• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Yurtdışı
 • Yurtdışı vize(leri) için banka’da kaç para gösterilmesi gerekir?

Yurtdışı vize(leri) için banka’da kaç para gösterilmesi gerekir?

Soru:Merhabalar İlhan;

  Öncellikle, İrlanda’ya gitmeye karar verdiğim ve araştırmaya başladığım andan itibaren senin yazıların ve önerilerin bana çok yardımcı oldu. Ben 19 Temmuz da İrlanda vizesine başvurdum, (29 eylül gidişi tarihim) vizem hala çıkmadı. Bu konuda biraz tedirginim açıkcası çünkü uzun zamandır vize mi bekliyorum ve bir de sonuç kötü gelirse benim için ciddi bir zaman kaybı olacak.
  Sana sormak istediğim vizemin çıkmasında engel olacak bir durumum olabilir mi?? Ben bu sene mezun oldum, İngilizcem intermediate seviyesinde, Atlantic Language de 6 aylık bir programa katılacağım. İlk bir ay aile yanında kalıp daha sonra uygun bir eve geçeceğim.. Okul parası ve 1 aylık aile yanı konaklama ücretlerini ödedim bunun dışında 6 ay için banka hesabımda 6000 Euro gösterdim. Sence bu para vize almam için yeterli mi ?? X danışmam firmam, onlar bu paranın yeterli olacağını söylediler. Senin fikrini de almakistedim. Şimdiden teşekkürler.
Cevap: Merhabalar, öncellikle İrlanda vizesi gerçekten uzun süre sonra yanıtlanan bir vizedir. Bunun nedeni de, tüm belgelerin İrlanda’ya gönderilerek orada incelendikten sonra tekrar Türkiye’ye gönderilmesidir. Bu arada geçen süreç, 1-2 ay süremektedir. Hatta 3 aydır yanıt alamıyorsanız, bu vizenin çıkmadığı anlamına gelmez. İnceleme hala devam ediyor olabilir.
Vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar; 
 1. Kesinlikle özgeçmişinizde, tarih boşluğu olmamalıdır. Göçmen Bürosu incelerken, özgeçmişinize baktığında, ilkokuldan başlayıp günümüz tarihine gelene kadar yaptığınız tüm işleri(okul, çalışma hayatı vb) görebilmelidir.
 2. Her türlü sertifika, diploma, başarı belgesi vb. sizin işinizi kolaylaştıracaktır.
 3. Ailenizin ya da sponsorunuzun geliri, karar aşamasında oldukça etkilidir. Bu nedenle, varsa aileniz ya da sponsorunuz üzerine olan tüm gelir belgelerini (tapu, sözleşme vb.)  ispatlayarak göstermelisiniz.
 4.  Banka hesabınızda göstereceğiniz meblağ, sizin kalacağınız süre zarfında tüm masraflarınızı karşılayacak düzeyde olmalıdır. Bu rakamı aylık 1000 Euro olarak hesaplayabilirsiniz. Bu durumda 6 ay kalacak birinin en az 6000 Euro banka hesabında göstermesi önem teşkil eder. Daha altı rakamlarda, sıkıntı çıkabilir.
 5. Tüm belgeleriniz ingilizce olmalıdır. Ancak hepsini yeminli tercümana çevirmek zorunda değilsiniz. Çok önemli olmayan belgeleri (başarı belgesi vb.) kendiniz de çevirerek dosyanıza ekleyebilirsiniz.
 6. Gerçekleştirdiğiniz tüm sosyal faaliyetler, etkinlikler onların sizi tanıması açısından eklenmelidir. Mantık olarak, onlara sizi niye kabul etmeleri gerektiğini ispatlamanız gerekir.
 7. Niyet mektubunuz çok anlaşılır, uydurma hikayelerin olmadığı, net ve açık şekilde yazılmış olmalıdır.
 8. Kesinlikle buraya döneceğinizi ispat etmeniz gerekir. Bunu bir firmadan alacağınız kaşeli yazı ve ilgili firmanın birçok resmi belgesinin kopyalarını göndererek sağlayabilirsiniz.
 9. Askerlilik yapmamış olmak bir avantajdır. Çünkü dönmek için bir neden olarak gösterilebilir.

Yukarıdaki maddeleri sağladıktan sonra alınmamanız için hiç bir neden kalmayacaktır. Artık tek yapmanız gereken bekleyip, sonucu öğrenmek. Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla