İstatiksel sonuçlara dayalı Facebook kullanımı

Facebook artık internettin kopmaz bir parçası oldu. Hal böyle olunca, sürekli olarak facebook sayfanızı ziyaret etmek isteyebilirsiniz. İşin ilginç yanı sadece Türkiye‘de değil tüm dünyada facebook büyük bir fenomen. Yıllardır varolan arkadaşlık sitelerinin biraz kabul değiştirerek bu hale gelmiş olması gerçekten şaşılacak şey. Nüfusa oranla facebook kullanım oranları pingdom‘un yaptığı araştırmaya göre aşağıdaki gibi;

İnternette erişim oranına göre facebook kullanımı incelersek eğer;

1. Filipinler

Facebook: %93.9
İnternet Kullanımı: %29.7

Filipinler dünyada sosyal ağların inanılmaz ölçüde çok kullandığı ülkelerin başında geliyor. Facebook, Güney Asya ülkelerinde Google’dan daha çok kullanılıyor. Filipinler, Twitter kullanımında da 8. sırada.

 

2. İsrail

Facebook: %91.0
İnternet Kullanımı: %71.6

İsrailliler zamanlarının önemli bir kısmını sosyal ağlarda geçiriyor. Bir ay içinde ortalama 9.2 saatlerini sosyal ağ sitelerinde harcıyorlar.

 

3. Türkiye

Facebook: %90.9
İnternet Kullanımı: %45

Türkiye tüm Avrasya ülkeleri arasında en yüksek Facebook kullanım oranına sahip tek ülkedir. Türkiye’deki internet kullanımının çok önemli bir kısmı sosyal ağlarda geçirliyor. Türk kullanıcılar bir ay içinde ortalama 7.6 saatlerini sosyal ağlarda harcıyor.

 

4. Şili

Facebook: %90.2
İnternet Kullanımı: %50

Şili Latin Amerika ülkeleri arasında en yüksek internet kullanım oranına sahip ülkedir. Şili’de internette harcanan tüm zamanın %28.5’i sosyal ağlarda harcanıyor.

 

5. Arjantin

Facebook: %89.2
İnternet Kullanımı: %64.4

Arjantin’de internette harcanan tüm zamanın %28’i sosyal ağlarda harcanıyor.

 

6. Malezya

Facebook: %88.4
İnternet Kullanımı: %64.6

Malezya, Filipinler’den sonra Güney Asya’da %91’lik oranla en çok sosyal ağ kullanım oranına sahip  ülkedir. Facebook’ta en çok resim paylaşan ülkedir.

7. Endonezya

Facebook: %87.5

Facebook’a en yüksek uyumu sağlayan ülkedir. 2011’in başında internet kullanıcılarının %22’si de Twitter’ı ziyaret eden ülkedir. Fakat internet kullanım oranı %12.3’lük oranla en düşük olan ülkedir.

8. Peru

Facebook: %87.2
İnternet Kullanımı: %27

Peru’da nüfusun çok küçük bir azınlığı internet kullanımına sahipken, bunların önemli bir kısmı da sosyal ağları kullanıyor.

9. Kolombiya

Facebook: %86.9
İnternet Kullanımı: %48.7

Kolombiya, Latin Amerika’da en hızlı büyüyen internet pazarlarından birisidir.

10. Venezuella

Facebook: %86.2
İnternet Kullanımı: %37.7

Venezuella’da yüksek Facebook kullanımının yanında Twitter da en çok kullanılan sosyal ağlardan birisidir. Ülkedeki internet kullanıcılarının %21’nin bir Twitter hesabı var.

Tüm dünyada facebook kullanımına en çok adapte olmuş şehir olarak ise, İstanbul geliyor. Öyle ki İstanbul, facebook dünya sıralamasında en çok facebook kullanılan 2. şehir olarak yerini alıyor.  Tabi Türkiye bir çok şehri ile sıralama içersinde yer alıyor.

Facebook her ne kadar sosyal bir ağ olarak insanların birbiri ile iletişim kurmasını sağlasa da diğer yandan, boşa geçirilen zaman olarak ta büyük bir kayba yol açıyor. Bu nedenle bir çok büyük firma da facebook girişleri engellenmiş durumdadır.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla