IBM Lenovo yetkili servis

Lenovo 3000 N200 marka dizüstü bilgisayarımı alalı sanırım 3 yıl gibi bir süre geçti. 2 yıllık garanti süresi dolduktan sonra, önce bataryası sonra ekranı bozuldu. Garanti süresinde ise tesadüftür bir kere çok ısınıyor diye ben garantiye gönderdim. Yani 2 yıl tık demeyen bilgisayar, nedendir bilinmez garanti bittiği anda su koyvermeye başladı.

Dizüstü bilgisayarıma önem veren bir insan olarak, kötü kullanmamaya dikkat ederim. Bu nedenle bilgisayarda en ufak bir arıza olsa dahi, “IBM yetkili servislerine” gönderiyorum. Neden? Bilgisayarımın bir tarafını yaparken, diğer tarafını bozmasınlar. Ya da en basit şekliyle içinden parça çalmasınlar diye.

3-4 gün önce ekranım birden bembeyaz oldu, kapatıp açtım fakat durum değişmedi. Bembeyaz bir ekran ve zamanla oluşan çizgilerden başka hiç bir şey yoktu. Yine ekranın bozulduğunu düşünerek büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Sonra ekranı Üniversite‘de bölüm hocalarımızdan Deniz Taşkın hocanın yanına götürdüm. Bilgisayarı başka bir ekrana bağladığımızda, sonuç değişmedi. Yani sorun ekranda değil, ekran kartındaydı. Kendisi bilgisayarı açarak, lehimlere bir madde sürüp, ısıttıktan sonra lehimlerin daha etkin bir hale gelebileceğini söyledi ve ekledi. Bu işlem sonunda bilgisayarın anakartı bozulabilir. Bu riske girdim çünkü ekran kartı onboard olan dizüstü bilgisayarlarda ekran kartının bozulması demek zaten anakartın değişeceği anlamına gelmekteydi.

Hocamıza bilgisayarı bıraktıntan bir gün sonra yanına gittim. Hoca hayretler içinde kalmıştı. Çünkü “IBM Lenovo yetkili servisi” bilgisayarın içindeki fanı yanlış takmıştı. Fan’nın bir tarafı açılmadığı için ekran kartın resmen soğutulmuyordu. Hiç bir şekilde fandan yararlanamayan ekran kartı ısınmaya bağlı olarak bu tarz bir aksaklık çıkartmıştı. Üstelik bunu yapan IBM‘in alalade bir servisi değil, en büyük iki servisinden biriydi. Neredeyse yoktan yere ekran kartım yanacaktı.

Deniz hoca‘nın yaptığı operasyon ve fanı düzeltmesi sonucu şimdi bilgisayarıma tekrar kavuştum. Hocama’da buradan tekrar teşekkür ederim.

Sizlere tavsiyem, bilgisayarınızı tamire vereceğiniz yeri çok iyi seçmeniz hatta, tamir işleminde kimlerin çalıştığını bile sormanızdır. Lise mezunu genç arkadaşların ellerine emanet edilen bilgisayarlar da bu tarz sorunlar çıkabilir. Kimsenin bilgisayarsız kalmaması dileklerimle…

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla