• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Yurtdışı
  • Yurtdışı vize başvurularında özgeçmişteki boşluklar sorun olur mu?

Yurtdışı vize başvurularında özgeçmişteki boşluklar sorun olur mu?

Soru: Merhabalar, özgeçmişimde 1 senelik bir boşluk var o da üniversiteye tekrardan hazırlandığım sene, bu çok büyük bir problem olur mu sizce? Rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama bu soruları danışmanlık şirketim bile doğru düzgün yanıtlamıyor.

Cevap: Öncellikle malesef danışmanlık şirketlerinde çok fazla çalışan sirkülasyonu olduğu için tecrübe aktarımı sürekli sıfırdan başlıyor. Bu da yurtdışına gitmeyi planlayan kişileri zor durumda bırakıyor. Aslında bu bizim çıkışımızda da böyle olmuştu. Hatta bize yardımcı olan arkadaş, bizim başvuru sürecimizin ortasında, görevinden istifa etmişti. Herkes elinden geldiğince tecrübelerini internette paylaşırsa, bu tarz sıkıntıların asgari düzeye ineceğini düşünüyorum.

Sorunuza gelince, o yıl içersinde bir şey yapmadıysanız, doğal olarak o dönem boş geçiyor gibi gözükebilir. Benimle birlikte başvuran bir arkadaşımın, vizesi ilk başvurusunda bu yüzden reddedilmişti. Yani reddedilme nedeni, özgeçmişinde boşlukların olmasıydı. Bu nedenle bu konu aslında hassas bir konu. Ülkemizde bir çok kişi, sınava bir yıldan fazla süre çalışmak zorunda kalıyor, bu bir yıllık süre de malesef boş geçmiş oluyor. Burayı alternatif yollardan kapatmanızı tavsiye ederim. Bunu ben başvururken, açıköğretim o tarih aralığına geldiği için kapatmıştım. Sizde buna benzer bir kurs ya da eğitim ile kapatmış olsaydınız daha iyi olabilirdi. Tabi benim arkadaşıma bu yönde bir uyarı gelmesi, herkese aynı uyarının yapılacağını göstermez. O dönem gerçekten sadece ders çalışarak geçtiyse, o tarih aralığında Üniversite sınavına hazırlandığınızı belirten ingilizce bir yazı da işinizi görecektir. Sonuçta onların istediği, sizin ilkokuldan başlayarak neler yaptığınızı görmek, boşluk kalan yıllar kafalarda soru işareti oluşturuyor. Bu tarz küçük önlemler alınması ise vizedeki kabul şansınızı artırır.

Umarım başvurunuzda her hangi bir sorun çıkmaz. Bu arada red alan arkadaşım, boşlukları doldurarak tekrar başvurmuştu. 1 ay sonra başvurusu kabul edilmişti. O yüzden en kötü ihtimal bile olsa, ümitinizi yitirmeyin.

Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla