• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Yurtdışı
  • Soru: Dil kurslarındaki kolej, enstitu ve kurs ayrımı hakkında bilgi verir misiniz?

Soru: Dil kurslarındaki kolej, enstitu ve kurs ayrımı hakkında bilgi verir misiniz?

ces-logoSoru: İlhan Bey merhaba,

Öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız bu sosyal ortamdan, bilgilerinize ulaşım imkanı verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederim.

Dublin‘de birkaç kurs araştırmamdan sonra danışman firma aracılığı olmadan, ki kurslarla irtibata geçildiğinde artık oradaki herşeyi organize edebiliyorlar, CES(Central of English Study) ile 3 aylık bir eğitime Şubat ayında başlamayı düşünüyorum. Fakat, elimde Emarld Instıtute ve görüşmeye henüz başladığım IBAT Collage var. Kolej, enstitü ve kurs arasında düşüncelerinize blogdaki yazılarınızda rastladım fakat, detaylı olarak bu üçü arasında ki fark, derece ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cevap: Yurtdışında artık yüzlerce dil kursu açılması nedeniyle, o alandaki rekabet oldukça kızıştı. Artık dil kursları; aracıları da geçerek direk olarak öğrencilerine ulaşmak istiyor. Hatta ingilizce ulaşmak zorunda bile değilsiniz, hemen hemen her dilde size yanıt dönebiliyorlar.

Buradan gitmeden önce CES benim de alternatiflerim arasındaydı. Orada eğitim alan bir arkadaşım da mevcut ve oldukça memnundu. İrlanda‘da yüzlerce kurs mevcut hatta şöyle 6 aylık 500 euro civarı rakamlarda olan kurslar bile var. Ancak bu kurslarda hocaların kaliteli olmasını beklemek bir hayalperestlik olur. Sonuçta anadili ingilizce olan bir ülkede olduğunuz için sokaktan geçen herhangi birinin hoca olma ihtimali mevcut, üstelik sizin buna karşılık yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmamakta… Enstitü ve Kolejlerin birbirlerinden büyük farkları yok. Kolejler buradaki Üniversitelere karşılık gelebilecek iken, Enstitü ise ufak meslekyüksek okulu gibi düşünebiliriz. Tabi bu iki kurumda Üniversite’ye bağlı olmak zorunda değiller. Enstitü spesifik bir alanda çalışan kurum iken, Kolejler genellikle lisans düzeyinde spesifik bir alanda eğitim veren yerler olabiliyor. Buradaki en derim ayrım Üniversitelerde aldığınız dil eğitimleri ile oluşuyor. Çünkü buralarda hocaların belirli bir standartı ve özellikle sınıfınızda yer alan diğer öğrencilerin belirli bir seviyesi oluyor.

Yurtışına gittiğinde herkes oranın yerli halkı ile konuşacağını sanıyor. Ancak bunu şöyle düşünebilirsiniz. Hiç Türkçe bilmeyen biri ile ne kadar sohbet edebilirsiniz ki? Eğer siz sadece pratik yapmak için yurtdışına gidiyorsanız, doğru yerli halk önemli ve onlarla sohbet edebilir, arkadaş olabilirsiniz. Ancak dil öğrenmek için gidiyorsanız, en çok ingilizceyi sizin gibi yeni öğrenen sınıf arkadaşlarınızla muhabbet edeceksiniz. İşte bu yüzden de kötü bir kursa gitmemek büyük önem kazanıyor.

CES merkezde büyük bir kurs, çok sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. IBAT Collage ise daha önce adını duymamıştım fakat; sitesinden gördüğüm kadarıyla temple bar bölgesinde yer alıyor. O bölgede oldukça “fake” yeni göstermelik ingilizce eğitimi veren kurum olduğunu duymuştum. Emarld ise yine bilindik kurslardan bir tanesidir. O da tercih edilebilir.

Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla