• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Öneriler,Yasam
  • Oracle’ın kurucusu ve ceo’su Larry Ellison,Yale üniversitesi mezuniyet konuşması…

Oracle’ın kurucusu ve ceo’su Larry Ellison,Yale üniversitesi mezuniyet konuşması…

Bugün tesadüfen karşılaştığım bir yazı çok dikkatimi çekti,sizlerle paylaşmak istedim.En azından her şeyin diploma olduğunu düşünen arkadaşlar için etkili bir yazı olacağını düşünüyorum.Steve Jobs‘un hikayesine benzer bir hikaye daha…

Her yil, her üniversite kendi alaninda çok sivrilmis ama mutlaka akademik hayattan gelmesi de gerekmeyen bir önemli ismi mezuniyet konusmasi yapmak, yeni mezunlara çesitli ögütler vermek üzere davet ediyor. Asagida bu yil, ünlü Yale Üniversitesi’nde yapilan mezuniyet töreninde konusmak üzere davet edilen Oracle bilgisayar sirketinin kurucusu ve genel müdürü Larry Ellison‘un sasirtici, hatta sok edici konusmasi var.

Yale Üniversitesi mezunlari, daha önce böyle bir giris görmediginiz için özür dilerim ama benim için bir sey yapmanizi istiyorum. Lütfen, etrafiniza iyi bir bakin. Solunuzdaki sinif arkadasiniza bir bakin. Sonra saginizdaki sinif arkadasiniza bir bakin. Ve simdi sunu akliniza koyun: Bundan bes yil sonra, on yil sonra, hatta otuz yil sonra, solunuzdaki kisi hiçbir seyi basaramamis olacak. Saginizdaki kisi de aslinda hiçbir sey basaramamis olacak. Ve siz, ortadaki? Ne bekliyorsunuz? Siz de basaramayacaksiniz. Basaramayacaksiniz. Aslinda bugün söyle bir etrafima baktigimda parlak gelecek için yüzlerce umut isigi göremiyorum. Yüzlerce degisik endüstride liderligi ele alacak kisiler de göremiyorum. Görebildigim tek sey, gelecegi basarisizliktan baska bir sey olmayacak yüzlerce insan. O kadar. Sinirlendiniz. Bu anlasilabilir bir sey.

Ben, Lawrence ‘Larry’ Ellison üniversite terk, kim oluyorum ve bu yetkiyi nerden aliyorum ki, ülkenin en prestijli yüksekögrenim kurumunun bu yilki mezunlarina böyle seyler söyleyebiliyorum? Bu yetkiyi nereden aldigimi söyleyeyim: Çünkü ben, Lawrence ‘Larry’ Ellison, üniversite terk ve dünyanin en zengin ikinci adamiyim. Siz degilsiniz. Çünkü Bill Gates, o da üniversite terk ve dünyanin -simdilik- en zengin adami. Siz degilsiniz. Çünkü Paul Allen, o da üniversite terk ve dünyanin en zengin üçüncü adami. Siz degilsiniz. Baska örnekler de var. Mesela Michael Dell, o listede 9 numara ve yukari dogru hizla tirmaniyor, o da üniversite terk. Ve siz o listede hâlâ yoksunuz. Himmm… Simdi çok kizdiniz. Bu da anlasilabilir. O halde biraz da egolarinizi oksamama izin verin. Pek çogunuz burada dört ya da bes yil egitim gördünüz. Önünüzdeki yillar için epey iyi bir egitim aldiniz, bilmeniz gereken pek çok seyi ögrendiniz. Iyi çalisma aliskanliklari edindiniz. Burada size o önünüzdeki yillar boyunca yardimci olacak bir sürü insan tanidiniz, onlarla baglanti kurdunuz. Ve hayat boyunca yaninizdan ayrilmayacak bir kelimeyle güçlü bir iliskiniz oldu burada: Terapi. Bunlarin hepsi güzel seyler. Ama gerçekte, o kurdugunuz arkadaslik baglantilarina fena halde ihtiyaciniz olacak. O çalisma aliskanligina ve ‘terapiye de ihtiyaç duyacaksiniz hayat boyu. Ihtiyaciniz olacak, çünkü üniversiteyi terk etmediniz. Dolayisiyla asla dünyanin en zengin insanlari arasina katilamayacaksiniz. Elbette, belki de listeye 10 ya da 11. siradan, Microsoft yöneticisi Steve Ballmer gibi, girebilirsiniz. Ama herhalde onun kimin için çalistigini söylememe gerek yok, degil mi? Sadece kayda geçsin diye söylüyorum, o da zaten master sinifindan terk. Biraz geç kalmis anlayacaginiz. Son olarak, herhalde bazilariniz ya da umarim bu konusmadan sonra çogunuz kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yapabilecegim bir sey var mi? Bir umudum var mi?’ Maalesef hayir. Çok geç kaldiniz. Içinize çok sey dolduruldu, siz onlara bakip çok sey bildiginizi saniyorsunuz. Artik 19 yasinda degilsiniz. Eveeet, simdi gerçekten çok kizdiniz. Bu anlasilabilir bir sey. Belki de su an, size bir umut isigi vermenin, bir çikis yolu göstermenin tam zamanidir. Hayir, 2000 mezunlari size degil. Siz kaybettiniz. Sizi, yilda 200 bin dolarlik komik maas çeklerinizle bas basa birakiyorum. Üstelik o maas çekinin üstünde sizden birkaç yil önce okulu terk etmis birinin imzasi olacagini söyleyerek. Ögütlerim size degil daha alt sinifta okuyanlara. Size söylüyorum: Hemen ayrilin. Daha güçlü söyleyemem: Ayrilin. Hemen toplayin esyalarinizi ve fikirlerinizi ve bir daha geri dönmeyin. Terk edin. Her seye yeniden baslayin. Size söyleyebilecegim tek sey, o basinizdaki kepler ve kiyafetin sizi aynen su güvenlik görevlilerinin beni kürsüden asagi çektigi gibi asagi çektigi…”

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla