Bilmök Sorunsalı

Arkadaşlar bildiğiniz üzere, bir çok uğraş verilerek, Trakya Üniversitesi‘ne bir Bilişim ve Teknoloji Topluluğu açıldı. Üniversitemizin ilgili sayfasını incelerseniz, bilime dönük bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan topluluklardan bir tanesiyiz. Genel ağırlık sosyal ve kültürel topluluklarda, peki bir üniversitede sosyallik mi ana plandadır? Yoksa bilim mi? Bunun için hemen Türk Dil Kurumu‘na danışalım. Bakalım üniversite demek ne demekmiş? “Bilimsel özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul vb. kuruluş ve birimlerden oluşan öğretim kurumu”  bu tanım aklınızın bir ucunda yer etsin. İlerde tekrar neden bu tanımın üzerinde durduğumu anlatacağım. Biraz Bilmök (Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kurultayı) bahsedeyim, her yıl başka bir üniversitede düzenlenen asıl amacı “Bilgisayar Mühendisliği” problemleri olan ve düzenli olarak yapılabilen tek kurultaydır. Bu kurultaya önemli firmaların yöneticileri ve her üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri katılmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği’nin geleceğinin ne olacağı konusunda tartışmalar yapılıp, daha kaliteli bir seviyeye nasıl gelineceği vb. problemler detaylıca ele alınmaktadır. Kısaca her Bilgisayar Mühendisliği öğrencisinin katılmasının yararlı olacağı bir organizasyondur.

Biz Trakya Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Topluluğu olarak bu kurultaya çok kalabalık bir öğrenci kadrosu ile katılmayı planlıyorduk. Öyle ki bunun için 15 tatil döneminde gerekli çalışmaları gerçekleştirdik. Organizasyonu düzenleyen Selçuk Üniversitesi ile irtibata geçip, kalacak yer konusu ve katılım konıusunda problem çıkmaması için teminat aldık. Daha sonra Konya’lı bir arkadaşımızın çabası ile günlük 20 YTL konaklanılacak yer ayarlandı. Yemek problemi de sabah kahvaltısı öğretmen evinde ücretsiz olarak verilecek, öğle yemeği de Selçuk Üniversitesi yemekhanesinde ücretsiz olarak sağlanacaktı. Bizim hesaplarımıza göre gelmek isteyen bir arkadaşımızı 40 YTL götürüp getirebilecektik. Tüm bu sorunlara çözüm bulmuşken, ulaşım problemini çözmeye yöneldik malumunuz Konya uzak bir şehirdi. Ancak biz üniversitemize güvendik, onların da bizi mahçup etmeyeceğini düşünüyorduk. Hemen okulumuzun ilgili birimine giderek, topluluk adına nasıl otobüs isteyebileceğimizi öğrenmek istedik. Orada yaptığımız görüşme moralimizi bozdu çünkü söylenen “Bilimsel kongerelere sadece 3 kişinin gidebileceğiydi” düşünebiliyor musunuz? Bilimsel bir kongreye az kişi gönderebiliriz, gezilere ise daha farklı, kaldı ki geçmişte üniversitemiz bünyesinde bulunan diğer (sosyal) topluluklara otobüs hizmeti verilmişti. Bizim bir yeri gezmek yerine, bilimsel bir kongreye katılmak istememiz yersiz bir istek miydi? İlk giriş kısmında yazmıştım, üniversitenin amacı nedir ki? Yani üniversitenin bir kurumunun genel üniversite tanımına ters düşmesi garip değil mi?

Biz bu kongreye katılacağımıza çok inanmıştık, sonuç böyle olunca gerçekten büyük hayal kırıklığı yaşadık. Üniversite’nin öğrencileri tetiklemesi gerekirken, tam tersinin yaşanması ve buna seyirci kalınması çok üzücü bir durumdur. Bizim yanımızda olan hocalarımıza sonsuz teşekkürler, onların daima yanımızda olduğunu görmek bizim en büyük mutluluk kaynağımızdır. Çünkü onlardan aldığımız bu güç ile biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Eğer bu projemizi gerçekleştiremediysek bir sonraki için şimdiden çalışmaya başlayacağız. Tabi bu olayda hep beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza teşekkürler, herkes gerçekten inanarak uğraştı. En azından dönüp arkamıza baktığımızda biz elimizden geleni yaptık diyebiliyoruz.

Bilmök gezisi için yakında bir duyuru daha yapacağız. Edirne‘den direk olarak Konya‘ya otobüs bulunmamaktadır. İstanbul aktarmalı olarak Selçuk Üniversite‘sine geçilebiliyor. Gelmek isteyen arkadaşlar maliyetleri malesef kendi cebinden ödeyerek katılabilecekler. Maddi durumu iyi olan tüm arkadaşların katılmasını öneriyorum. Konya‘da ne olursa olsun üniversitemizi en iyi şekilde temsil edip ayrılmak ümidiyle, görüşürüz arkadaşlar…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla