Soru Cevap: İrlanda Akademik Yıl ve Emerald

Soru: Usta merhaba, ben de dün gittim bu ofise irlanda hakkında bilgi almak fiyatları öğrenmek için falan, bahsettiğin gibi gerçekten çok ilgililer bende bu firmadan başkasıyla çalışmayı düşünmüyorum ama aklımda birkaç soru var onları müsait olduğunda cevaplarsan çok sevinirim.

*ben 9 aylık akademik program almayı düşünüyorum, sen ne kadar kaldın ?

*emerald’ı öve öve bitiremediler sen hangi okula kayıt oldun? okuldan memnun kaldın mı?

*konaklama işini nasıl yaptın ben aile yanı düşünüyorum ama 9 aylık süreçte çok pahalıya mal oluyor

*bana irlanda yaşam giderleri diye bi dosya gönderdiler ama senin günlük giderlerin ortalama ne kadar tutuyordu hatırlıyor musun ? eğer içiyorsan biradır yemektir biraz ayrıntılı yazar mısın günde kaç yada haftada kaç para harcadığını

*eklemek istediğin ekstra bişey varsa ekle usta yardımına ciddi şekilde ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

Cevap: Firma ilgili ama bizim zamanımız biraz tecrübesizdi. Örneğin; 6 ay kalanların, 6 ay süre ile de tatil hakkına sahip olduğunu ve üstelik bu tatil süresince full time olarak çalışabileceğinden bahsetmemişlerdi. Ayrıca bu tatile ne zaman çıkacağınızı da yine siz belirlersiniz.

– Yaklaşık 6 ay kaldım. Dublin City University’nin Language School katıldım.

– Orada bulunduğum süre de Emerald’ı hiç duymadım. Buradan giderken birçok danışmanlık firması önermişti. Kendi fikrimi belirtmem gerekirse, kursların birçoğu kaliteli çok yüksek meblağlar vermenize gerek yok. Orada bir yıllık 550 Euro’ya kurslar var. Düşünün bizim aldığımız kursların ne kadar fahiş fiyatlar da olduğunu oradan da kestirebilirsiniz. Dediğim gibi kurs çok önemli değil, önemli olan orada yaşamaktır. SWAN vardı biraz daha uygun onu seçebilirsin. Oraya giden bir arkadaşım da vardı gayet memnundu. Kısaca önerdiklerinin içinden ucuz olanı seç, sorun olmayacaktır.

– Aile yanı çok pahalı ve nispeten gereksiz olabilir. İlk ay aile yanında kalmak zorundasın, en azından atmosferi anlayabilmen için ama fazlası seni kısıtlayacaktır. O yüzden zaten kendin de ayrılmak istersin. Ev fiyatlarını diğer sorularda da yanıtlamıştım ama yine yazayım tek kişilik oda 275 Euro’dan başlar, 800 Euro’ya kadar gider. 350 Euro’ya güzel odalar bulursun. 9 ay kalmak mantıksız olur.

– Orada fiyatlar tamamen sana bağlıdır. Yani aile yanından ayrıldıktan sonra evde çok ucuz fiyatlarla idare edebilirsin. Örneğin biz Aldi’den sadece 2 Euro’ya 2 kiloluk soyulmuş patates alıp, patates kızartması yapardık, hem ucuz hem pratik. O paket uzunca bir süre sana yeter. Bunun gibi yine marketten 2 Euroluk pizzalar, hamburger gibi şeyler alabilirsin. Nutella’nın büyükleri 5 Euro’dur. Dışarda ise Burger’da Whopper Menu 7 Eurodur. Yemek olarak fast-food harici yeme şansın çok olmadığı için buradan günlük ne kadar yemek için harcaman gerektiğini hesaplayabilirsin. Yol ücretleri genellikle pahalıdır. Dublin Bus tek biniş 2.15 Euro’dur. Ancak merkezde  bir kursa gidersen, çok otobüse binmek zorunda kalmazsın. Gece hayatı da pahalı sayılır. Club gibi yerlere giriş 10 Euro olur. İçeride de bira 5-6 Euro, votka 6-10 Euro arasında değişir. Cuma ve Cumartesi heryer kalabalık olur. Diğer günler biraz daha sakindir.

Bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsun, İngiltere’nin daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla