Türk Kızılayı telefon hattı ve internet sitesi

Bugün kizilay.org.tr‘den bağış yapmak isteyen, hayırseverleri büyük süprizler bekliyor. Örneğin siteye girip, online olarak kredi kartınız üzerinden bağış yapmak istiyorsunuz. Tüm bedeli ve diğer ayrıntıları girdikten sonra “ödeme yap” dediğinizde, “Fatal Error” hatası ile karşılaşıyorsunuz. Aynı işlemi farklı saatlerde 5-6 kere de deneseniz sonuç değişmiyor. Tabi bir de cookie sorunu var. Sizin yaptığınız bu bağışlar sepete ekleniyor. Yeni bir deneme yapmak istediğinizde sepetinizde yer alanlar kaldırılamıyor. 3 farklı tarayıcıda denedikten sonra sadece “Internet Explorer” uyumlu olduğunu fark ediyorsunuz. 142 yıllık bir kurumun web sayfası, tüm tarayıcılara uyumlu hale getirilmemiş yazık…

İnternet sayfasında yaşadığınız sorunları bir kenara koyup, halen bağış yapma niyetindesinizdir. Gidip Türk Kızılayı‘nın bağış hattını ararsınız. Site de görebileceğiniz gibi numaramız, 168‘dir. Tuşladıktan sonra ikinci bir şok ile karşı karşıya kalırsınız, karşınıza Türk Kızılayı değil, İto gibi garip bir firma gelir. Size satış için 1, destek için 2 gibi bilindik bir karşılama sunar. Siz hayretler içinde kalarak, kapatıp, tekrar aramayı denersiniz. Ancak sonuç değişmez, 168 çevirdiğinizde karşınıza Türk Kızılayı çıkmamaktadır. Şaşırmaya devam ederek internet sayfasından iletişime geçmek istersiniz. Devletin en büyük kurumlarından olan Türk Kızılayı‘nın sanki İstanbul’da şubesi yokmuş gibi sadece Ankara Merkez telefonu sitede yer alıyordur. Arayacağımız numara ; 0 312 430 23 00 hala bağış yapma ümidi ile numarı tuşlarız. Neyse ki burada karşımıza Kızılay çıkar, hemen operatöre neden 168 nolu telefonun çalışmadığını sorarsınız. Verilen yanıt ilginçtir, “O numara aslında bize ait ama öyle başka bir firma çıkıyor, biraz bekleyin ya da bir kaç tuşa basın Kızılay’a bağlanıyor” gibi akla mantığa sığmayan bir yanıt alırsınız. Telefonu kapatıp, tekrar denediğiniz de ise,  her hangi bir tuşa basmanız durumunda telefonun meşgule düştüğünü ve beklemeniz durumunda da hiç bir şeyin değişmediğini anlamanız zor olmayacaktır.

Kızılay‘a zorla bağış yapmak istercesine tekrar Ankara‘yı ararsınız. Operatöre kızarak, direk Call Center’a bağlamasını istersiniz. Call Center ise açtığında, direk olarak aramadığımız için bağış yapılamadığını belirtir. Siteyi sorduğunuzda, “bankalar kapalı belki o yüzden ödenmiyordur” gibi, mantıksız bir cevap alırsınız. Bağış için hangi numarayı aramalıyız dediğinizde ise 168 cevabını alarak iyice deliye dönersiniz. O numarayı aradığınızda başka özel bir firmanın çıktığını anlattığımda ise, sanki ömründe daha önce böyle bir şey duymamış gibi davranır. Oysa operatör bunun sık karşılaşılan bir durum olduğunu ama sorun olmadığını söylemiştir.

Sonuç olarak bugün kim ne kadar istekli olursa olsun, Kızılay‘a bağış yapılmamaktadır. Sanırım tek çözüm, kargo ya da bizzat Ankara‘ya giderek, Merkez‘e bağış yapmanızdır. 142 yıllık bir kurumun bu derece aciz olması çok üzücüdür. O telefonun başka bir yere yönlenmesi açıklanamaz bir skandaldır.

Bugün yaşanan yoğunluk, bu sorunların bahanesi olamaz. Eğer isteyen herkesin bağış yapabileceği bir altyapıyı bu yönetim sağlayamıyorsa, istifa etmelidir.

Umarım bugün yaşananlar başkalarının da dikkatini çeker ve kalıcı bir çözüm bulurlar.

Herkese hayırlı bayramlar…

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla