D&R fiyat adeletsizliği

Yeni kitap almayı da, okumayı da seven bir okur olarak; D&R gibi mağazaları girip gezmek ufak bir mutluluk sağlıyor. Sanki orada yıllardır aradığım “o” kitabı bulacakmışım gibi bir his içimi kaplıyor. Genellikle plansız şekilde girip, beğendiğim kitabı alıp çıkıyorum.

Peki ya sonra…

Eve dönünce içinizde bir kazıklanmış hissi oluşuyor. İster istemez, google’da bir arama ihtiyacı duyuyorsunuz ve sonuç malesef tam düşündüğünüz gibi çıkıyor. Aynı kitapları internetten yarı fiyatına satın alabiliyorsunuz. Evet evet, öyle 3-5 TL değil, kitap başına 10 TL hatta aldığınız kitabın fiyatına göre 20 TL fark oluşuyor. Üstelik D&R bunu kendi sitesi üzerinden de yapıyor. Aldığınız bir kitabın D&R mağaza fiyatı 25 TL iken, siteden 14 TL’ye satın alabiliyorsunuz.

Hemen hemen tüm alışveriş merkezlerinde bir adet D&R yer alıyor. Kısaca kitaba direk ulaşmak istiyorsanız, buralara gidiyorsunuz. Öyle sokak aralarında ya da merkezi yerlerde kolay kolay kitapçı bulamazsınız. Peki kitabı o an isteyen ya da benim gibi gezerek, görerek hatta dokunarak kitap almayı sevenler ne yapacaklar? Sürekli olarak fiyat anlamında kazıklanıp, güzel kitap ama biraz pahalı demek zorunda mıyız? Ya da oradan beğenip, internetten sipariş verip, kargo bugün ya da yarın gelir diye düşünmek zorunda mıyız?

Bu ülke en çok insanlar okumadığı, insanlar sorgulamadığı için geri kalıyor. Ancak okumak isteyenler için bile hiç bir kolaylığın olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Belki maddi anlamda yazarların çok işine gelmeyebilir ama devlet destekli kitap merkezleri kurulsa ve buralardan kitap kiralanabilse güzel olmaz mı? Şimdi hemen kütüphane diyenleriniz olacaktır ama kimsenin okumadığı ya da ilginizi çekmeyen kitapların bulunduğu bir yerden bahsetmiyorum. Devlet destekli olarak, kitap satın alabileceğiniz belki kiralayabileceğiniz, merkezi yerlerde kitapçılar olsaydı güzel olmaz mıydı? Belki bu yerler zarar da edebilir ama bir ülkenin gelişimini, vizyonunu direk olarak etkileyecekse buna değmez miydi? Bir ülkeyi görkemli yapıtlar inşa etmek değil, bilinçli toplumlar inşa etmek kurtarır.

Bilgiye çok kolay ulaşılabilen, mutlu bir ülke dileğiyle.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla