Ben de oturabilir miyim ayı bey?

Hayatınızda illa ki karşılaşmışızdır, rahmetli Barış Manço‘nun dillere pelesenk olan “AYI” şarkısında bahsettiği kişilerden… Hani 40 okul da bitirse, ömrü boyunca kitapta okusa fayda vermeyecek kişiler vardır. İşte onların otobüslerdeki hallederinden bahsetmek istiyorum.

Siz gayet normal bir vatandaş olarak otobüste yerinize doğru yönelirsiniz, muhtemelen iki kişilik bir koltukta oturmak zorunda kalacağınızdan, yanınızda malum şahıs ya direk belirir ya da çok değil bir iki durak sonra oturacaktır. Otobüslerdeki koltuklarda bir orta çizgi vardır. Yani her kişiye düşen kısmı gösteren basit bir çizgi, hatta bazılarında direk koltuğun şekli tekli koltuk tipidir. Buraya kadar her şey normal, iş buradan sonra değişiyor.

Yerinize geçtiğinizde garip şekilde, kendinizi kısıtlanmış hissederseniz. Çünkü yanınızdaki AYI arkadaş; bacağıyla, koluyla ya da omzuyla sizin alanınıza tecavüz halindedir. Bazıları kaderine razı gelerek, karşı koymaz. Böylece arkadaşın istediği olur, iki kişilik koltukta sanki diğer kişi hiç yokmuşçasına bacaklarını iki tarafa açıp “eşşek” gibi yayılır. Bir de benim gibi bu duruma çok kıl olanlar vardır. Genellikle iki seçenek kalır. İlk seçenek, sert bir ses tonu ile “bacağını toplar mısın?” ya da bunu söylesen bile anlamayacak kapasiteye sahip bir kimse için diğer yolu seçersin. İşte bu diğer yol biraz zahmetli ve sabır isteyen bir yoldur. Anlatmamız gerekirse, AYI arkadaşa, onun anlayacağı dilden bir yanıt verilir. Yani bacağını açıyorsa, siz de açıp onun bacağına dayarsınız. Ya da omzu size yükleniyorsa, siz de ona yüklenmeye başlarsınız. Bir zaman sonra iki tarafta karşı tarafın çekileceğini ümit ederek rahat edemez. En sonunda bir taraf pes eder ve bacaklarını toplar. İşte bendeniz genelde pes etmeyen taraf modunda oluyorum. Sebebi ise çok basit, kimse kimseyi salak yerine koyamaz.

Bu AYI arkadaşlar hayatları boyunca, bir başkasını düşünmeden yaşadıkları için toplum içinde nasıl davranacakları konusunda bir fikirleri yoktur. Hal böyle olunca onlara ancak onların anlayabileceği bir dilden öğretebilirsiniz. Hatta bu durum sadece otobüsler için de geçerli değildir. AYI arkadaşlar bunu hayat felsefesi olarak gördükleri için hemen her toplumla iç içe olduklarında aynı davranışı sergilerler. Bayanlara karşı bunu yapmaları da ayrı bir iğrençlik konusudur. Onunla ilgili de ayrı bir taciz yazısı yazılabilir.

Siz de bu tarz durumlarda tepkinizi gösterin. Gönül isterdi ki AYI ile AYI olmayın diyebileyim fakat; tam tersini söylüyorum. Lütfen AYI ile AYI olunuz.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla