Programlama Dillerinin Geleceği

Birçok kişi hangi programlama dilinde ilerlemesi gerektiğine dair tereddütler yaşar. Herkes çevresinden duydukları ile yol almaya çalışır. Kimi zaman bu durum, yanlış yönelmelere sebebiyet verebilir. Örneğin; bir dönem popüler olan bir dil, biranda önemi yitirebilir. Bu da sizin tüm emeklerinizin boşa gitmesine sebep olur.

Tiobe.com‘da gördüğüm araştırma, sizin bu sorulara yanıt bulmanızı sağlayabilir. C programlama dilinin dünya çapında ne kadar yaygın olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Dünya sıralamasında, en yaygın dil olarak Java hemen ardından C dili gelmektedir. Ülkemizde malesef C ve C++ dillerine çok rağbet yoktur. Fakat dünya’da yaygın olarak kullanıldığı için bu dalga bir süre sonra ülkemize de gelecektir. Paylaştığım linki, karar vermemiş arkadaşların dikkatle incelemesini öneririm. Detaylı analizlere sahip araştırma ile geleceğinize emin adımlarla gidebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Cem Demir , 09 Ekim 2010 - 00:40

  Bilgiler için teşekkürler.
  Fakat bir projeye başlarken hangi dilin projeyi daha verimli hale getireceğini düşünmek bize “Mühendis” sıfatını katan şeydir sanırım.
  Bu arada kendi görüşlerini paylaşmamışsın, onları da öğrenmek isterim.

  Cevapla
 • ilhan bahar , 09 Ekim 2010 - 13:44

  Mühendislik, problem çözme sanatıdır. Hangi programlama dilinden verim alınacağı da bir problem olarak görülebilir. Ancak en genel problem algoritmalarda çıkan sorunlardır. Sıradan bir birey, gelişmiş bir mantığa sahip değilse, zor algoritmaları çözemeyecektir. Burada Mühendisliğin farkı ortaya çıkmaktadır.

  Kendi görüşüme göre de, Open Source diller Mühendislik mantığına daha yakındır. Kapalı Kaynak kodlu diller de daha çok fonksiyonları yönetme ve daha az düşünme gerektiren diller olarak düşünebiliriz. Open Source dillerde başarılı olan bireyin, diğer dillerde üretim yapamaması düşünülemez.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla