• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • Hayat
  • Saat kurmayın, biyolojik saatinizi kurun

Saat kurmayın, biyolojik saatinizi kurun

Saat 04:30, biyolojik saatim uyanabileceğimi söylüyordu. Telefonu kontrol ettiğimde yatmadan önce kurduğum alarm’a tam 30 dakika var. Yarım saat sonra çok daha dinç kalkabileceğimi düşündüm ve uyudum.

(30 dakika sonra)

işler beklediğim gibi gitmedi, uyanmaya çalıştığım aralık REM (Rapid Eye Movement) aralığına denk geldi.

REM (Rapid Eye Movement) nedir?

Uyku sırasında bazı evreler vardır. Bunlar REM ve NREM evreleridir. Aslında Türkçe’ye çevirirsek, hızlı göz hareketleri diyebiliriz. Vücut hızlı göz hareketleri yaptığı süreçte, genellikle rüya durumunda da olmaktadır. Her insanda bu evreler farklı olmakla beraber, yaklaşık NREM 75 dakika, REM 30 dakika şeklinde devam eder. Sabah kendiliğinden uyandığımızda, biyolojik saatimiz bizi NREM evresinde kaldırır ve kalkmamız durumunda, sorunsuz şekilde dinç uyanırız. 

Hikaye devam eder…

Uyanma çalıştığım saat aralığında derin uykuya geçtiğim için 05:00’de direk olarak alarmı 05:30’da aldım. Uykunun en yoğun olduğu bu saatlerde, bir kere erteledikten sonra aslında kaybetmiş oluyorsunuz. Bende de aynı durum gerçekleşti ve ancak 08:00’de kalkabildim.

Bugün şu an 06:42 ve alarmı kurduğum 06:00 olduğunda direk tereddüt etmeden uyandım. Kendimi gayet iyi hissediyorum. Biyolojik saatim bu gece uyandırmadı, demek ki yeteri kadar konsantre olamadım.

Biyolojik saat nasıl kurulur?

İnsan vücudu o kadar yeteneklidir ki, siz gece yatmadan önce erken kalkmaya konsantre olursanız, gece siz uyurken beyniniz saati takip etmeye başlar ve zamanı gelince sizi uyandırır. Bunu denemek için gece yatmadan önce 05:00’de kalkacağınıza konsantre olup, yattığınızda, çok ufak sapmalara rağmen istediğiniz saatte kalktığınızı göreceksiniz. Bu erken kalkmalar bir süre vücut için alışkanlığa dönüşeceği için daha da kolay olacaktır.

Herkese güzel, güneşli günler 🙂

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla