Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Trakya Üniversitesi, İstanbul‘a iki buçuk saat mesafede kurulmuş olan bir bölge Üniversitesidir. Zaman içersinde; Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Tekirdağ Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi gibi bir çok Üniversite kazandırmıştır. 1982 yılında kurulmuş olan Üniversitenin, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Prof. Dr. Ahmet Karadeniz Yerleşkesi içersinden yer almaktadır. Yeni kurulan bu yerleşkenin çevresi de kamsullaştırılarak büyütülmesi hedeflenmektedir.

Trakya Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği 1991-1992 döneminde faaliyet geçmiş, Türkiye‘de kurulan 4. Bilgisayar Mühendisliğidir. Öğrencilerin sürekli olarak kullanımına açık olan İnternet Laboratuarı, yazılım derslerinin gerçekleştirildiği Bilgisayar Laboratuarları ve yeni kurulacak olan İşlemci Tasarım Laboratuarı ile eksiksiz bir alt yapıya sahiptir. İşlemci tasarımına dönük kurulacak olan İşlemci Tasarım Laboratuarı, Türkiye‘de ilklerdendir. Yine 600 bin TL maliyeti ile Üniversite kurulundan kabul almış, Sanal Gerçeklik Laboratuarı’nın da yıl içinde kurulması beklenmektedir. Türkiye‘de sadece Trakya Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği‘nde yer alacak olan bu Laboratuar sayesinde, ilgili alanda yenilikçi çalışmalar gerçekleştirilecektir.

Öğretim kadrosu olarak; genç, dinamik ve her biri belirli alanda uzmanlaşma yolunda büyük çaba sarf eden hocalardan oluşmaktadır. Bölüm başkanlığını, Türkiye‘de Yapay Zeka, Dil Bilimi vb. bir çok alanda ilk akla gelen isimlerden biri olan Doç. Dr. Yılmaz Kılıçaslan yapmaktadır. Sıcak bir aile ortamının bulunduğu bölümde, hocalar ile ders saatleri dışında da rahatlıkla sohbet edebilme fırsatını yakalarsınız. Özellikle uzmanlaşmak istediğiniz alanın hocası ile ortaklaşa projeler gerçekleştirebilir, kendinizi ilgili konuda rahatlıkla geliştirme fırsatı yakalarsınız. Örgün ve ikinci öğretim olmak üzere eğitim veren bölümde, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Bununla ilgili çalışmalar sürmekte olup, en kısa sürede hazırlık sınıfı da açılacaktır. Öğrenci gözü ile bakarsanız ve hazırlık sınıfı alan arkadaşlarınız ile görüşürseniz, orada geçireceğiniz bir yıl zaman kaybından başka bir şey olmadığını anlarsınız. Ülkemizde bir moda halini alan hazırlık sınıfları, tüm Üniversiteler’e koyulmaya başlanmıştır. Ancak pratikte verimli olmayan bir çalışmadır.

Yeni zamanın şartlarına uygun olarak 2010 yılında tamamen değiştirilen ders programı, T. Ü. Bilgisayar Mühendisliğini bir adım öne geçirmiştir. Diğer Üniversiteler de halen eğitimi verilen (Pascal, Visual Basic 6.0) eski dersler yerine, piyasaya dönük (Asp.Net, C#, Veritabanı, Grafik Programlama) dersler getirilmiştir. Bu derslerin dışında Kriptoloji 1, Kriptoloji 2, Bilgi Güvenliği, Makina Öğrenmesi, Gömülü Sistem Tasarımı, Örüntü Tanıma, Bilgisayar Grafikleri gibi diğer Üniversiteler’de ancak Yüksek Lisans seviyesinde verilebilen dersler seçmeli olarak açılmış ve öğrencinin ilgi alanına göre seçmesi sağlanmıştır. Diğer Üniversiteler’de Seçmeli olarak gözüküp ancak zorunlu olarak seçilen dersler yerine, 4. sınıfa geldiğinizde tamamen sizin seçiminizle oluşmuş bir ders programı alırsınız. Bu da öğrencinin ilgi duyduğu alanlarda, eğitim alarak etkin bir Mühendis olmasını sağlar. Yakında yine ilk defa T. Ü. Bilgisayar Mühendisliğinde uygulamaya konulacak olan diğer bir sistem, Paket ders programı seçimidir. Yani siz eğer kendinizi yazılım alanında geliştirmek istiyorsanız. Yazılım paketinini seçerek yazılım ağırlıklı bir eğitim alacaksınız. İlginizi çekmeyen Donanım dersleri ile vakit kaybetmemiş olacaksınız. Ancak yurtdışında uygulanabilen bu sistem sayesinde, mezunların fark edilebilirlikleri artacaktır.

Bölüm bünyesinde kurulmuş olan Bilişim ve Teknoloji Topluluğu (TÜBİTET), Üniversite’nin en aktif topluluğudur. Her dönem düzenlediği bir çok etkinlik ile ders dışında gerçek hayata dönük bilgi birikiminizi artırmanızı sağlar. Yine bir çok yere düzenlenen geziler sayesinde, öğrencilerin gelişiminin artırılması hedeflenir. Bölüm içersinde sık sık düzenlenen programlama ya da müfredat dersleri hakkında ek dersler de topluluk tarafından sağlanır. Bir çok başarılı organizasyona imzasını atan TÜBİTET hakkında detaylı bilgiyi www.tubitet.com adresinden alabilirsiniz.

Sosyal olarak Edirne, bir öğrenci şehridir. Öğrencilerin olmadığı dönemlerde, genel de boş olan şehir, öğretim döneminin başlaması ile birlikte düzenlenen yüzlerce parti ile birlikte şenleniyor. Gece hayatının yoğun yaşandığı şehirlerden biri olan Edirne için yapılan benzetme, küçük Eskişehirdir. Edirne halkı genel olarak öğrenciye alışıktır, bu nedenle çok sıkıntı yaşamazsınız. Hayat görüşü olarakta, Edirne rahat bir şehirdir. Kimsenin kimseye bulaşmadığı, geceleri kızların dahi rahatlıkla gezebildiği bir yerdir. Ev kiraları çok ucuz değildir. Bir çok kız yurdu bulunur. Erkekler genelde gelir gelmez eve taşınırlar. Ulaşım Serhad Birlik tarafından sağlanır, Edirne ufak bir şehir olduğu için, şehrin bir ucundan diğerine gidişiniz 30 dakikayı geçmez. Yoğun saatler hariç minibüs bekleme derdiniz olmaz, beş dakika sonra binmiş olursunuz. Selimiye Camii müthiştir, Şükrü Paşa Anıtı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Meriç kış aylarında suların yükselmesi ile birlikte sizi eşsiz bir manzarayı izlemeye davet eder. Köprü üzerindeyken, güneşin batışını izlemek insana bir başka haz verir. Eğer Edirne‘de yaşarsanız, Meriç‘e de bol bol gidersiniz. Yollar genel olarak düzdür. Bu yüzden her yerde araba kullanmayı yeni öğrenen, sürücü adaylarına rastlarsınız. Ama korkmayın, hocaları yanlarındadır. Bir çok bisiklet turu düzenlenir, yazın bisiklet kiralayarak Edirne‘yi gezmesi zevklidir.

Genel olarak eğer Üniversite tercihi yapmayı planlıyorsanız, çok düşünmeyin derim. Çünkü sizi orada güzel yıllar beklemektedir. Edirne‘den mezun olup, tekrar öğrenci olmayı istemeyen yoktur. Genellikle sizi kendine bağlar. T.Ü. Bilgisayar Mühendisliği ise Türkiye‘de ki sayılı kaliteli bölümlerden bir tanesidir. Puanın yakında çok yükseklere çıkacağını düşündüğümüz, sürekli olarak kendini yenileyen bir bölümdür. Tam olarak oradaki hayatı, öğrenciliği anlatmaya çalışırsak, yüzlerce sayfa gerekeceğinden şimdilik burada bırakıyoruz. Sorularınız olursa bekleriz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla