Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

Bugün herkes gibi Google sayfasını açtığımızda karşımıza, Google‘ın yılbaşı için hazırladığı logo çıktı. Logoya tıkladığımızda “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” ibaresi aratılarak, bir kutlama mesajı verilmiş…

Google bir çok resmi tatil ve bayramlarda bunu yapmayı ihmal etmiyor. Hatta sırf bu kelimeler de üst sıralara çıkmayı amaçlayan siteler var. Bugün biraz onlara rakip olmaya çalışıcam. “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” aramasında ilk sayfada olmasa bile ikinci sayfaya kadar blog adresim gelebilir.

Peki SEO demek, sırf neredeyse spam yaparcasına aynı kelimeyi mi tekrarlamaktır? Malesef ülkemizde öyle, “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” mesajının şuan ilk sayfada olan siteler de kaç kere geçtiğine dikkat ederseniz demek istediğimi anlarsınız.

Aslında SEO uzmanıyım diyenlerin hepsi “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” şeklinde kelime kasıp, buna artı olarakta işte “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” şeklinde link alarak üst sıralarda çıkmaya çalışıyorlar. Bu yöntemin doğru olduğunu malesef üzülerek söylüyorum.

Şuan bu yazımda da denediğim aynı SEO çalışması başarılı olabilir.

Her yıl yağan kar, sanırım bu yıl yağmayacak… Bu da bir çok tatilcinin tadını kaçırmış olabilir. En azından kaymak, diğer şehirlere gitmeyi düşünenler için, oralarda sağlanan suni kar ve yükseklik nedeniyle oluşan doğal kar yeterli olmayabilir.

Yeni yıldan beklentim biraz daha iyi çalışabildiğim, sağlıklı, mutlu bir yıl olmasıdır. Keza yeni yıldan para istemek bana mantıksız geliyor.

Bu arada Bosch tarafından yapılan bir site dikkatimi çekmişti. Hazırlanan Flash site sayesinde dileklerinizi sayfaya giriyorsunuz. Bosch buna karşılık olarak hediyeler dağıtacak, orada beni şaşırtan dilek ise insanların şarkı söylemek istemeleriydi. Sanırım pop dünyasının şuan şatafatlı hayatı insanları cezbediyor.

“Yeni Yılınız Kutlu Olsun” yazısını tabi bellirli bir sayıdan fazla geçirmekte bu sefer spam olarak algılanabilir. Bu nedenle aşırı olarak “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” kelimesini geçirmemiz gerekiyor. Aslında burada yazdığım cümleler okuyanları başa şaşırtacaktır. Bu ne böyle? iki dakika da bir “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” mesajı verip duruyor diye. Ancak en baştan da dediğim gibi bu sadece bir SEO deneme çalışmasıdır. SEO çalışmalarında metnin çok anlamlı olmasına bakılmaz. Genel olarak benim yaptığım gibi “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” kelimesi üzerine yoğunlaşılır.

Eklenti olarak yüklü olan Simple Tags sayesinde de, “Yeni Yılınız Kutlu Olsun” kelimesine link verebiliriz. Verdiğimiz link sayfanın kendisine olacaktır. Ama sayısı fazla olmadığı sürece site içersinde link kullanmakta yararlı olur.

Yazıyı baya uzattık, şimdi sonuçları incelemeye çalışalım.

Son olarak; Yeni Yılınız Kutlu Olsun 🙂

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla