• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Yurtdışı
 • Soru Cevap: İrlanda aksanı çok kötü müdür? İrlanda hakkında genel sorular…

Soru Cevap: İrlanda aksanı çok kötü müdür? İrlanda hakkında genel sorular…

Soru: İlhan bey merhaba, sizden o zaman bazı bilgiler almak isterim. bir kere İrlanda’da konuşulan ingilizce ile,  İngiltere’de konuşulan ingilizce arasında fark var mı? siz hangi firmayı kullandınız giderken? okullar arasında fiyat farkları var mı varsa kalite farkı oluşuyor mu? benim oğlum 8 9 ay için gidecek 25 bin lira civarında bütçe ayırdık yeterli midir? orada alacağı bu kadar dil eğitimi ile Avrupa’da üniversite okuyabilir mi? bilgi alırsam sevinirim. teşekkürler.

Cevap: Merhabalar,

İrlanda aksanı birçok kişinin aklına soru işareti olarak takılıyor. Ancak bunun önemi olmadığını kursa başladıktan sonra anlıyorsunuz. Çünkü ülke dili ne kadar kötü olursa, olsun sizin çevrenizdeki arkadaşlarınız zaten İrlandalı ya da İngiltereli kimseler değil, diğer Avrupa ya da Ortadoğu ülkelerinden gelenler oluyor. Tabi ki arkadaş edinemezseniz değil, İrlandalı ya da kursu aldığınız ülkedeki anadili konuşan kişilerle de arkadaş olabilirsiniz. Burada İrlanda aksanından bahsetmemiz gerekirse, her hangi bir sorun çıkmayacaktır. Özellikle Dubliner denilen Dublin’de yaşayan halkın dili anlaşılırdır. British ingilizcesi konuşurlar fakat tabi ki yine aralarında çok hızlı ya da farklı konuşanları çıkabilir. Ancak ortalamaya bakarsak, Dublin’de böyle bir sorun yoktur. Sadeceİrlandanın köy kısımlarında aksan kötü olur, o kişilerle de karşılaşma ihtimaliniz düşüktür.

Giderken United Towers’dan destek almıştık fakat bilgilendirme açısından bazı hataları olmuştu. Özellikle 6 ay kalanların 6 ay da full time çalışabilme hakkına sahip oldukları ya da gittikten sonra 300 Euro daha vize için vereceğimiz gibi konularda yeteri kadar bilgi alamamıştık. Tavsiyem tüm danışman firmalar ile görüşmeniz ve hangisi size daha tecrübeli geliyorsa, onunla iş yapmanızdır.

Kurslar arası uçurum bir fark yok. En azından belirli fiyatın üstü hepsi aynı olur. Burada en önemli faktör hoca faktörü oluyor. O da tamamen sizin şansınıza bağlı bir durumdur. Aylık 100 Euro’dan 1000 Euro’ya kadar her fiyata kurs mevcuttur. Bunlardan aylık 300-500 Euro arası olan kurslar kaliteli olacaklardır ama dediğim gibi bu biraz şans meselesidir. Bir de unutmadan, gitmeden önce sınıftaki ülke dağılımını sormanızda yarar var.

8-9 ay için 25 Bin TL eğer kurs parası da bunun içersinde yetmeyecektir. Aylık kurs hariç gider olarak 500-600 Euro civarı hesaplamanız yararınıza olacaktır. Tabi bu ilk aylar için değil, oraya alıştıktan sonra verilebilecek bir rakamdır. Sadece ev giderlerinin tek kişilik ortalama bir odada da 350 Euro civarı olacağını dikkate almalısınız.

Oğlunuz eğer belirli bir seviyenin üstü olarak gidecekse, tabi ki yeterli olacaktır. Ancak sıfırdan başlıyorsa, bu tamamen ona kalmış bir durumdur. Yani orada bir yıl boyunca kalıp Intermediate olan da var, 7-8 ayda Advance olabilen de var. Bu tamamen çalışma, istek ve azmine bağlı bir durumdur. IELTS sınavından 6 üzeri aldığı sürece Avrupa’da birçok okulda okuyabilir. IELT sınavı konuşma, okuma, dinleme ve yazma kısımlarında oluşan çok kolay olmayan bir sınavdır. Bu yüzden gider gitmez bir yandan da IELTS çalışmak onun için mantıklı olacaktır.

Umarım herşey dilediğiniz gibi olur.

Bol şans.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • melis , 21 Temmuz 2013 - 08:26

  İlhan bey uzun dönem vize alınca 6 ay vize almışsanız artı olarak 6 çalışma iznimi veriyorlar bir de 300 avro her türlü cepten çıkıyor mu çıkıyorsa ne için

  Cevapla
  • ilhan bahar , 21 Temmuz 2013 - 12:29

   Buradan gittiğinizde size verilen geçici vizenin süresi 3 ay kadardır. Bu yüzden aldığınız vize kaç aylık olursa olsun, oraya gittiğinizde vizenizini uzatmak için 300 Euro vermek zorundasınız. Eğer orada kalmak isterseniz, sonraki vize uzatmalarınızda da yine 300 Euro vermek zorundasınız.

   Cevapla
 • Orhan , 21 Temmuz 2013 - 20:51

  İlhan bey sizi tekrar rahatsız ediyorum ama kusura bakmayın bana tek girişli vize verilmiş oturum izni ile giriş çıkış yapabilirmıyım yada çalışma izni ile bu konu hakkında bir bilginiz var mı teşekkürler.

  Cevapla
  • ilhan bahar , 21 Temmuz 2013 - 23:16

   Vatandaşlık almayan herkese ilk olarak “tek girişli vize” verilir. Siz oraya gittikten sonra 300 Euro vererek, bunu çok girişli vize haline getirebilirsiniz. Şuan varolan tek girişlik vize ile birden fazla giriş çıkış yapmanız söz konusu değildir.

   Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla