan nasıl bağlanabilirim sorusuna yanıt almayacağımı en başından beri biliyordum.Bayi ve call center ile işimi halledemeyeceğimi öğrenince kendi başıma araştırmaya başladım.Sitede belirtilen 3g teknolojisinin olmadığı yerlerde sistem otomatik olarak 2g teknolojisini kullanır yazıyordu.Normalde bildiğiniz gibi 2g teknolojisi çok pahalıydı bu yüzden hiç bir zaman yaygınlaşmadı.Ancak şimdi 3g teknolojisi ile birlikte gelen 2gb kotalı,4 gb kotalı vb. paketler sayesinde 2g çok makul bir fiyatta geriledi.Yani siz 3g abonesi oluyorsunuz fakat bulunduğunuz yerde 3g teknolojisi yoksa,cep telefonunuzdan veya telefonunuzdan 2g hızında bağlanabiliyorsunuz.Kotanız aynı 3g kotası oluyor.Tek fark 3g ile 21 mb hızına ulaşabilirken,2g ile 115 kb hızlarında sürünmek zorunda kalıyorsunuz.Ancak yine de çatıda bahçede cep telefonunuzun olduğu her hangi bir yerde internet’e girmek keyif verici,bir de eğer işiniz gereği mutlaka maillerinizi kontrol etmeniz gerekiyorsa,3g teknolojisini şuan olmasa bile onun sayesinde 2g teknolojisini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cep telefonunuzdan yani o bahsettikleri modemi satın almadan nasıl bağlanacağınıza gelince orası çok basit.Öncelikle telefonunuzun 3g teknolojisini destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekiyor.”Telefonum eski kesin desteklemiyordur” diye düşünmeyin 2005 model 6630 da bile 3g teknolojisi mevcuttur.Bu teknolojiden emin olduktan sonra tüm operatörlerde farklı olan 3g aktif etme mesajını göndermeniz gerekiyor.Avea için 3G yazıp 3334 gönderiyorsunuz.Vodafone için 3G yazıp 3636,Turkcell için 3G yazıp2323 yazıp gönderiyorsunuz.Aktif olduktan sonra bir 3g internet paketi satın alıyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam avea için  ABONE 2 yazıp 9495 gönderiyorsunuz.Böylelikle paketiniz aktif olmuş oluyor.Tabi yaklaşık 199 kontür veya 35 YTL hemen çekiliyor.Ayrıca bu ücret otomatik olarak her ay çekiliyor.Fakat yeterli bakiye bulunmazsa kontür çekimi yapılamıyor.Cep telefonunuz nasıl modem olacak? sorusuna gelince telefonunuzun markasına göre resmi internet sitesine girerek bilgisayar ile bağlantısını sağlayan programı indireceksiniz.Örnek veriyorum;Nokia telefonlar için Nokia Pc Suite programını indireceksiniz.Programlara kızıl ötesi,data kablosu veya bluetooth ile bağlanabilirsiniz.Zaten sonrasında programda internete bağlan simgesine tıklamak kalıyor.Bundan sonra wap,gprs ve internet harcalamalarınızın hepsi 2gb kotanızdan düşecektir.Bu yüzden gönül rahatlığıyla wap,gprs ve intenet’i kullanabilirsiniz.

Kimsenin fazla bilgisi olmadığı 3g teknolojisi hakkında kendi tecrübelerimi anlattım.Şuan 2g hızında bağlanarak bu yazıyı gönderiyorum.Eğer yaşadığınız problemler veya sorular varsa yardımcı olmaya çalışırım.Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • islam , 23 Ağustos 2009 - 09:27

  sayın hocam gerçekten çok aydınlatıcı açıklamlarda bulunmussunuz elınıze sağlık. şimdi siz 3g teknolojisine sahıpsınız fakat cep telefonunu modem olarak kullanarak 2g teknolojisi ile bilgisayardan internete bağlanıyorsunuz yanlıs anlamadımsa, peki bu sekılde bağlantı işinizi görebiliyormu,rahatlıkla internete bağlanabılıyormusnuz, kota aşımı oluyormu(ortalama gunde kaç saat interne girebılıyorsunuz 2gb kota yeterlı olabılmesı için) yanı kısacası yazdıklarınız cep telefonunu modem yaparak bılgısayarınızdan internete bağlanmak peki ya sonrası memnunmunuz?

  Cevapla
 • ilhan bahar , 23 Ağustos 2009 - 12:02

  Şöyle anlatayım;İnternettin hiç olmadığı bir yerde 2g bile olsa bağlanmak gerçekten memnuniyet verici,kotaya gelince 2g ile zaten öyle büyük indirmeler yapamıyorsunuz.Kendi adıma gazete,sosyal siteler,msn,forumlar gezerekten 15 günde 500 mb bile harcamadım.

  İstanbul da ise 3g ile 2g hızının yaklaşık 10-15 katı hızda bağlanabiliyorsunuz.Örnek veriyorum.İett otobüslerinde malesef internette girme şansınız yok.Ancak sizin çok önemli bir işiniz varsa,cep telefonunuzdan 3g ile rahatlıkla bağlanabiliyorsunuz.Ya da bir ormanda vs vs.

  Memnun olduğum bir teknoloji 😉

  Cevapla
 • islam , 23 Ağustos 2009 - 12:53

  inanın o kadar çok arastırdım kı şu sızın yazdıklarınıza ulaşabılmek için çok aydınlatıcı oldu benim için. çok tesekkur ederım. hayırlı gunler

  Cevapla
 • islam , 23 Ağustos 2009 - 13:04

  turkcell ve vodafonda da bu şekılde ımkanlara sahıbız değilmi? sonuçta connect karta ıhtıyacımız yok pc suıte aracılığla işimizi görebılıyoruz?

  Cevapla
 • ilhan bahar , 23 Ağustos 2009 - 19:52

  tabi ki aynı mantık 😉

  Cevapla
 • Unal , 29 Mayıs 2010 - 19:52

  Forumlarda dolaşırken wap ve/veya gprs bağlnatılarının satın alınan 3G kotalarına dahil olmadığı için ve bunu bilmeden grps üzerinden kullanarak astronomik faturalar ödemek zorunda kalanların mesajlarına rastladım. sizin yazınızda wap, gprs kullanımlarının da kotaya dahil olduğu yazılı. Bu konuda emin misiniz?

  Cevapla
 • ilhan bahar , 31 Mayıs 2010 - 00:35

  @Unal ben bizzat denedim. Diğer arkadaşlar ne denediler bilemiyorum. Ben 1 ay sorunsuz şekilde kullandım. Her hangi ekstra bir para ödemedim.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla