Doç. Dr. Metin Aydoğdu

Hayatınızda bazı hocalar olur, 60 yaşına dahi gelseniz o hocanızı unutmazsınız. Çünkü size bir şeyler katmıştır. O tarz hocalardan bir tanesi olan Metin Aydoğdu hocamızdan bahsetmeye çalışacağım. Öncelikle hemen belirtmek istiyorum,hocamızı anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalabilir. Bu kusrumdan ötürü şimdiden özür diliyorum. Metin Aydoğdu hocamız, 1991 yılında girdiği Trakya Üniversitesi Makina Mühendisliğinde, yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyerini sürdürmüştür. Dörder yıl araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak devam ettikten sonra şuan üniversitemiz bünyesinde Doç. Dr. olarak öğretmeye, anlatmaya, ders vermeye devam etmektedir. Öğretmek, anlatmak ve ders vermek diye ayrı ayrı yazmamın sebebi, sıradan hocaların ötesinde hayata, insan olmaya dair bilgiler vermesi ve önümüzde sağlam bir örnek olarak durmasıdır.

Üniversite’nin genelinde daima sevilen bir hocadır. Eğer şuan ders verdiği sınıfların mevcudu 2000 ise ufak bir anket yaptığınızda 2000 kişinin de Metin hocayı ne kadar çok sevdiğini anlayabilirsiniz. Peki neden bu kadar seviliyor? Diğer hocalardan farkı nedir? Metin hocanın en büyük özelliği kişiliğidir. Siz her zaman bilirsiniz ki, Metin hoca kimse hakkında kötü düşünmez, ön yargılı davranmaz, kimseyi üzmek istemez. Öğrencilerine en yakın, en samimi davranan hocadır. Genelde zor derslere girer, fakat sınıf mevcudu pek eksik olmaz. Çünkü dersi dinlemeseniz bile sadece Metin hocanın o günkü davranışlarını izlemek size çok şey kazandırabilir. Bir zaman sonra Metin hocayı o kadar benimsersiniz ki, derste bizim çocuklar diye Makina Mühendisliği öğrencilerinden bahsetmesi dahi sizi üzer. Acaba dersiniz metin hoca bizi sevmiyor mu? Sonra hemen bu fikir aklınızdan uçar gider çünkü ona çok güvenirsiniz, inanırsınız…

Metin hocanın kalbinin çok temiz olduğuna inandıktan sonra artık onu üzmek istememeye başlarsınız. Düşünün ki derse girseniz dahi dinlemiyorsunuz fakat dersi Metin hoca verdiği için sizin o derse girmeniz gerekmektedir. Bundan 50 yıl sonra bizim bir Metin hocamız vardı diyebilmek için o dersi kaçırmazsınız. Anılarınıza bir yenisi daha eklemek için… Ders çıkışı mutlusunuzdur çünkü bu tarz hocaların olduğunu görmek size umut verir. Bir gün her şeyin düzeleceğine inanırsınız.

Hocamızın derslerinde mutlaka gülme garantisi vardır. Yaptığı ince espiriler  ne kadar zeki olduğunun ufak ipuçlarıdır. Bilirsiniz ki o bilim adamı tabirinin tüm gereklerini yerine getirir, konusu ile ilgili bir soru sorduğunuzda size yanıtı verecektir. Hatta Matematik ve Fizik alanında sorduğunuz bir çok soruya yanıt alabilirsiniz. Çünkü zamanında da iyi bir öğrencidir, kendi alanını sever. Metin hocanın gözlerinde yaşama sevincine tanık olursunuz, hayatından mutludur. Sizi de bu sevince ortak eder.

Metin hoca anlattığı derslerde konuya hakimdir. Üniversite zamanında tuttuğu düzenli notlarından anlatır, sınavları çok zor olmaz. Çünkü öğrencilerine kıymak istememektedir. İster ki öğrencilerim hem bir şeyler öğrensinler hem de dersi geçsinler. Hocamızı tanıdığınızda onun için notun değil kişiliğin önemli olduğunu anlarsınız. O size hangi not geldiğine değil, bu dersten ne anladığınıza bakar. Aslında eğitim yanı sıra öğretimde gerçekleşmektedir…

Metin Aydoğdu hocamız, akademik kariyerinde de çalışkanlığını göstermektedir. Kendi alanında yazdığı bir çok makale ile Profesörler ile rekabet etmektedir. Zaten hocamızın Prof. olacağına dair en ufak bir şüphemiz yoktur. Büyük olasılık Mühendislik-Mimarlık Fakültesinin dekanı olacaktır. Tabi bizim o günleri görmemiz biraz zor gibi gözüksede, bunun olacağını bile düşünmek insana huzur vermektedir.

Hocamızın resmi sitesine şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Metin Aydoğdu  hocamız için Facebookta fun cluplar, ekşi sözlükte tamamı olumlu olan yorumlar çıkmıştır. Hocamızı kısaca bir sözle özetlemek istersek; “Her şeyi ile dört dörlük insan olmak demek Metin Aydoğdu olmak demektir…”

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Sabri Can , 16 Nisan 2009 - 00:55

  Kesinlikle katılıyorum 🙂

  Cevapla
 • oece , 31 Ağustos 2009 - 10:36

  gercekten mükemmel insan. eğitimcilerin izleyip örnek alması gereken .bylesine etkili bi anlatım yok ,sınavında bile öğreniyorsunuz onun öğrencisi olmak buyuk onur.

  Cevapla
 • Uğur UZ , 08 Ocak 2010 - 17:59

  Çok güzel yazmışsın kardeşim,tüm içtenliğimle katılıyorum sana…

  Cevapla
 • müh. haytham zayda , 05 Mayıs 2010 - 16:16

  fazla uzatmayacağım.. ben kendim – kudüs asıllı biriyim ve allah için söylüyorum trakya üniveristesinin en etkili hocalardan biri metin hoca çünkü dersi hem iyi anlatır hem de kolayca hem de dostça bir ortamda yani dersi sıkmıyor. aynen prof ahmet can ve mümin şahin hoca gibi dersleri en kolay ve samimi ortamda sunuyor dersleri..

  allah razi olsun metin hocadan her zaman bizim için örnektir. yaşasın metin hoca

  Cevapla
 • HAYTHAM ZAYDA , 24 Haziran 2010 - 13:35

  TÜRKIYENIN MUHENDISLIK MIMARILIK VE MAKINE MUHENDISLIK BÖLÜMLERİNDE EN BAŞARILI HOCALARDAN METİN AYDOĞDU ((DOÇENT)) AHMET CAN HOCA (PROF DR ) MUMIN ŞAHIN HOCA (YAR DOÇ)

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla