Soru Cevap: Dublin’de iş imkanları nasıldır?

Soru: Merhaba İlhan,

Umarım rahatsız etmiyorumdur sizi, Dublin hakkında araştırma yaparken  rastladım blogunuza ve paylaşımlarınız inanın ki bizlere bu ülke hakkında ki soru işaretlerini gidermede yardımcı oldu diyebilirim.
Uzun zamandır araştırıyorum bu ülkeyi ve kısmetse bir eylülde ben de orada olacağım, United Towers ile anlaştım  diğerleri pek işinin ehli gibi gelmediler bana.Okul olarak çok pahalı bir kurs düşünmedim açıkçası çünkü uzun dönem kalmak istiyorum gerçi kaporayı yatırdım dönüş yok artık:) Okul Atlantic Language, Dublin şubesine gideceğim. Bu okul 36 hafta akademik yıl kursuna +25 hafta tatil veriyor, tanıdık bir eğitim danışmanı bizzat bu okulu ziyaret ettiğini ve okulun Emerald’dan bile daha iyi olduğunu ve orada çektiği resimleri bile benimle paylaşmıştı, her ne kadar United Towers Emerald’ın oranın en iyisi olduğunu söylese bile!
Neden bu kadar detaylı anlatıyorsun dediğinizi hisseder gibiyim, inanın  bu ülke hakkında duyabileceğim herşey benim için çok önemli. Sitenizde gördüğüm bir yazı için anlatıyorum tüm bunları, tahmin edersiniz ki konu ‘çalışma izni’ , bu ülkeyi seçecek olan insanları etkileyen en önemli etmen, takdir edersiniz ki 20 saat ve tatillerde 40 saate kadar varan çalışma izinleri bu ülkeyi çok cazip kılmakta. Açıkçası sırf bu yüzden bu ülkeyi düşündüm, iş mevzusu biraz da kısmet işidir biliyorum ama  gerçekten o ülkede iş bulmak bu kadar zor mudur, part time iş olanakları çok mu azdır? Hani Türkiye’de de işsizlik oranı çok yüksektir ama part time iş bulmak isteyen bir öğrenci istese mutlaka iş bulur, en azından İstanbul için bu durum böyle yada ben kısmetliydim buldum.
Tabi buradan giderken aylık masrafları 800 eur olarak hesap edip gitmek zorundasın, ilk aylar aile yanı daha mantıklı ama sonrası için eve çıkmak yaşam giderlerini yüzde elli düşüyor gibi yaptığım araştırmalar sonucunda ( daft.ie böyle düşünmeme yardımcı oldu.)
Bir sorun çıkmazsa haziranda mezun olucam ve tek derdim yeni mezun bir işsiz olarak  bu kadar masraf yapacaksam, yapacağım şeyler buna değsin istiyorum.Bu konuda bana açıkça söyleyebilirsin iş olanakları hakkındaki görüşlerini  , eğer iş bulamayacaksam verdiğim kapora hiç önemli değil başka alternatifler düşüneceğim İngiltere gibi, en azında daha kalabalık ve daha haraketli.
Konu hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum ve geri dönüşleriniz benim için oldukça önemli olacak, şimdiden herşey için çok teşekkür ederim.

Cevap: Selamlar Ayşegül,

Öncellikle Dublin’de yabancı dil konusunda en meşhur olan okul kesinlikle “Dublin City University Language School”dur. Hatta diğer avrupa ülkelerinden gelenlerde bu reklamlara dayanarak gelmişlerdir. Fakat anlatılanlar gibi okulun bir efsaneliği söz konusu değildir. Diğer kurslarda eğitim almadığım için çok yorum yapmayacağım ama belirli bir fiyatın üstü tüm okulların aynı olacağını düşünüyorum. Bu kısmı özellikle belirttim çünkü orada Emerald’ın pek esamesi okunmuyor. Gitmeden önce bize de oranın iyi olduğunu fakat DCU’nun daha iyi olduğunu söylemişlerdi. Sanırım sezonluk olarak kim daha çok komisyon verirse, oranın daha iyi olduğunu söylüyorlar. Bunlara çok takılmanı tavsiye etmem, eğer ki bilinen bir okul diye düşünürsen DCU diğerlerinden marka olarak farklıdır. Ancak en önemli şey, hocaların kalitesidir. Eğer ki iyi bir hocaya denk gelirsen; kursun adı, fiyatı vs. hiçbir şeyin önemi kalmaz. Umarım senin yazıldığın kursun hocaları kalitelidir.

Öncellikle bu belirttiğin çalışma izni tüm kurslarda geçerlidir. 6 aylık kursa yazılırsan, 6 aylık çalışma hakkın olur. Bu durum kurslara bağlı değil, tamamen İrlanda devletinin politikasıdır. En ucuz kursa da 6 ay yazılırsan, yine 6 ay tatil hakkın olur.

Yarı zamanlı iş bulma şansın, Türkiye’nin 1/10 oranındadır. Yani Türkiye’de kolaylıkla alt seviye işlerde çalışabilirken, Avrupa’da yaşanan işsizlik sonucu Dublin’de bu tarz iş bulman imkansıza yakındır. O kadar çok bu tarz iş arayan vardır ki, sıra sana gelmez. Bu arada diğer avrupa ülkeleri full-time çalışabildikleri için seni seçmeleri için bir neden kalmaz. Peki full-time yani tatil döneminde çalışabilir misin? O da kolay değil fakat o biraz daha ihtimal dahilinde olabilir. Yine söylüyorum Türkiye’de iş bulma şansın %70 ise bu oran İrlanda’da %5’i geçmez. Aradaki uçurumu kıyaslayabilirsin. Bu konuda benimle kısıtlı kalma, insanlara da sorabilirsin. Ancak baştan uyarayım benim Dublin’i seçme sebebim, çalışma izniydi. Part-time olarak çok iş aradım fakat belki başvurduğum 50 yerden bir tanesi dönüş yapmıştır. Unutmadan belirteyim, bu telefon ile Türkiye desteği veren call center firmaları var. Şansın yaver giderse bunlardan birinde işe girebilirsin fakat kesinlikle part-time istemiyorlar. Tabi burada ingilizce seviyenin de en az upper-intermediate olması gerekir. Onun altı ise zaten sadece temizlik ve çocuk bakıcılığı işleri kalır. Onları da diğer avrupalılar kimseye bırakmazlar.

Önerim eğer büyük paralar harcayacaksan, İngiltere’ye gitmeni tavsiye ederim. Çünkü Dublin ufak olduğu için insanlar bir süre sonra sıkılır. İngiltere hayat görüşü açısından da daha yararlı olabilir. Hatta orada kaçak çalışma şansın, Dublin’de yasal çalışma şansından yüksek olabilir.

Umarım istediklerini elde edersin. İyi şanslar.

Benzer Yazılar

Yorumlar

  • Yasar , 11 Ağustos 2013 - 14:53

    İlhan bey sitenizde gezinirken şöyle birşey gördüm . 6 ay dil kursuna gittiğinizde 6 ayda çalışma izni veriyorlar demişsiniz 6 ay okul bitince orada 6 ay full çalışabilirmiyiz ?

    Cevapla
  • özlem sarı , 16 Ocak 2015 - 16:45

    Merhaba ben ingilizce gıda mühendisliği okuyorum ve mezun olduğumda irlandada çalışmak istiyorum. İrlanda da gıda endüstirisi ile ilgili bilgi alabilir miyim

    Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla