Soru: İrlanda’ya vize almak kolay mı?

dublin

dublin

Soru: İlhan bey merhabalar,

Bu sene içerisinde İrlanda‘ya dil okulu sebebiyle gitme kararı aldım ve Ibat College‘a başvuru yaptım. Geçtiğimiz günlerde okuldan kabul mektubunu aldım.

Önümde bir vize engeli var 🙂

İrlanda ile alakalı pek bilgi sahibi yakınım olmadığından ekşi sözlük aracılığıyla sitenizden haberdar oldum o yüzden size sormak istediğim birkaç soru var. Eğer aydınlatırsanız çok memnun olurum.
1-) Vize konusunda katılar mı? Yani vizede dikkat ettikleri kıstaslar nedir?
2-) Vize başvurusunda transkript şartı var mı? Ve buradaki okul ortalamam düşükse bunun ne gatif yönde etkisi olur mu?
3-) İrlanda’da iş olanakları neler, iş bulmam zor olur mu?  (uzun süreli vizede çalışma izni alabiliyorum sanırım)

4-) Pre-intermediate seviye ingilizcem var. 8 aylık bir eğitim süresi (normal şartlarda) iyi bir ingilizce için yeterli olur mu?

İlginize şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar
Cevap: Merhaba, IBAT dil kursunu orada bulunduğum süre boyunca duymamıştım. Kurstan kabul alma kısmı ise en basit kısımdır. Burslu olmadığı sürece başvurduğunuz tüm kurslardan kabul alırsınız.

1-) Vize konusunda çok katı olduklarını düşünmüyorum. Eğer kısa süreli vize yani 3 ay altı alacaksanız, 1 hafta içersinde çıkacaktır. Uzun dönemde ise eğitim bilgileriniz ve gitme nedeninizi anlatan bir başvuru, buraya neden döneceğinizi vurgulayan belgeler gerekli olacaktır. (Askerlik, Kariyer vb)
2-) Transkript gerekli evet, ortalamanın düşük olması ile ilgileneceklerini sanmıyorum. Ortalamaya daha çok lisans ya da yüksek lisans düzeyinde başvurularda etkili olur.
3-) Uzun süreli vizede part-time çalışma vizesi alabiliyorsunuz. Daha önceki yazılarda da çokça vurguladığım gibi, iş bulmak gerçekten sizin şansınıza bağlı, Türkiye‘ye oranla çok daha zor olacağından emin olabilirsiniz. Avrupa birliği nedeniyle diğer ülkelerde de iş bulamayanlar gelerek; herkesin yapabileceği temizlik, garsonluk, barmenlik vb. işleri arıyorlar ve onların çalışma izinleri full-time olmasına rağmen iş bulamıyorlar. Bu rekabetti göze almanız gerekmektedir.
4-) Bu sizin çabanızla alakalı bir durum. Orada 1 yıl boyunca kalmasına rağmen çok iyi konuşamayanlar da var. 6 ay içersinde idare edebilecek seviye ingilizce konuşanlar da var. 8 ay iyi bir süredir. En azından Türkiye şartlarında işinizi görecektir.
Bol şanslar.

 

 

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Volkan , 06 Şubat 2015 - 17:07

  Merhabalar,

  Ben makine mühendisliği mezunuyum. Bu sene 6 ay süre için dublinde bir dil okuluna gitmek istiyorum. Fakat kısıtlı bir bütçem olduğu için de çalışmak zorundayım. Siz bunun zorluğundan bahsetmişiniz zaten ama benim mühendislik diplomam ile bir iş bulabilme şansım var mıdır? Ya da denklik konusunda bilginiz var mı? Yoksa sadece part çalışılan cafe pub tarzı yerlerde mi iş bulabilirim?

  Cevapla
 • hakan , 16 Mart 2015 - 08:40

  teşekkürler bilgiler için

  Cevapla
 • Hale Nur , 25 Eylül 2016 - 15:42

  Merhabalar,

  Ben erasmus programı kapsamında Fransa’ya gelmiş olan bir öğrenciyim. Şu an Fransa’dayım yani D tipi schengen vizem var ve Noel tatili için İrlanda’da yaşayan akrabalarımın yanına gitmek istiyorum. İnternetten araştırdığım kadarıyla schengen vizesi ile elimi kolumu sallayarak giriş yapamıyorum İrlanda’ya. Ve buradayken İrlanda vizesini de nasıl alacağımı bilmiyorum. Ne yapmam gerekiyor bu konuda? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla