• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Yorum
 • En iyi internet tarayıcısı hangisidir?

En iyi internet tarayıcısı hangisidir?

İnterneti kullanmamız için en önemli araç şüphesiz ki, internet tarayıcılardır. (Web Browser) Peki bu tarayıcılar arasında çok büyük uçurumlar olabilir mi? Aslında yapılan bir çok test bu sorunun cevabını aramaktadır.

Güzel bir tarayıcı bulmadan önce bu testleri bol bol incelediğime emin olabilirsiniz. Hatta forumlarda bulunan bir çok tartışmayı da okudum. Ancak genel olarak şöyle bir kanı vardır. Çok kullanılan genel de iyi olabilir. Ya da herkes zaten çok kullanılanları kullandığı için acaba başka iyi tarayıcılar da olabilir m? İşte bu sorular sürekli olarak zihnimde yer işgal ediyordu. Peki ne mi yaptım? Birazdan anlayacaksınız.

Windows işletim sistemi kullanan tüm makinalarda hemen yan tarafta gördüğün ie kurulu olarak gelir. Genel de insanlar o “e” harfine tıklamaya alışmıştır. Öncellikle ondan başlayalım. Her halde bir 5-6 yıl, Internet Explorer‘ın farklı sürümlerini kullanmışımdır. Bunun ana sebebi ise site uyum sorunudur. Yani yüklediğiniz başka tarayıcılarda genellikle sitelerin görünümlerinde bozukluklar oluştuğu için genel de sorunsuz Internet Explorer tercih edilirdi. Fazla rakip görmediğimiz için o zamanlar en iyi tarayıcı Internet Explorer diyebiliriz. Bugüne geldiğimizde Internet Explorer 9 RC ‘nin berbat olduğunu söyleyebilirim. Öyle ki sitelerde oluşan yazı kaymaları mı dersiniz yoksa Facebook videolarının çalışmaması mı dersiniz bir ton eksiklik var. Belki final sürümü ile birlikte bir şeyler düzelebilir. Ama şuan Internet Explorer kullanılabilecek durumda değil.

İçimdeki sürekli varolmayanı keşfetme hırsı ile Maxton diye bir tarayıcı yükledim. Bir süre kullandım, en azından Facebook videoları çalışıyor, Internet Explorer‘ın verdiği hataları vermiyordu. Sonra bir gün Facebook videoları tekrardan çalışmaz oldu. Bu tarz bir tarayıcı olunca, buna çözümün gelmesi de malesef biraz yavaş oluyor. O yüzden silmek zorunda kaldım.

Google yapmışsa iyisini yapmıştır diyerekten, Chrome kullanmaya başladım. Ancak çok geçmeden, kasma problemi baş göstermeye başladı. O da test edilip, başarız denilen tarayıcılardan bir tanesi oldu.

Son zamanların yıldızı Firefox zaten 2. tarayıcı olarak yüklüydü. Hala da Ubuntu tarafında o yüklüdür. Çok sorun yapmıyor. Genel olarak tatmin edebilir. Ama o da sekme sayısı arttığında bariz bir kasma işlemine sebep oluyor.

Opera‘yı kurup yaklaşık bir ay kullandım. Opera‘da ise sitelerde bir sorun yok ama sekme sayısı 3’ü geçtiği zaman direk olarak kasıyor. İnternette hiç bir şey yapamaz hale geliyorsunuz. O yüzden bu kasma sorunu çıkanlar arasında bir sıralama yapsak; Firefox, Chrome ve en kötü olarakta Opera‘yı söyleyebilirim.

Peki şimdi ne kullanıyorum? Safari. Genellikle Apple kullanıcılarının aşina olduğu Safari, Windows desteği ile birlikte gayet normal şekilde çalışıyor. Bugün yaklaşık olarak açtığım 15 sekmede bir sorun çıkarmadı. Genellikle diğer sitelerin sorun çıkardığı panellerde de sorun çıkmayınca biran kendi kendime yoksa aradığım tarayıcıyı buldum mu? dedim.

Safari çok hızlı olmayan fakat, kullanışlı ve genel olarak bilgisayarı çok kasmayan, özelleştirilebilir sadece menüsü ile gayet kullanışlı… Düşünün ilk kurduğunuzda toolbar üzerinde yeni sekme butonu dahi gelmiyor. O kadar sade diyebilirim.

Bugün 3-4 saatlik bir kullanım sonucu memnun kaldım. Ancak diğer tarayıcıları bariz şekilde daha uzun günler test etmiştim. O nedenle çok çabuk karar vermiş olmamakla beraber, sizin de Safari ile çok sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Buraya Safari download linkini koymayacağım. Google adını yazmanız yeterli olacaktır.

Daha hızlı daha kullanışlı tarayıcılarda kullanmak dileğiyle…

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Muhammed , 07 Mart 2011 - 01:06

  internet explorerdan nefret etmeyen varmıdır merak ediyorum açıkcası..

  Chrome kaliteli geliyor bana ama genel olarak bakılınca vazgeçilmezim Firefox açıkcası..

  Konu açma aralığını kısaltman dileğiyle.. ( :

  Cevapla
 • ilhan bahar , 10 Mart 2011 - 23:24

  Selam Muhammed, süreyi kısaltmam konusunda hemfikirim 🙂

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla