Yemeksepeti’ni kim kapattı açıklıyorum.

Bundan iki yıl önce Delivery Hero‘ya satılan yemeksepeti’ne dün sabah saatlerinden başlayarak, gecenin geç saatlerine kadar erişim sağlanamadı. Peki ne oldu da, iki yıl önceki değeri tam 589 Milyon $ olan, yüzlerce çalışanı olan bu firmanın can damarında kesinti yaşandı?

Bildiğiniz gibi alan adlarının satışı için akreditasyon verme yetkisini elinde bulunduran Icann, kiralanmış olan tüm alan adlarının yetkili bilgisinin, doğru ve güncel olmasını şart koşuyor. Bu doğruluğu ve güncelliği sağlayabilmek için de belirli periyotlarla verilerin güncel olup olmadığını teyit alan mailler göndermektedir. Icann şüpheli olarak gördüğü yetkili bilgileri için akredite verdiği alan adı satısından bu bilgilerin doğruluğunu teyit etmesini isteyebilir.

Alan adı firması ise müşterisine ulaşarak, “durum böyle böyle bana acil bilgilerin güncel olduğu bilgisini ilet” diyen bir mail atar. Burada atılan maillere dönüş için belirli süre kıstasları verilir 24-72 saat aralığında değişen bu sürelere uyulmadığı taktirde, alan adını satan firma (register.com) alan adını askıya alma hakkına sahiptir.

Yemeksepeti hikayesinin kapanış öyküsü;

  1. Icann tarafından domain bilgileri güncel gözükmedi,
  2. Icann tarafından register.com‘dan domain bilgilerinin güncellenmesi istendi,
  3. register.com, müşteriden (yemeksepeti) domain yetkili bilgisinin güncellenmesini isteyen bir mail attı,
  4. Mail yemeksepeti tarafından dikkate alınmadı ya da gözden kaçtı,
  5. register.com verilen süre içersinde dönüş olmadığı için yemeksepeti’nin dns adresini domain parka yönlendirdi,
  6. Yemeksepeti panik içersinde register.com‘u aradı, “kardeş sen hayırdır?” dedi ama o da hatasını anladı,
  7. Güncel bilgiler gelince dns adresleri tekrar yemeksepeti’ne çevrildi,
  8. Site tekrar açıldı, mutlu son.

Devamı:steemit

 

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla