Facebook Hayran Sayfaları

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bu sıralar gruplar bitti, hayran sayfaları başladı. Peki hayran sayfaları neydi? Gruplardan farkı neydi? Ya da en genel anlamıyla nasıl bir varlığın hayranı olunabilir? Bunları biraz irdeleyelim ve Facebook‘un aslında çokta düşünmeden hareket ettiğini görelim.

Facebook öncelikle gruplarla bezdirmişti, kimsenin bu gruba katılsak ne olur? katılmasak ne olur? diye düşünmeden katıldığı, gönderdiği davetler sıkıcı olmaya başlamıştı. Çünkü grup olayının hiç bir özelliği yoktu, tamam belki o grupta söyleneni kabul ettiğiniz anlamına geliyor olabilir, ama yine de her hangi bir özelliği olduğunu düşünmüyordum. Sonra aradan biraz zaman geçti bir baktık, Facebook hayran sayfaları oluşturmaya başladı. Bildiğim kadarıyla ilk zamanlar biraz daha zor açılan hayran sayfaları, serbest bırakılmasıyla birlikte iyice kendini aştı.

Hayran sayfaları denildiğinde aklımıza ilk gelenler; sanatçılar, ünlüler, bilim adamları vb. zaten ilk kurulduğunda bu amaça hizmet ediyordu. Aradan bir süre geçti bir baktık, arabanın hayranı, yemeklerin hayranı vb. tamam dedik bunlarda mantıklı insanlar yemeğin hayranı olabilir. Daha sonra ise işte Facebook‘un yazılımcılarının hesaba katmadığı bir durum gerçekleşti. Hayran sayfaları grup sayfalarının taklitlerini açmaya başladı. Önüne gelen herkes hayran sayfası açabildiği için az çok üyesi olan tüm grupların, hayran sayfaları açılmaya başlandı. O zaman şöyle bir soru geliyor insanın aklına “Hayran sayfası varsa Grup sayfası niye var? Ya da Grup sayfası varsa Hayran sayfası niye var?” bu soruya mantıklı bir cevap bulamamışken, bir de saçmalayan hayran sayfaları çıkmaya başladı. “Bütün yardımseverler toplansın” tamam güzel yardımseverler toplansın da, toplandıktan sonra bir şey yapmıyoruz, paşa paşa dağılıyoruz. Ya da bunun nesine hayran olur insan? “Gülmeyi sevenler” basıp hayranı olan insanlara sormak lazım, neden? yani bu kadar saçma bir hayranlık olur mu? Böyle bir şeye hayran olmak mantıklı mı?

Facebook halen daha beta aşamasında, tam olarak sorunsuz ve mantıklı olarak çalışabilmesi için 10 yıla daha ihtiyacı var. Tabi insanlar Facebook‘un garip sistemlerine o kadar tahammül edebilirlerse…

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla