Uzaktan eğitim ile ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimi

Uzaktan eğitim kişilerin belli şartlar yüzünden okuyamamasını engellemek adına geliştirilmiş,alternatif bir platformdur.Burada öğrenciler online olarak dersleri takip eder,notlarına çalış,vize ve finallere girerek sınavlarını verirler.Uzaktan eğitimin fiyatları,özel üniversite fiyatlarının hemen hemen yarısıdır.Ancak maliyetler göz önüne alındığında uzaktan eğitim genel anlamıyla üniversiteler için masrafsızdır.Bu nedenle hemen hemen her üniversite uzaktan eğitim sistemini kurmuştur.

Biraz daha detaya inersek,bu tarz eğitim veren kurumların hemen hepsinde ön lisans ve yüksek lisansın YÖK denkliği vardır.(Sanırım YÖK‘ün gözünde iki yıllık eğitimin fazla bir önemi yok)Lisansa gelince işer biraz çetrefilleşir çünkü burada YÖK devam zorunluluğu olmadan 4 yıllık lisans diploması vermek istemiyor.Zaten daha düne kadar Lisans diploması veren uzaktan eğitim sistemi bulunmuyordur.Bir tanesi hariç o da Ahmet Yesevi Üniversitesi,Kazakistan‘nın Türkmenistan şehrinde kurulu bulan Türk üniversitesi 1992 yıllında Süleyman Demirel‘in aracılığ ile devletimiz tarafından inşa edilmiştir.Uzaktan eğitim vermeye başladığı günden beri Lisans diplomasıda veren üniversite geçen yıla kadar öss puansız kayıt alıyordu.Ancak YÖK tarafından denkliği yoktu.Bu yıl YÖK ile yapılan görüşmeler ve Sakarya Üniversitesi‘nin bu yönde çalışan bir siteminin olması sonucu,öss puanı şartıyla lisans denkliğide getirildi.Puan olarak normal Bilgisayar Mühendisliklerinin altında bulunup fiyat olarakta yıllık yaklaşık 4 bin ytl civarındadır.Ön lisansta da yine öss puanı ve Yüksek Lisans’ta ALES puanı gerekmektedir.Ancak lisans konusunda unutulmaması gereken koşulların iyi araştırılmasıdır.Çünkü Sakarya Üniversitesi örgün eğitimde verdiği diploma ile eş değer olan Bİlgisayar Mühendisliği diplomasını vermek için 2-3 arası okulda bulunmayı şart koşmaktadır.Tabi bu durumda tam olarak uzaktan eğitimden ziyade yarı uzaktan eğitim diyebiliriz.Yukarıda verdiğim 4 bin ytl rakam,okula devam zorunluluğu bulunmadan öncedir.Şuan fiyatların ne yönde olacağı konusunda bilgim bulunmamaktadır.Bunu okulların sitesindeki telefonları arayarak öğrenebilirsiniz.Yüksek Lisans fiyatları ise gerçekten tuzlu sayılabilir.Hemen hemen her üniversitede bulunan uzaktan yüksek lisans yaklaşık olarak 6 bin ytl den başlamaktadır.

Uzaktan eğitimde dersler canlı olarak belirtilen gün ve saatlerde hoca tarafından webcam karşısında verilir.Sanal bir tahtanın uygulandığı sistemde öğrenciler hocalarla iletişim halindedirler.İstedikleri zaman online olarak soru sorabilirler.Ayrıca dersler hariç mail veya mesaj aracılığıyla hocalara danışabilirler.Vize sınavları biraz kalitesizdir.Bunun nedeni,sınavların yine uzaktan yapılması ve test olmasıdır.Bu sistemde sınava ilk girenler yanıtları diğer arkadaşlara dağıtırlar.Ya da gireceği sınav hakkında bilgisi olan biri onun yerine sınava girerek,yüksek notlar alabilir.Bu nedenden ötürü genel olarak herkesin vizesi 90-100 olur.Finaller ise anlaşmalı üniversitelerde gerçekleştirilir.Yine test şeklinde yapılan sınavlarda çok fazla ciddiyetsizlik olmaz.Genel olarak kimse derslere çok çalışmadığı için biraz çalışmanız halinde çan eğrisi sistemi ile çabucak dersleri geçebilirsiniz.Final kısmı açıköğretim ile aynı mantıkta işler.

Bu yöntemin artıları bir şekilde okuyamamış insanların eğitim almasıdır.Ancak vizelerin kalitesizliği evin rahatlığı ile birleşilince ortaya kötü bir eğitim çıkar.İlla ki aralarında kendini derse verenler olacaktır.Fakat genel itibari ile başarısız bir eğitim sistemi olarak görülebilir.En azından örgün eğitim sistemi ile karşılaştırdığımızda,sosyal olarak öğrencilerin birbirlerini görememeleri ve kampüs ortamının yaşanmaması negatiflik olarak gösterilebilir.

Genel olarak özetlersek hiç okumamaktansa uzaktandan olsa eğitim almak iyidir…

İlgili üniversitelerin sitelerini bulabileceğiniz google araması için tıklayınız.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • bybart , 20 Ağustos 2009 - 12:13

  Uzaktan eğitim sistemi ile Sakarya Üniversitesi(Adapazarı Meslek Yüksekokulu)nda okuyarak tanıştım. Önerim asla kolaydır nasıl olsa derse girmem vizeleri netten yaptık mı geçerim diye seçilmemesi. Final sınavları sırasında tanıştığım insanların %80’i çok zor, harçlar çok yüksek, öğrenemiyoruz gibisinden yakınıyor. Öncelikle önerim asla ilginiz ve tecrübeniz olmayan bir bölümü seçmeyin. Örgün öğrenim gibi değil çünkü. Örneğin sayısal elektronik gibi bir dersi daha önce hiç elektronik görmemiş birisinin sadece dökümanları okuyarak anlaması çok zor. Aynı şekilde matematiğiniz iyi değilse bile okulun verdiği dökümanlardan kendi kendinize o dersi öğretmek zorundasınız. İstanbuldaki bazı özel üniversitelerdeki uzaktan önlisans eğitimleri belli periyotlarla canlı web yayını yapıyor. Hocalar canlı bağlantılarla uzaktan eğitim öğrencilerine ders veriyor. Adapazarı Myo. Mersin Myo. ve Çurukova Myo. uzaktan eğitim sistemlerinde böyle bir uygulamanın olmaması ödenilen harç ücretlerine değmediğini gösteriyor.

  Özet olarak mesleği ile alakalı olup belgesi bulunmayanlar ve çalışmakta olanlar için güzel bir sistem.

  Lisansa gelince Yesevi üniversitesinde okuyan birini bulup eksileri ve artıları konusudna birebir görüşmek istiyorum.
  Sakarya Üniversitesi Bilgisar Mühendisliği Uzaktan Eğitim Lisans programı ise geçen yıl açıldı ve sadece dgs ile öğrenci aldı. Bu yıl öss tercih kılavuzunda bulundumu haberim yok.

  Cevapla
 • ilhan bahar , 20 Ağustos 2009 - 13:23

  Sakarya Üniversitesinin Dgs ile öğrenci alması söz konusu değildir.Dgs forumunda bu tarz bir tercih bulunmamaktadır.Zaten DGS sınavını kazanan arkadaşlar fark derslerini vererek eğitimlerine devam ederler.Ya da ikinci sınıftan başlarlar.Ancak daha birinci sınıfı bile olmayan bir eğitim sisteminde ikinci sınıftan başlanmak düşünülemez.Zaten Sakarya Dgs ile örgün eğitimde öğrenci almaktadır.Gelir elde edilmek istenen bir sisteme DGS ile öğrenci almak mantıksız olurdu.

  Sakarya Üniversitesi ÖSS puanına göre geçen yıldan itibaren öğrenci alımına başlamıştır.Aynı şekilde Ahmet Yesevi Üniversiteside bu yıldan itibaren ÖSS puanına göre öğrenci alımına başlamıştır.

  Cevapla
 • bybart , 20 Ağustos 2009 - 13:45

  ben ADA MYO. panelinde bir öğretim görevilisinin duyurusuna dayanarak böyle birşey söyledim, bize geçen yıl YÖK ün henüz ÖSS’den öğrenci girişi için izin vermediğini önümüzdeki yıl dgs ile başvuru alınabileceği şeklinde bir duyuru yapılmıştı…

  Cevapla
 • ilhan bahar , 20 Ağustos 2009 - 15:17

  Size yanlış bilgilendirme yapmışlar.Sakarya Bilgisayar Mühendisliği örgün eğitimde okuyan arkadaşlar hatta bu durumdan şikayetçiler.Uzaktan eğitime karşılar.

  Cevapla
 • bybart , 20 Ağustos 2009 - 15:30

  Benim 6 arkadaşım halen Sakarya Bilgisayar Mühendisliğinde örgün eğitimde okuyor. Yorumları sadece okul yapıyor abi önemli olan isteneni vermek. Sonuçta mühendisliğin zor olduğunu herkes biliyor örneğin diferansiyel denklemleri hocadan öğrenmemiş birisinin o sınavı testte olsa geçmesi zordur. Onlara ne oluyor ki, örgün eğitimde olmak daha şanslıdır. Sonuçta her iki şekildede kişinin kendisini eğitmesi önemli…

  Bu arada yesevi üniversitesi hakkında şöyle bir açıklama buldum.
  http://sozluk.turkbirlik.gen.tr/lang-tr/Haberler/57-qazaqstan-janaliqtar/868-yok-turtep-lisans-programlarnn-tannmasna-karar-verdi.html

  Cevapla
 • ilhan bahar , 21 Ağustos 2009 - 07:39

  Evet üstte de belirttiğim gibi öss artık denklik mevcut.Öss puanına göre almadan önce denklik yoktu.

  Cevapla
 • defne , 10 Eylül 2009 - 16:19

  uzaktan eğitim mezun olmaa şansımz ne kadar .mühendslk bölmlern de test olması daha ii.bir de kayt ne kadarr acaba

  Cevapla
 • hacı , 01 Nisan 2010 - 15:53

  uzaktan mühendiz mi olunur. anca uzaktan çobanlık yaparlar 😀

  Cevapla
 • hande , 09 Haziran 2010 - 10:32

  merhabalar MYO Bilgisayar programcılığı mezunuyum.Uzun zamandır DGS yi takip ediyorum.Yesevi uzaktan bilgisayar mühendisliğine YÖK denklik verince bu sene girmeye karar verdim.Fakat DGS kılavuzunda Yesevi bilg mühendisliği yer almadı.Nasıl bir mantıktır anlayamadım hem denklik için dgs şarttır diye madde koyuyorlar hemde kılavuzda yer almıyor.Yesevi üniversitesi sorulan her soruyu son ana kadar sanki DGS 2010 ile öğrenci alacakmış gibi cevapladı.OSYM ye ek kontenjan için başvurduk dediler.OSYM yi aradığımda kontenjanda olmayan bir okul ek kontenjanda yer alamaz dendi.Bir karmaşadır gidiyor.Bakalım sonu ne olacak.

  Cevapla
 • ömer , 01 Temmuz 2010 - 19:11

  uzaktan eğitim hakkında daha çarpıcı bilgiler verilmeli

  Cevapla
 • ilhan bahar , 01 Temmuz 2010 - 19:21

  Ne gibi ?

  Cevapla
 • mert , 18 Ağustos 2010 - 17:39

  Merhaba arkadaşlar,
  Şimdi dgs için Ahmet Yesevi Üni. sinin Uzaktan eğitim bilgisayar müh. ni tercih edebiliyo muyuz? Puanlarını hakkında bilgisi olan var mıdır?
  Teşekkürler.

  Cevapla
 • sedat , 16 Ekim 2010 - 23:50

  arkadaşr ben bu sene karabük bilg,sar mühendisiğini kazandım.mühendis olmak istiyorduk içimizde kalmış.eğitim ücreti 1000 lira 387 harç 75 lira başka bir şey derken insanın içinde ne heves kalıyor ne başka bir şey

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla