Şikayetim Var

Ülkemizde daha yeni yeni var olmaya başlayan bir konudan bahsedeceğim. Bir çok insanın “boşver kim uğraşacak” diyerek es geçtiği “Şikayet” konusunu ele alacağız. Dünya’da büyük firmaları batırmaya kadar giden, ülkemizde ise komik para cezaları ile sonuçlanan şikayetler… Birey her hangi bir şekilde haksızlığa uğradığını düşünüyorsa mutlaka hakkını aramalıdır.

Peki hakkımızı nasıl arayacağız, biliyor muyuz? Kimi nereye şikayet edebiliriz? İşte herkesin uğraşmayıp vazgeçtiği durum budur. Oysa siz eğer hakkınızı aramayı aklınıza koymuşsanız mutlaka iletişim adresini de bulursunuz.

Sizlere başımdan geçen bir olayı anlatayım. 2005 zamanları Domain Park konuları ile ilgilenirken, sürekli olarak yurtdışı merkezli sitelerle çalışıyordum. Bu firmalardan bir tanesi ödemesini çek şeklinde yapmaktaydı. Bir gün postayı kontrol ettiğimde, beklediğim çekin geldiğini fark ettim. Yurtdışında bir güven problemi olmadığı için insanlar çekleri rahat olarak posta yoluyla gönderebiliyorlar. Ülkemizde böyle bir uygulama olduğunu düşünsenize…  Neyse çekin kesildiği bankayı araştırdım. Amerika‘nın en büyük 5 bankasından bir taneseydi. O yüzden içim rahatladı, bozdurma aşamasında bir sorun yaşamyacağımı düşünmüştüm. Bankaları tek tek gezmeye başladım. İlk gittiğim banka, İş Bankası çeki bozamayacağını ifade etti. Neden diye sorduğumda bir yanıt alamadım. Ardından Finansbank geçtim, onlarda yine aynı yanıtı verdi. Hatta bu durum ekstrim bir durum olduğu için büyük bir hava içersinde reddediyorlardı. Zaten bir çoğu bunun bir çek olup olmadığını dahi anlayamamıştı. Ardından HSBC vb. bir çok yabancı bankaya da gittim. Hepsinden aldığım tepki aynıydı. Bu çekin nasıl bozulacağını bilmiyorlardı ve açıkçası uğraşmak istemiyorlardı. Üstelik bunu açıklarken gayri ciddi bir uslup takınıyorlardı. O sinirle eve dönüp, bilgisayarımı açtım. Gittiğim tüm bankaların iletişim maillerini aldım, her birine üşenmeden yaşadığım durumu anlatıp, memnuniyetsizliğimi dile getirdim. Hiç bir şey olmayabilirdi fakat bana yapılan haksızlığa karşı bir tepki vermeliydim. Tepkime sonuç olarak, yarın hemen hemen tüm bankalar aradı, hatta o küçümseyen arkadaşların bizzat kendileri arayıp özür dilediler. Hepsi şubelerine gelip, çay içmemi öneriyorlardı. Yapı Kredi bankası ise çekten hiç komisyon almayacağını söyledi. Onlara teslim ettim, bir iki gün içinde çek onaylandı. Sorunsuz şekilde ücretimi aldım. Aslında içlerinde en az sorunu Yapı Kredi‘de yaşamıştım. Garip şekilde en iyi çözümü de onlardan aldım. Eğer durumu kabullenseydim, yüklü bir miktar para kaybedecektim bu yüzden asla vazgeçmeyin!

Yine bir örnek vermem gerekirse, kullandıktan 6 ay sonra yanları açılan Converse ayakkabımı geri iade etmek istedim. Boyner‘e teslim ettiğim ayakkabı bir hafta sonra “kullanım hatası” denilerek geri gönderildi. Hemen hakkımı aramak üzere “Tüketici Hakem Heyetine” başvuruda bulundum. Bilirkişi tarafından incelenen ayakkabımda fabrika hatası tespit edildi. Tüketici Hakem Heyeti‘nin gönderdiği yazı ile birlikte Converse markası tarafıma ücreti ödedi. Bu şikayeti yapmadan önce yaptığım araştırmalarda, bir çok kişi aynı durumu internette dile getirmişler fakat hiç biri şikayet etmemiş, bu yüzden ayakkabıyı değiştirebilen tek ben olmuştum. Kimse alamamış diyerek vazgeçseydim, yok yere bir ayakkabımı çöpe atmış olacaktım.

Duyarlı bir vatandaş olmaya çalışarak her haksızlığa itiraz etmeye çalışıyorum, ancak bu durum bireysellikten çıkıp, toplumsal bir bilinç halini alması gereklidir. Böylece firmalar daha dikkatli ve özenli davranarak, müşterilerin haklarını savunabilirler. Bu anlamda kurulmuş olan sikayetvar.com , bu olayın en güzel örneklerinden bir tanesidir. Kendileri oluşturdukları platform sayesinde, firmalar ile telefonla iletişime geçerek, müşteri adına şikayeti dile getiriyorlar. Firmalar da müşteri memnuniyeti adına duruma müdahale ediyorlar. Siz zaten bilinçli bir bireyseniz, bugün hemen hemen tüm firmaların internet adresleri bulunuyor. İnternet adresinden mail ya da telefon yoluyla da şikayetinizi bizzat dile getirebilirsiniz. Fakat bir bütünlük olması ve müşterilerin şikayetlerinin bir yerde toplanması adına www.sikayetvar.com kutsal bir görev üstlenmiştir. İlk olarak sikayetvar.com başlattığı furya; www.sikayetim.com ve www.musterim.com ile de devam etmiştir. Bu siteler aracılığı ile de hakkınızı arayabilirsiniz.

Yaptığınız şikayetleri bireysel olarak algılamayın, sizin sayenizde tespit edilen eksiklik, o hizmeti alan tüm vatandaşlarında yararına olacaktır. Bu yüzden herkes için hakkınızı arayın!

Çalışanlar için; iş yerinizde maaş, tazminat ya da sigorta problemleri yaşıyorsanız,  Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı size yardımcı olacaktır.

Tüketici Hakları ve Tüketici Koruma hakkında;

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Koruma

Tüketici Hakları Derneği

Tüketici Koruma Derneği

Tüketici Hakları Merkezi

Tüketiciyi Koruma ve Dayanışma Birliği Derneği

gibi kurumları ziyaret edebilir, onlardan ücretsiz yardım isteyebilirsiniz. Herkesin hakkını sonuna kadar aradığı daha özgür bir dünya için…

Bu arada unutmadan ekleyeyim, bazı müşteriler şikayet olayını abartmakta ve haksız olduğu halde ısrarcı olmaktadır. Yazının başından beri vurguladığım gibi, sadece hakkınızı arayın. Tesadüfen denk geldiğim www.musteridensikayetimvar.com ise tam tersi şekilde, müşteriden şikayet edenlerin yazdığı şikayetleri içeriyor.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • sinan , 05 Ekim 2010 - 23:10

  mrb ben sınan koc sızlere bahsetmek ve bıkac sıkayetım var ben gop arnavutköyde oturmaktayım ve bayrampasada çalısıyorum sabahları işe giderken bır hayli zorlanıyoruz ben ve halkımız 45 dakıkalı yolu 2 saatte gıdıyoruz bunun sebebı tamamen otobusu sayılarmızın cok az sayıdaolması buyüzden herotobus arasında 45 dk var sızden rıcam bız halkımıza daha iyibir ulasım arnavutkoy bgazkoy lutfen bız genclerın hatrına rıca olunr

  Cevapla
 • şeyma , 21 Ekim 2010 - 16:17

  ben öğrenciyim. okulum fatih de 33 hatlı otobüsle gelip gidiyorum. ama otobüs çok geç geliyor. bugün tam 1 saat beklememe ramen gelmedi. lütfen 33 hatlı otobüsten bi kaç tane daha devreye koyarmısınız. eve geç kaldığım içinde anem kızıyor.

  Cevapla
 • NAZAN , 04 Kasım 2010 - 19:26

  bn ferahevlerde oturuyorum akşam 5 te işten çıkıyorum eve gitmem 6,10 u buluyor çünkü iki haftadır otobüs geçmiyor en erken 5,45 te geçiyor oda okadar dolu oluyorki durmadan geçip gidiyor saatlerce durakta bekliyorum şöföre söylüyoruz benim yapabileceğim birşey yok diyip işin içinden çıkıyor .PEKİ BİZ SESİMİZİ KİME DUYURUCAZ BİZLERİ BUKADAR MADUR ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR YETKİLİLERİN BUDURUMA BİRAN ÖNCE MÜDAHALE ETMESİNİ İSTİYORUM

  Cevapla
 • NERGİS ÇAĞLAYAN , 19 Kasım 2010 - 20:14

  14B KADIKÖY-BİRLİK MAHALLESİ ARASI 20.11.2010 19:00 OTOBÜSÜ;

  Otobüse bindim.Şoför fazla yolcu alarak insanları rahatsız etmiştir.Annem ön tarafta duruyordu.Şoför terbiyesiz küfürler edip bizi yolcular arasında rencide etti.Biz yolcular olarak gereğinin yapılmasını istiyoruz.İnsanlara hayvan gibi davranılan bu hareketten rahatsız olduk.Bu şekilde hiçbir insan rencide edilemez ve aşalanamaz.

  Cevapla
 • ebru başaran , 05 Aralık 2010 - 14:30

  04 12 2010 tarihinde beşiktaştan 7 yi 20 geçe aracına bindim 5 lira şöföre verdim paranın üzerini çocuğumdan dolayi bekliyemedim arkadaşıma söyledim ama o esnada arkadaşımda akbil basıyordu 4 akbil basması gerekirken şöför arkadaşıma 3 üncü akbil basışında müdahale atmiş arkadaşım onun şaşkınlığınla oda aparanın üstünü unutmuş benim bu şöförde 3.25 kuruş alıcağım var bu paramı istiyorum ayrıca bu şahsın bunları yaptığı için ve beni bukadar uğraştırdığı için cezalanmasını ve ona ulaşa bilmek için birsürü yeri aradım ayrıca telrfon paramıda istiyorumbu olaydan kağıthane hareket amirliğinin beşiktaş levent mecidiye köy hareket amirliğininde haberi vardır bilginize sunuyorum

  Cevapla
 • serkan , 23 Aralık 2010 - 00:04

  sabah saatlerınde kıraç y.bosna arabalarına binmek mese kımse sesınde çıkarmıyor araba ustuste vatandaş arabanın kapılarından sarkıyor bir de mavinler yeni bir laf belemiş kapı kapatıken yapistır abi dıyor vatandaşi yapışttryorlar bunu denetliyen yokmu vatandaşı üst üste bindırmeleri ne hakaları var

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla