Otobüste koltuğu yatırmak…


Şehirlerarası tüm otobüslerde, koltuk arkasına ekranlar takıldı. Böylece yolculukların daha zevkli hale gelmesi amaçlandı. Zamanla bu sistemler gelişti; internet, müzik, oyun derken neredeyse bir bilgisayar haline aldı. Tüm bu olanakların yanında, dileyenler için kendi dizüstü bilgisayarı ile internette bağlanması için wireless hizmeti sunuldu.

Otobüs koltuklarının rahatlığı artarken, geçmişte olduğu gibi 120 derece kadar koltuğu yatırma lüksü de hala devam etmektedir. İşte sıkıntı da tam bu noktada başlamaktadır. Bazı kendini bilmez dengesizler, gideceği 3-4 saatlik yolda, oturduğu koltuğu, tapusunu almışcasına kullanmaya başlarlar. Keza parasını vermiştir, ister yatırır, ister amuda kaldırır. Oraya buraya yemek döker, sürekli muavini çağırarak isteklerde bulunur. Bu tipler için koltuğu yatırmak olmazsa olmazlardandır. Gelir koltuğa yaklaşır, önce bir numarasını kontrol eder. Oturduktan biraz sonra, yatırma kolunu aramaya başlar. Bulduğu dakika, hiç arkada insan mı var? rahatsız olur mu demeden, birden yatırı verir. O sırada sizin bacaklarınızın sıkışması ile ya direk ön tarafınızda oturan dengesizi uyarırsınız. Ya da içinize atıp, küfür edersiniz. Tabi bir de sürekli ekrana basıp, rahatsız etme yöntemi de mevcuttur.

Bir kere insan düşünmeli, ben burada rahat ederken, arkamda oturan insan ne yapıyor? Örneğin, artık dizüstü bilgisayarını kullanabilir mi? Ya da o koltuk arkasındaki ekranı kullanabilir mi? Yani sırf senin saçma sapan keyfin yüzünden ben yolculuğumu rahatsız olarak geçirmek zorunda değilim ki… Tabi bunu o kişiye anlatmak onu da geçip, otobüs firmalarına anlatmak bir hayli zor. Hele bazı yüzsüzlerinden bahsetmedim, onlar bu işin cılkını çıkarmışlardır. Muavin koltukların dik konuma getirilmesini istese dahi, salağa yatıp hiç oralı olmazlar. Siz o ara daha da uyuz olursunuz, çünkü servis yapılan içeceğinizi dahi koymaya yer yoktur. Şeytan içinize girer ve elinizden kaymış gibi, içeceği kafasına dökmek istersiniz ama sonra insanlığınız buna el vermez.

Bugüne kadar yaptığım hiç bir yolculukta, arkamda bulunan insana bu rahatsızlığı yaşatmadım. Zaten mantıklı düşünürsek, böyle bir lüksümüzün olmaması gerekiyor. Unutmayın; bizim özgürlüğümüz, diğer bir insanın özgürlüğünün başladığı yerde biter.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla