Sorunsuz klasör şifreleme

Bazen kullandığınız ortak bilgisayarda başka kullanıların görmemesi gereken klasörler olabilir. Bu klasörleri gizlemek ya da şifrelemek istersiniz. Bir klasörü gizlemek bu sorun için yapılabilecek en basit ve en güvensiz çözümdür. Keza kullanıcı “gizli dosyaları göster” diyerek, ulaşılmasını istemediğiniz klasöre erişebilir. En güvenli çözüm klasörü gizlemektir, bunun için piyasada bir çok program bulunmaktadır. Fakat bir çoğu sorunludur; format attığınızda dosyalarınıza ulaşamazsınız, şifrenizi unutabilirsiniz vb. Şimdi size aşağıda vereceğim kod bloğu ile tüm bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Yapmanız gereken, aşağıda kodlarını okuyabildiğiniz, güvenli kodu bir notepad aracılığı ile açmak ve *.bat olarak kaydetmek olacaktır. Aşağıda kırmızı ile gösterdiğim kısım, şifrenizi yazacağınız kısımdır. Bu *.bat olarak kaydetme olayını biraz daha açıklamamız gerekirse, bir notepad açıp aşağıdaki kodu kopyalayın. Ardından dosya özelliklerinden uzantıları göster yapıp, *.txt olan uzantıyı *.bat çevirebilirsiniz. Dosyaya vereceğiniz isim önemli değildir. Bir diğer yol notepad ekledikten sonra, farklı kaydet diyerek, dosya uzantısına ilhan.bat gibi bir isim verebilirsiniz.

Bu uzantı değiştirmeyi yaptığınızı varsayarak devam ediyorum. Şimdi ise aşağıda kırmızı olarak işaretlediğim kısma şifrenizi yazıyorsunuz. Daha sonra bu oluşturduğunuz bat dosyasını açıyoruz. Tıkladığınız yerde ilhanbaharCom adlı bir klasör oluşturacaktır. Bu klasörün içersine gizlemek istediğiniz dosyaları atıyorsunuz. Daha sonra dosyamıza bir kez daha tıkladığımızda klasör hem gizleniyor hem de şifrelenmiş oluyor. Tekrar dosyalara ulaşmak istediğinizde, oluşturduğunuz dosyaya tekrar tıklayarak şifrenizi yazıp açabiliyorsunuz. Bu kadar basit. Takıldığınız yerleri yine sorabilirsiniz.

cls
@ECHO OFF
title Folder ilhanbaharCom
if EXIST “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” goto UNLOCK
if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Dosyayı gizlemek istiyor musunuz(Y/N)
set/p “cho=>”
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Locker “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
attrib +h +s “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
echo Klasor kitlendi
goto End
:UNLOCK
echo Klasoru acmak icin sifreyi girin 
set/p “pass=>”
if NOT %pass%== BURAYA PASSWORD YAZILACAK goto FAIL
attrib -h -s “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
ren “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” Locker
echo Dosya acildi
goto End
:FAIL
echo Yanlis sifre 
goto end
:MDLOCKER
md ilhanbaharCom
echo Klasor olusturuldu 
goto End
:End

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla