Sadece sevdiğiniz iş’te çalışın!

Yukarıdaki video’yu çok önceden izlemiştim. O zaman da beni çok etkilemişti hala da ne zaman izlesem aynı şeyleri hissediyorum. Gerçekten de biz şuan nasıl bir eğitim alıyoruz? ve neler yapıyoruz? Kendi adıma çocukken hayalini kurduğum bir bölümden mezun olan şanslı azınlıktanım, peki ya puanı yetmediği için farklı bölümlerden okuyanlar? Muhasebeyi hiç sevmiyor iken, puanı Muhasebe bölümüne yettiği için ömrünün sonuna kadar sevmediği işi yapmak zorunda kalanlar…

Sorulması gereken çok doğru bir soru var. “Para olmasaydı ne yapmak isterdiniz?”  aslında “en çok neyi yapmayı seviyorsunuz?” diye de sorabiliriz. Eğer cevabınız şuan yaptığınız işten çok farklı ise, hayatınız mutsuz geçiyor demektir. Her sabah işe giderken, o günün nasıl geçeceğini düşünerek mutlu olamazsınız. Çünkü sizin hayatınız aslında işinizdir. Siz hayatı değil, iş’i yaşarsınız. İş’ten arta kalan zamanı, kazandığınız paralar ile mutlu geçireceğini sanmak, saçmalıktır. Peki ya her gün iş’e mutlu gitseydiniz? kısaca sevdiğiniz bir hayatı yaşasaydınız iyi olmaz mıydı? Doğru, Türkiye‘de özellikle bunu yapmak zor, iş bulamayabilirsiniz, para durumu çok zora sokabilir. Ama şunu da gözardı etmemeniz gerekir ki; siz eğer sevdiğiniz işi yaparsanız o alanda en iyilerden biri olacaksınız. Çünkü siz iş yapmıyorsunuz, sevdiğiniz hayatı yaşıyorsunuz.

Hayat bizi sınamayı sever ve malesef bizim isteklerimiz daima zor olanlardır. Memur olmuşuzdur ama Pilot olmayı hayal etmişşizdir. Bir doktor iken, çiftçi olmayı hayal edenler de vardır. Biz ise bize kolay olanı ve garanti olanı tercih ederiz. Çünkü bize çocukluktan beri öğretilen budur. Hangisi daha fazla para veriyorsa, en iyi odur. Şuan ülkemizdeki Tıp Fakültelerinde okuyanların kaç tanesi doktor olmak istiyordur? Futbol oynamak isteyen kaç tane Mühendis adayı vardır?

Sanırım bugün aramızda olmayıp, sadece hayallerinin peşinden koşup, çok başarılı olan adam, doğru söylemiştir; “Stay Hungry, stay foolish”.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla