Internet Explorer 9

Arkadaşlar her ne kadar IE8 daha yeni ısınmış olsakta, Microsoft yeni bir atılım gerçekleştirerek, IE9 geliştirdi. Peki bizi IE9‘da farklı olarak nelere bekliyor? IE9 ile ilgili testleri yapmak için http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html buradan indirebilirsiniz. Kendi adıma indirip test ettim, özellikle map testleri hayret vericiydi. Çünkü biliyorsunuz Map kullanırken, yakınlaştırmalar da bir süre beklememiz ve bilgisayarımızın kastığını düşünmemiz sık karşılaşılan bir durum, IE9 bu neredeyse ortadan kalkmış. Peki ya yeni nesil yazım dili HTML 5, tabi ki o da unutulmamış, IE9 ile birlikte tüm HTML 5 sayfaları doğrudan tanınır halde olacak.

Microsoft‘un özellikle vurguladığı Chakra‘dan bahsedelim biraz, bildiğiniz gibi günümüzde bir çok sitede JavaScript kullanılmaktadır. IE9 Platform Preview ile birlikte gelen Chakra adını taşıyan yeni JavaScript motorunun, yapılan testlerde Java ağırlıklı siteleri web tarayıcıya müthiş bir hızla yüklediğinin görüldüğü, bu alanda IE8′den daha iyi sonuç veren Internet Explorer 9′un gerçek zamanlı Java uygulamalar için rakipsiz bir web tarayıcı olarak kabul göreceğini gösterdiği vugulandı.

 HTML5′i doğrudan tanıyan IE9′ın, aynı zamanda DOM, CSS3, SVG ve XHTML standartlarını da destekliyor, Internet Explorer 9 işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarını başarıyla kullanan diğer yenilikçi özelliklerinin, bu web tarayıcısının gerçek zamanlı uygulamalarda yüksek bir başarı sergileyeceğini gösteriyor. Sanırım Firefox‘un biraz daha çalışması gerekecek.

Tam sürümün çıkacağı günü beklerken, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tam sürümün tanıtımını yaparken görüşmek üzere…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla