Doğru backlink alma yöntemi

Google ve diğer arama motolarında üst sıralarda yer almanın en büyük şartlarından birinin “backlink” almak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Hatta Google bu olaya çok büyük önem veriyordu. Ancak değişen algoritması ile birlikte bir nebze de olsa bu akımı yavaşlatma çabası içersinde…

Peki backlink neydi? Backlink‘i, diğer sitelerin sizin sitenizi önermesi gibi düşünebiliriz. Ancak bir çok arkadaş bunu biraz kötü niyetli olarak kullanıyor. Yani anlaştığı bir arkadaşından karşılıklı olarak link değiştiriyorlar. Fakat bu yöntem hiç önermediğim bir yöntemdir. Çünkü Google bu iki sitenin birbirine link vermesinden şüphelenip, backlink olarak saymayacağı gibi, bu tarz çalışmalar içersinde olduğu için sitenin kalitesini de düşürebilir.

Bir kere arkadaşlar şunu hepimiz bilmeliyiz ki; Google gerçek linkler istemektedir. Asla karşılıklı değişme ya da bire bir değişmelere değer vermemektedir. Bazı arkadaşlar bu durumu değiştirmek adına çapraz link değişimi yaparlar. Örnek vermemiz gerekirse;

Benim a ve b adlı sitelerim var. Arkadaşımın da c adlı sitesi var. Ben ona a adlı sitemden link veriyorum. O da bana c adlı sitesinden benim b adlı siteme link veriyor. Yani Google tarafından gözüken;

a sitesi -> c sitesini öneriyor,

c sitesi -> b sitesini öneriyor.

Böylece iki tarafta karşılıksız link almış gibi gözüküyor. Bire bir yapılan değişimlerdense bu tarz bir değişim yapmak daha akılcı olacaktır.

Peki her site ile link değişimi yapmalı mıyız?

Bu sorunun cevabını çok kimse bilmemektedir. Herkes önüne gelen her site ile link değişimi yapmaktadır. Ya da kendi sitesiyle hiç alakası olmayan farklı sitelerden link satın almaktadır. Oysa bilinmelidir ki, burada Pagerank değerinden daha önemli olan, birbirine rakip olan sitelerden link almaktadır.

Google‘ın basit mantığı şöyledir;

A ve B siteleri aynı konu yayın yapıyorlar. Demek ki birbirlerinin rakipleri, eğer A sitesi B sitesine link veriyorsa, o halde A<B sonucuna erişiyor. O siteye verdiği önemi artırıyor.

O zaman ne yapmamamız gerekiyor, gidip sitemizin konusuyla alakasız olan sitelerden link satın almamız gerekiyor. Şimdi bununla ilgili size bir ipucu vereceğim. Aslında piyasada Seo‘cu olarak bilinen bir çok arkadaş bu yöntemi uygular.

Siz Pagerank değeri 4 olan ama konusu farklı bir siteden link almaktansa, Pagerank değeri 0 ama konusu sizin sitenizle paralel olan bir siteden link almayı tercih etmelisiniz. Google‘un sitenize yapacağı katma değer daha fazla olacaktır.

Pagerank 5 ve üstü için ise hangi siteden alırsanız alın, bu değerlerde pagerankler önce sitenizin pr değerini artırır,  sonra sıralamanızı artırır. Bu nedenle yüksek pr değerli sitelerden backlink almaktan çekinmeyin.

Tekrar konuya dönecek olursak, kaliteli backlink almak için blogspot tarzı sitelerden hesap açıyoruz. Sitemizin hedef kelimesinde bir isim ile blog oluşturuyoruz. Bu blogta kendi sitemizden Google tarafından indexlenmiş yazıları alarak, yayınlıyoruz. Kaynak olarak ise hedef title üzerinden kendi sitemizi gösteriyoruz. Bu tarz açılan bir blog adresine 5-10 post girmeniz yeterli olacaktır.

Blogspot ile işimiz bitti artık hedef diğer blog araçlarına geliyor. Neden? Çünkü blogspot çıkış ip adresi bir tanedir. Bundan sonra oradan alacağınız tüm backlinkler tekmiş gibi gözükür. O nedenle ip adresini değiştirmek için farklı yerleden blog adresi açmakta yarar vardır.

Bu tarzda oluşturduğunuz 5-6 siteden link almanın büyük faydasını görürsünüz. Tabi kendi sitenizin içeriğiyle eş değer başka sitelerden link satın alabilirseniz bunun da çok etkisini görürsünüz.

Ana kaide olarak içerikle paralel link almamız gerektiğini lütfen unutmayın. Bol hitli günler…

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • ulvi , 05 Aralık 2010 - 17:34

  yazınızı okudum güzel bilgiler var fakat bir noktada ufak bir karışıklık var gibi geldi bana.

  —A ve B siteleri aynı konu yayın yapıyorlar. Demek ki birbirlerinin rakipleri, eğer A sitesi B sitesine link veriyorsa, o halde A>B sonucuna erişiyor. O siteye verdiği önemi artırıyor.—

  burada yazdığınızın doğru olduğunu düşünmüyorum. çünkü her link veren site link alan siteden büyüktür mantığıyla işlemiyor google amca. eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı backlink işleri tam tersi olurdu. kimse sitesine backlink almazdı çünkü eğer link alırsa, aldığı site kendi sitesinden daha güçlü görüneceğini düşünürdü. hatta kendi sitesini büyük göstermek için en güçlü sitelere link verirlerdi. Mesela benim bir arama motoru sitem var ben ordan google’a link veririm google’da amca da aaa, bu site bizim google’dan değerliymiş yaw diye düşünürdü.

  üslubum ağır mı oldu bilmiyorum ama amacım sizi üzmek değil. dmoz kaydı olan kaliteli bir blogda yanlış anlaşılmanın önüne geçebilmek. son bir not olarak: sitelerimiz için aldığımız backlink önemi olduğu gibi verdiğimiz backlinkin de değeri vardır. inşallah bununla ilgili bir yazıyı da en kısa zamanda blogunuzda görürüz. saygılar

  Cevapla
 • ilhan bahar , 06 Aralık 2010 - 00:33

  Merhaba Ulvi,

  Öncellikle yorumun için teşekkür ederim. Yazıyı yazdıktan sonra tekrar okuma adetine malesef bir türlü alışamadım. Bu yüzden gözümden kaçan hatalar olabiliyor.

  Yazıdaki A küçük B değil, A büyük B şeklinde olması gerekiyordu.

  Buradaki büyük/küçük işareti tam olarak gerçek anlamını ifade etmiyor. Vurgulamak istediğim; rakip siteden bile link alabilen bir site kalitelidir. Google tamamen bu şekilde görecektir.

  Sizin örnek üzerinden; Google sizin arama motorunuza link verirse, neler olabileceğini siz de tahmin edersiniz

  Eleştirilerinizin artarak devam etmesini isterim.

  Görüşmek üzere…

  Cevapla
 • M.Mastar , 09 Aralık 2010 - 22:45

  Eksik olsa da konudaki bilgilerin birçoğu doğru.
  Bir dizi siteniz var ve “dizi izle” yazınca 15’nci sırada diyelim.
  Başka bir site var,”dizi izle” yazınca 10’uncu sırada diyelim.
  Eğer bu site sizin sitenizi “dizi izle” kelimesi ile kendi sitesine eklerse sizin bu kelimede yükselmeniz hatta 10’ncu sırada bulunan bu siteyi geçmeniz an meselesidir.( Tecrübeyle sabittir. )

  Ayrıca çapraz link değişimi konusuna da değinmek istiyorum.Anlattığınız çapraz link değişimi mantığı doğru ama peki link değişimi yapan 2 kişinin de birer sitesi varsa.
  Yani karşılıklı link değiştirmek istediklerinde ne yapacaklar?

  Eğer direk link değiştirirlerse iş sakata geliyor ve birbirlerini desteklemekten ikiside bir yarar elde edemiyor.Ancak İlhan Bahar şeklinde değilde İlhan Bahar şeklinde verirse karşı tarafa.Ve karşı tarafta aynı şekilde yaparsa kodunu ve böyle değişim yapılırsa daha kaliteli oluyor olay ve çapraz değişime gerek kalmıyor.

  Cevapla
 • facebook , 12 Aralık 2010 - 05:50

  bilgiler ve anlatım için teşekkür ederim size

  Cevapla
 • düğün salonu , 17 Mart 2011 - 11:38

  faydalı olmuş tşkler.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla