Soru Cevap: Yazılımcılar için İrlanda…

Soru:

Günaydın,

Ben yazılımcıyım ve yaklaşık 5 yıllık bir tecrübem var bu konuda sıkıntı çekeceğimi sanmıyorum ama part time çalıştırmama konusunda takıldım.Buradan iletişime geçip ayarlamam gerekecek gibi ..
Anlama ve derdimi yazarak anlatma konusunda başarıya ulaşabilirim ama telefon konuşmasında akıcı konuşma konusundada tereddütüm var.
Şimdiden biraz ilerletme adına başladım.
Firmamalarla görüşmeye başladığımda tekrar fikrine ihtiyaç duyabilirim.
İyi Şanslar
Cevap:
Benim gözlemlediğim; iyimser bir karakterin var. Bu senin çok işine yarayacaktır. Kendi adıma ben de çok kötümser değilimdir. Ancak bazen gerçekler beklendiği gibi olmayabiliyor.

İngilizce seviyen ne durumda bilmiyorum. Fakat buraya gelmeden önce ben de söyleneni anladığımı düşünüyordum. Ancak söyleneni çat pat anlamanın hiçbir şeye yaramadığını fark etmem çok sürmedi. Yani öncellikle kendi ingilizce seviyenin ne olduğunu çok iyi bilmelisin. Önünde çok uzun bir zaman var. Orada başlamak ve kendini geliştirmek çok yararına olacaktır. Böylece burada daha az sıkıntı çekersin.

Burada telefon ile rahat konuşamadan ev bile ayarlamak zor. Çünkü burada zaten ingilizceyi iyi konuşan bir çok insan var. Doğal olarak tercihleri, fluent yani akıcı ingilizce konuşandan yana oluyor. (daft.ie) buradan ev ilanlarını inceleyebilirsin. Orada bile birçok kişi akıcı ingilizce istiyor. O yüzden orada sıkı çalışmak senin yararına olacaktır.

İş konusunda, Üniversite durumunu bilmiyorum. Fakat burada da yine firmaların birçoğu B.D. ya da Master seviyesinde eğitim isteyebiliyor. Ama asıl problem dediğim gibi work permittir. Çünkü ben hiçbir tecrübe istemeyen, sadece bilgisayar mühendisliği mezunu isteyen ilanlara başvurdum. Oralar bile çalışma iznini çok büyük sorun etti. Ancak senin 5 yıllık tecrüben, çok büyük bir artı olabilir. Hangi konularda çalıştığını bilmiyorum ama Ruby öğrenmeni tavsiye ederim. Burada gerçekten o alanda bir sıkıntı var. Daha çok yazılım firmaları Java kullanıyor. Umarım open source tarafında tecrüben vardır. Çünkü o tecrübe burada Microsoft tecrübesinden daha değerli. Dediğim gibi spesifik bir dil biliyorsan daha da iyi, örneğin pyhton gibi.

Gelmeden önce biraz iş çevresi yapıp, onlardan yardım isteyebilirsin. Burada da torpil işe yarayabilir.

Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla