Blog adresim 2 kat hızlandı

Arkadaşlar bugün yaptığım değişiklikler sonucunda, site hızını 2 kat daha hızlandırmayı başardım. Böylece arama motorları tarafından daha çok tercih edilen, ziyaretçiyi sıkmayan bir açılış hızına sahip olduk. Peki nasıl hızlandı?

Öncellikle Pingdom ile sitemin başlangıç hızını ölçtüm. Bu hız 5-6 saniye arasında değişiyordu. Başka blog adreslerinin hızlarını ölçtüğümde nispeten yavaş açılan bir blog adresine sahip olduğumu fark ettim. Bu durumu düzeltmek adına öncellikle css dosyamı düzenledim. Bu düzenleme işlemi için CleanCss kullandım. CleanCss sizin css yer alan gereksiz kısımları kaldırarak, her açılışta yüklenen css dosyanızın boyutunu küçültüyor. Blog adresimin css dosya uzunluğum 15 kb yaklaşık 9 kb düştü. Bu da büyük bir kardı.

Ardından sayfada kullandığım tüm fotoğrafları Yahoo Smush.it aracılığı ile küçülttüm. Smush.it şimdiye kadar gördüğüm en iyi sıkıştırma programıdır. Öyle ki fotoğrafınızda en ufak kalite düşüklüğü olmazken, boyut olarak çok yüksek oranda kar sağlar. Kullandığı teknoloji sayesinde, photoshop gibi fotoğraf programlarının eklediği gereksiz pikselleri ortadan kaldırarak, fotoğraf boyutundan ciddi kar sağlar. Blog’da yer alan fotoğraf dosyalarının boyutlarını yarı yarıya düşürdüm.

Yaptığım her değişikliği Pingdom aracılığı ile gözlemledim. Aşağıda sitede uyguladığım tesleri görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kısa aralıklarla yaptığım testler sonucu durum çok iyi, bir ara hızın yavaşlama sebebi yanlış image dosyası ile deneme yapmam yüzündendir. Harici şekilde sizde blog adreslerinizde aynı işlemleri uyguladığınızda hızın adım adım nasıl arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • abdullah kuzhan , 24 Eylül 2010 - 23:39

  Birde cache kullanabilirdin, o zaman dahada artar performansın, boştan yere db’ye filan gidip gelmesin orti.

  Cevapla
 • abdullah kuzhan , 24 Eylül 2010 - 23:41

  birde google page speed ile daha detaylı performans analizi yapabilirsin. aşağıdaki linkte bununla ilgili bir yazı bulabilirsin. css ve js lerini sıkıştırmakta performansını arttıracaktır.
  http://abdullahkuzhan.com/tag/google-page-speed-ile-performans-tunning/

  Cevapla
 • ilhan bahar , 25 Eylül 2010 - 12:50

  Sen de demiştin hatırlıyor musun? Senin site baya yavaş açılıyor diye 🙂 Şimdi kapıştıralım. Css ve Js sıkıştırdım zaten 😉 Gzip ile daha da düşürebilirdim ama resellerguru işlemciyi çok yoruyorsun diye kapatır diye korkuyorum.

  Cevapla
 • Cem Demir , 09 Ekim 2010 - 00:35

  Sitene girişlerde sıkıntı yaşıyordum bende gerçekten, güzel olmuş bu. Ama takıldığım bir yer var; css dosyasının 15 kb ya da 9 kb olması gerçekten bu kadar fark yapmaz ki… Dediğin gibi resimler çok büyük bir etken. Css dosyasından ziyade, resimlerdeki optimizasyon sanırım çok işe yaramış.
  Benim de bunu yapmam gerek galiba. 🙂

  Cevapla
 • ilhan bahar , 09 Ekim 2010 - 13:45

  Evet Cem, sol tarafta bulunan sabit görseller hızı baya yavaşlatıyorlardı. Şuan yavaşlığın tek sebebi olarak Google Adsense reklamları kaldı. Onun yüklenmesi biraz zaman alıyor.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla