İrlanda’da ucuz kurslar ve çalışma imkanı

Soru:  Öncelikle merhabalar, kesinlikle irlanda üzerine en faydalı bilgiler burada.

Ben de dil eğitimi için gitmeyi planlıyorum. dil olayını daha fazla ertelemeden çözmem gerektiğine inandığım için dil okulları araştırmasına başladım ve irlandanın kendime uygun olduğunu gördüm.

Açıkçası bende herkes gibi danışmalık şirketlerine gittim ve irlanda üzerinde karar verdim ama sonra irlanda üzerine yaptığım araştırmalar sonucu çok daha uygun okulların olduğunu gördüm. şuanda(birazda inglizce bildiğim için) istediğim bir okulla ilgili kendim yazışmalar yapıyorum. işimden yeni istifa ettim dil olayına odaklandım.amacım hem çalışmak hemde dil okullunda ingilizcemi ilerletmek ama maddi koşullarım 6 aylık bir dil okuluna peşin para vermemi engelliyor,işimide garanti etmeden böyle bi olayada girmek istemiyorum..isteğim 1 veya 2 ay lık istediğim bir dil kursuna kayıt yaptırmak bu zaman zarfında iş aramak(iş konusundada çok seçici değilim) eğer bulursam orada vizemi uzatıp yaza kadar dönmemek.

bir başka kafama takılan soru diyelim herşey yoluunda gitti dil eğitimime başaldım belli bir süre sonra iş i buldum.işe kabul edilme aşamasında iş yeri sizden kesinle 6 aylık bir kursa kayıt olduğan dair belge istiyormu?

Cevap: Merhabalar,

Öncellikle blog hakkında belirtikleriniz için teşekkür ederim. Sizlerin soruları ve verdiğim yanıtlar ile iyi bir kaynak olma aşamasına yaklaştığını düşünüyorum.

İngilizce bilginizin olması çok iyi özellik tabi konuşma seviyenizin ne kadar olduğunu bilmiyorum. Çünkü özellikle iş bakarken, bu size çok lazım olacak. İrlanda’dan çok uygun fiyatlı 1-2 aylık bir okul bulabilirsiniz. Hatta 3 aylık bulmanız çalışma izni de almanız açısından önemlidir. Böylece part-time bile olsa yasal olarak çalışma izniniz olur. Şunu açıkça belirteyim İrlanda tam olarak Türkiye gibi bir alt yapıya sahip değil. Yani sizin vizenizin olmadığını anlamaları pek olası gözükmüyor. Tabi GARDA ile bir işiniz olmazsa…

Birçok yazımda da belirttiğim gibi, İrlanda iş konusunda çok sıkıntılı bir ülke… Kendi adıma benim de İrlanda’yı tercih etme nedenim çalışma izinin olmasıydı. Fakat belki 200-300 başvurudan 3-4 dönüş aldım onlarda, tam zamanlı çalışma izni istiyorlardı. Kapı kapı özgeçmiş dağıtmışlığım da var. Başvurduğum işler; garsonluk, temizlik, barmenlik vs. aklınıza gelebilecek her işe başvurdum. Tabi bunun yanında, kendi branşımla ilgili işlere de başvurdum. Umudunuzu kırmak istemem ama sadece çok kolay olmadığını bilerek gidin. Peki bu tarz iş bulan yok muydu? derseniz, vardı. Özellikle Brezilya’lılar orada çok fazla olduğu için ülkesine dönecek olanlar bir miras gibi işini diğer brezilyalıya devrederek gidiyor. Böylece bazı işler hiç diğer adaylara geçmeden el değiştiriyor. 

Gelelim iş bulduktan sonraki aşamaya, bundan sonrası kolay çünkü bulduğunuz iş eğer temizlik vs olursa, oradaki firmalar sizi ucuza çalıştırdığı için daha fazla çalıştırmak isteyecekler. Yani part-time değil, full-time çalışacaksınız. Saat başı olarak 5-6 Euro alırsınız. Normalde part-time olarak maksimum 20 saat çalışabiliyor iken, kaçak olarak 40-50 saat çalışanlar da vardır. Böyle bir iş bulduktan sonra orada bulacağınız ucuz kurslara yazılarak vizenizi sürekli uzatabilirsiniz. Bu şekilde 2-3 yıl kalanlar dahi var.

Eğer maddi gücünüz çok yeterli gelmezse, özellikle ev konusunda çok sıkıntı yaşayacağınızı belirteyim. 6 kişilik oda da kalsanız, 150-200 Euro’dan ucuza ev bulamazsınız.

Umarım her şey dilediğiniz gibi olur. Bol şanslar.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • yalın kılınç , 21 Ekim 2013 - 11:19

  bilgilendiriğin için sağol.
  ingilizce seviyemin orta seviye başlangıç olduğunu konuşma düzeyiminde temel düzeyde olduğunu söylebilirim. orada kaldığım süre içersinde konuşmamı dahada ilerletip hemen iş olayına girmek istiyorum.ama dediğin gibi biraz da şans meselesi iş konusu.benim gideceğim okul daha cok brazilyaların gittiği bir okul.belki buradan bi şansım olabilir.ilk ay aile yanı daha sonrada ucuz hosteller aramak lazım.seninde söylediğin gibi hostellerle anlaşılırsa aylık 300 eur gayet iyi bir fiyat.

  ben hem vize konusunda hemde dublinde çalışma hakkı ile ilgili bir kaç soru daha sormak istiyorum.

  ücretsiz danışmanlık hizmeti alamıyorum çünkü okullun bıuradaki danışmanlık şirketlerinin çalıştığı kurumlarla anlaşması yok.ayrıca ücret vererek yapabilrim. Açıkçası zamanımda olduğu için kendim hallede bilirim diye düşünüyorum.Sen vize başvurusunda nasıl bir yol izlemiştin (kendin mi başvurdun,danışmanlık hizmeti mi aldın?) ne tavsiye edersin?sanırım çoklu vize başvurusunda bulunamıyorum.tekli başvurmak zorundayım. blogda yazılanlara göre eğer orada uzatırsam vizemi zaten çoklu hakkımda olucak.Birde niyet mektubu ile ilgili elinizde örnek var mı?niyet mektubunda sadece irlanda seyahitimi ve geri dönüş hikayemi mi kapsıyor? Ayrıca niyet mektubunda kendimden ve bu zamana kadar yaptığım sosyal aktivitelerden bahsede bilir miyim?

  bir başka kafama takılan konu çalışma hakkıyla ilgi;
  seninde tavsiyen üzerine eğer çalışma hakkıda kazanacaksam(bunuda gittiğim hiç bir yer söylememişti) 3 aylık vize başvurusu yapmak mantıklı benim için..vizeyi aldıkdan sora iş bitmiyor çalışma hakkını kazanmak için irlanda da bir kaç prosüdürden geçmek gerekiyor blogdan okudum kadarıyla.

  benim alyamadığım çalışma hakkına sahip olan öğrenciler bile vize uzatmak zorunda kalıyor.300 eur para gidiyor.dediğiniz gibi tamaen duygusal oluyor.kendim için düşünürsem aldığım 3 aylık vize sonrası dublinde banka hesabı açtırdığımda ve PPS numraımı aldıktan sonra iş hakkına sahip olmuş olmuyor muyum?

  Cevapla
 • ilhan bahar , 22 Ekim 2013 - 22:48

  Ben danışmanlık hizmeti almıştım. Belgelerin oraya gönderilmesi ve toplanıp, düzenlenmesi konusunda uğraşmadım. Bunu daha önce yapmış birinden yardım almakta fayda olabilir. Tam olarak ne yapıldığını bilmediğim için yardımcı olamıyorum.

  İngilizce niyet mektubu sitede mevcut.http://www.ilhanbahar.com/ingilizce-niyet-mektubu-ornegi/ ilgili örneği inceleyebilirsiniz. Gidiş amacınızı kapsaması gerekiyor. Ne kadar bilgi verirseniz o kadar iyi olur.

  Evet her halükarda herkes vizesini yenilemek zorunda. Evet, PPS çalışma izninizi belirten ve bu amaçla kullanılan numaradır. Üç aylık vize yeterlidir. Bununla ilgili detaylı bilgiyi İrlanda Türkiye konsolosluğunun web sitesinde de bulabilirsiniz.

  Bol şanslar.

  Cevapla
 • Fatih , 27 Mayıs 2015 - 20:13

  İyi günler,

  Eylül ayında ibat collage dil kursuna gitmeyi düşünüyorum 6 aylık eğitim 3000 euro. Dublin’de 12 ay konaklama ve yeme içme yaşam maliyeti ortalama ne kadar olur? Bir de dil öğrenmek için İrlanda doğru seçim midir? Hedefimde ıelts den 7.0 almak var şuanki seviyem a2. 6 aylık dil kursu ne kadar etki eder ? Cevabınızı merakla bekliyorum

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla