Can Dündar ve Sbs sorusu

Can Dündar,9 Haziran 2009 Salı günkü yazısında bir sbs sorusunun çok zor olduğuna değinmiş hatta “Bu kadar kazık bir soruyla baş edebilen tüm öğrenci arkadaşlarımın alnından öpmek istedim.Ergenliğimin dershane zulmünü çocuğumuz yaşamadığı, bu saçma yarışa girmeyi baştan reddettiği için de gururlandım.” Soruyu 3-5 kere okuduktan sonra ancak tek kısmını çözdüğünü belirtmiş.İşte malum soru bakalım nasıl çözebiliyoruz?

Aşağıda bazı kelimelerin anlamları ve bu kelimelerin bu anlamda kullanıldıkları cümleler verilmiştir. Bu kelimeleri cümlelerin içinden bularak bulmacanın satırlarına yazınız.

ANLAMLAR:
Soldan Sağa
1. Bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma.
2. Bir konuyu yazılı veya sözlü olarak açıklamaya yarayan kelime dizisi.
3. Önemli, yararlı, değerli şey.
CÜMLELER:
Devlet; tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunmasını sağlar.
Hiçbir zaman onların oyununa kanmış değildir.
Bu yazıda çoğu türküde rastladığımız basmakalıp sözler vardır.
Buna göre bulmacanın 3. sütununda yer alan harfler aşağıdakilerden hangisidir?
A) Z-R-L    B) B-S-V    C) U-Z-R   D) L-K-B

Soruyu ilk okuduğumuzda aklımıza gelen Soldan sağa doğru olan sıralamada 1,2,3 sayıları belirtildiği için düzenli sıralada verildiği,cümlelerin ise sayı ile belirtilmediği için karışık verildiğini fark ediyoruz.Soruda cevabın cümlelerin içersinde olduğu belirtildi için toplamda “devlet,tarih,kültür,tabiat,varlık,koruma,sağlamak,zaman,oyun,kanmak,türkü,basmakalıp,sözler” 13 tane ihtimal kalıyor elimizde ilk olarak soldan sağa bakıyoruz 1. Bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma. kelimeleri kontrol ettiğimizde bunun sadece oyun olabileceğini soruyu okuduğumuzda fark edebiliyoruz.Yine şıklara baktığımızda U ile başlayan sadece C şıkkı olması bu sorunun yaklaşık olarak 1 dk da çözülmesine sebep veriyor.Ancak emin olmak için devam ediyoruz.2. Bir konuyu yazılı veya sözlü olarak açıklamaya yarayan kelime dizisi.Yine kelimeleri kontrol ettiğimizde bununda sadece söz olabileceğini fark ediyoruz.3. Önemli, yararlı, değerli şey.Yine kelimeleri kontrol ederseniz bunun devlet,tarih vb. olmayacağı aşikar,cevap varlık olacaktır.

Soruyu analiz ettiğimizde sorunun seçici,kaliteli bir soru olduğunu fark ediyoruz.Daha hızlı görenin kazanacağı,Can Dündar’ın abarttığı kadar zor olmayan bir sorudur.Milli Eğitim bakanlığı sonuçları açıklarsa,bu soruya bir çok öğrenci kardeşimizin doğru yanıt verdiğini fark edecektir.Her yıl sınav yapılması daha kaliteli bireylerin yetişmesi adına önemlidir.Bu yüzden iyi ve kötüyü ayırmak adına sınavlar şarttır.Bana göre bu tarz soruların sorulmasından daha doğal bir durum olamaz.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla