• Şuradasınız
 • Anasayfa
 • Yurtdışı
 • Soru Cevap: İrlanda’ya başlama rehberi – ilk olarak neler yapılır?

Soru Cevap: İrlanda’ya başlama rehberi – ilk olarak neler yapılır?

Soru:

merhaba ilhan bey hala irlanda damısınız. ben irlandaya geldim bir kaç yardıma ihtiyacım var acaba yardımcı olma şansınız varmıdır.

Cevap:

Buyrun soru olarak yazarsanız, yanıtlamaya çalışayım.

Soru:

bazı konulardan sizden yardım isteyecektim. hala dublindemisiniz.

Cevap:

Malesef şuan Dublin’de değilim ama siz yine de sorun bakalım. Belki yardım edebileceğim bir konudur.

Soru:

ben dublinde dil eğimi alıyorum ama ingilizce seviyem iyi olmadığı için bazı resmi işlemlerde zorluk çekiyorum. dublin havaalnından girerken agustosa kadar göçmenlik bürosuna kayıt olmam gerektiğini söylediler ve pasaporta tarih koydular ama herkes bir hafat içinde basvurmam gerektiğini söylüyorlar. ayrıca bankada hesap acmam gerekiyormuş ama bankadaki öyle hızlı konuşuyorki anlamıyorum.

Cevap:

tamam bunlar her gidenin yapması gereken şeyler, şimdi öncelikle polis kaydı için acele etmeyin. Bunun resmi süresi 3 ay kadar bile olabilir. Ben yaklaşık 1,5 ay sonra yaptırmıştım bir sorun çıkmadı. 2,5 ay sonra yaptıran da gördüm… Aslında polis kaydı denilen şey göçmenlik bürosuna kayıt işlemidir ki, oraya gidenlerin çoğu ingilizce bilmediği için sorun olmaz.

Sizden sağlık sigortası, okulda öğrenci olduğunuzu gösteren belge ve birkaç form doldurmanızı isterler. Merak etmeyin ingilizce bilmeyenlere yardım etmeye çalışıyorlar. Yani 1 ay sonra dert etmeden gidip yaptırabilirsiniz. Gelelim banka olayına, AIB’de mi açtırmak istiyorsuınuz?

Soru:

irlanda bankasından açtırmam gerekiyorumuş

Cevap:

tamam ama hangisi banka? Bank of Ireland mı? AIB mi? Büyük olasılıkla AIB banktır o, siz de öğrenci olarak açtıracaksınızdır. Bu arada hangi kursa gidiyorsunuz?

Soru:

Bank of ireland diyorlar

Cevap:

onu bir öğrenin en azından yazılı kağıt alın.

Soru:

Atlantic Language Dublin

Cevap:

çünkü öğrenciler genellikle AIB’de açar, bunu kurstan öğreneceksiniz.

Soru:

peki farkedermi

banka

Cevap:

tabi ki, zaten bank of ireland size biz açamayız der. O yüzden siz o kağıdı isteyin.

Soru:

şimdi baktım kagıda Irısh bank diyor

kursun verdiğinde

yani bana yazdıkalrında

Cevap:

tamam o halde bank of ireland olabilir. Gerçi tam emin olamadım irish bank diye birşey yok çünkü onu bir sorarsanız iyi olacağını düşünüyorum. “Which bank I need to open the bank account?” böyle diyerek öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Zaten ismini duysanız yeter. Konaklama olarak nerede kalıyorsunuz?

Soru:

Bankadakiler hızlı konulunca anlamadım açıkcsu. Su anda bir evde kaliyorum. Yarin itibariyle x Apartments geçeceğim.

Cevap:

Önce kaldığınız yerin adresini alın, öğrenci olduğunuza dair belge sonra banka için aşağıya yazacaklarımı bir kağıda yazarak, ezberleyin ya da direk kağıdı uzatın;

Hi My name is X

I came here about one month

I want to open the student bank account

This is my home address : (Buraya adresi yazın)

Soru:

ok

evrak olarak

okuldan ögrenci olduguma dair var

birde pasaportum

başka bir şey istiyorlarmı

Cevap:

My english is beginner and sometimes, I can’t understand you. Please, can you speak slowly? I’m going to Atlantic Language Dublin. If you help me, I’d appreciate it. Yok özellikle “id, phone, address, school letter” gibi kelimeleri yakalamaya çalışın. Mümkünse tüm belgelerinizi istemeden verin, okula kayıt olduğunuza dair belgeyi de isterler göçmenlik bürosuna gitmeden önce de bu hesabınıza 2000 Euro yatıracaksınız. Bu gittiğinizde “I want to deposit my account this money.” diyerek o parayı da yatırabilirsiniz.

Soru:

bana verilen kagıtta 300 euro diyorlar. peki parayı transfer etme gibi bir şansımız varmı

bana verilen kagıtta 3000 euro diyorlar. peki parayı transfer etme gibi bir şansımız varmı

birde 300 euro verip kredi kartı alacakmışım

Cevap:

300 Euro göçmenlik bürosuna verilen ücret, bankaya yatırdığınız para sizindir. Siz bankaya “I want to bank statement” diyeceksiniz. O da sizin verdiğiniz adrese yatırdığınız parayı kanıtlayacak olan belgeyi gönderecek. O belge 2-3 iş gününde gelir sonra paranızı çekebilirsiniz.

Soru:

para türk bankasında yanımda o kadra keş taşımıyorum. irlanda bankasına transfer yapma şansımız varmı yoksa keş olarak mı vermemiz gerekiyor.

Cevap:

Parayı transfer etme şansınız var. Ama o zaman önce hesap açacaksınız. Sonra tekrar gidip, bank statement istediğinizi söyleyeceksiniz. Bu arada yaklaşık 50-60 TL gibi bir kesinti olur. toplamda

Soru:

ama keş verince daha çabuk olur. anladıgım kadarı ile

Cevap:

2-3 iş gününde geçer Türkiye’den İrlanda’ya daha çabuk demeyelim de, siz şuan fazla konuşmak istemiyorsunuz banka ile tek seferde bitmiş olurdu. Ama zaten para yanınızda değilse, o parayı irlandaya almak için mecburen önce hesap açıp sonra bank statement alacaksınız başka türlü para size ulaşamaz.

Soru:

peki ilk etapda parayı Western Union ile alsam güvenli olurmu

Cevap:

Güven konusunda sıkıntı yok. Ama parayı alırken bilgi isteyeceklerdir. O arada konuşma sıkıntı olabilir. Siz yine en iyisi gidip hesabınızı açtırın, sonra açıldıktan sonra hesabınıza para transferi yapıp, gidip bank statement istersiniz. O kısım kolay zaten sadece “I want to bank statement” diyeceksiniz ve bankamatik kartınızı vereceksiniz bir de pasaport tabi…

Soru:

bank statement adrese geliyor değilmi,

biz alamıyoruz anında

Cevap:

herşey adrese gelecek

banka kartı

şifre

bank statement

Soru:

anladım.

peki bu travel kart

nedir

Cevap:

siz ne kadar kalacaksınız orada?

Soru:

6 ay kalacagım minumum

yada daha fazlada olabilir

Cevap:

o zaman alınabilir. Buradaki akbil gibidir. 15 Euro sanırım kart ücreti ondan sonra öğrenci olarak kullanabiliyorsunuz. Ama dublin bus için sarı kartlardan var, onlar da işinizi görür.

Soru:

bus ticket aldım

Cevap:

30 günlük öğrenci alırsanız hemen hemen aynı olur.

Soru:

birde benim vize sürem 4 aylık. dediler oradan uzatabilirsin. göçmenlik bürosunda uzatıyorlarmı. pasaportamı işliyorlar yoksa ayrı kagıt veriyorlarmı

Cevap:

pasaporta işleyecekler. Kurs ne kadar sürelik?

Soru:

6 ay

Cevap:

tamam o zaman bu gitmenizde zaten kursun son günene kadar vize alakcasınız. Hatta 6 ay olduğu için, 6 ay da çalışma izni olması lazım. Yani 1 yıllık vize vermeleri lazım.

Soru:

bu konuda kimse bilgi vermedi ilk senden duyuyorum

teşekkür edierm

peki telefon hattı için tavsiyen nedir

Cevap:

bize de vermemişlerdi. Fark etmez, Vodafone kullanmıştım. 30 Euro yükleyince 1 ay sınırsız konuşma oluyordu, meteor vs de alınabilir.

Soru:

telefoncuya gittim

bana faturalı vermeye çalıştı

her ay sabit ücretten bahsetti

ögrenci oldugum için

bir söz konusu

ayrıcalık varmı

alırken özel bir şey demem gerekmi

Cevap:

yok sadece ingilizceniz iyi olmadığı için denedikleri bir taktik, prepaid diyeceksiniz. Bu arada iphone 5 gibi telefonları biraz daha uygun alabilirsiniz. Eğer telefon almayı planlıyorsanız onlar düşünülebilir. Hatta brazilyalıların hepsi 12 ay taksitle telefon alıp, 6 ay sonra ülkelerine dönerler.

Soru:

prepaid sım kart dedikten sonra fiyat secenekleri varmı yoksa sabit ücretmi. bende şu anda noka lumia

920 var

ama İphonede düşünüyordum

brazilyalıalr 6 ay sornasını ödemiyorlar mı

Cevap:

Evet, Brazilya’ya gittiklleri için tahsil edemiyorlar. Ön ödemelilerde bir fark yok, ne kadar yüklerseniz, o kadar fiyat değişir. 30 Euro yüklerseniz mesajda bedava, konuşmakta…

Soru:

peki kalacak yer önerilerin varmı

Cevap:

ne kadar sizin apart aylık?

Soru:

sım karta ya vodafone yada link dşüneceğim artık

tavisyen neidr

Cevap:

Vodafone

Soru:

ben 1 aylık almıştım ama 1 hafta ev 3 haftada apart dediler

160 euro

Cevap:

aylık mı?

haftalık mı?

Soru:

haftalık 160

Cevap:

Merkeze gidip oradaki hostellerle anlaşın, oralarda 300 Euroya 1 aylık kalabilirsiniz. İngilizceniz ev bulmak için yeterli olduğunda, eve geçersiniz. (daft.ie) buradan bakacaksınız ev ilanlarına, bir yere not alabilirsiniz.

Soru:

site ahkkında bilgim var. netten araştırdım. Bölge olarak neresi ucuz, senin görüşün benim şu anki seviyem begineer elementry arasında yavaş konuşulunca nalıyorum ama , hızlı olunca anlayamıyorum.

Cevap:

ben buradan gittiğimde intermediate seviyesindeydim fakat; bir ay sonra ev baktım ama adres bulmak ve özellikle birçok yerine yavaş ingilizce yüzünden almaması biraz moral bozucu oluyor. O yüzden direk eve geçmek için deneyebilirsiniz ama biraz şansınız olması lazım yoksa genellikle almazlar.

O yüzden biraz apart, hostel gibi yerlerde vakit geçirin, bir zaman sonra biraz daha kendinize güvenince eve de çıkabilirsiniz. Ayrıca hazelwood evleri filan biraz daha uygun yolludur.

Soru:

hazel wood nedir

Cevap:

oradaki apartlardan bir tanesi yine aylık 500 Euro’da kalacak apartlar vardır.

Soru:

ok.

okulda bir tek türk benim çogunlukla ispanyolca konuşanlar var. kel,ime haznem zayıf oldugu için ilk bir hafta zor geçti, bakalım bundan sonra nasıl oolacak tavsiyen varmı bu konuda?

Cevap:

valla arkadaş ortamlarına girmen lazım. Ancak o şekilde biraz daha gelişecektir.

Soru:

ben tek türk oldugum için mutluyum ama işte böyle yardımcı olacak birini arıyorsun mutlaka

birde bu telefon sım kartını

Cevap:

aslında tek Türk olmak iyi değildir. Herkes Türklerle arkadaş olma gibi bir tavsiye verir. Ama oraya gidince öyle olmadığı anlaşılır.

Soru:

aldıktan sonra tekrar istediğimiz kadar yükleyebiliyoruz degilmi. yüklerken ne diyoruz

Cevap:

Abartıya kaçmadan bir Türk arkadaş baya destek olabilir.

Soru:

benimle sıfr istanbul var diye muhabbet kuruyorlar hep istanbuldan bahsediyorlar

4-5 kelimeden birri istanbul

Cevap:

evet, işte ne buldunuz konuşmaya çalışın. Bol bol film izleyin ingilizce altyazılı, kelime ezberlemeye çalışın. Herkesle konuşmaya çalışın.

Soru:

telefon sım kartını aldıktan sonra istediğimiz vodafone bayiiden yükleme yapabiliyormuyuz. ve aldıktan sonra tekrar istediğimiz kadar yükleyebiliyoruz degilmi. yüklerken ne diyoruz

Cevap:

“Can you load 20 Euros Credit?”

Soru:

telefon numarasını söyliyoruz degim,

aynı türkiyedeki gibim,

Cevap:

“Can you load to my phone for me?” Evet telefon numarasını söylüyorsunuz. Böyle derseniz telefona direk atarlar. Ama normalde bir kağıt verirler, orada bir şifre yazar, onu mesaj atacağınız yer de yazar, onu mesaj attığınızda yüklenir.

Soru:

peki burada türkelrin takıldığı mekanlar varmı

ydaa zöelilkle tavsiye ddeceğin yerler

yada yapmamı özellikle istediğin

şeyler

Cevap:

Türkler ile illa karşılacaksınızdır. Bulduğunuzdan birşeyler kapmaya çalışın, çünkü onlar yardımcı olabilir. Hiçbir konuda zararı olmaz ama çoğu da artist olur onu söyleyeyim.

Soru:

bir tek tanıdıgım yer conner street bir alt yani tranway sokagında pasajın içindeki kebapcık

bir kaç kez kebap yemeye gittim o kadarü

dönerci yani

Cevap:

anladım onların pek faydası yok ama bunalıma düşmeyin. O yüzden bir Türk arkadaş destek olur demiştim. Çünkü ben zaman zaman, ortama alışamayarak, dönen Türkler gördüm.

Soru:

bunalım gibi bir sıkıntım yok. sadece bu işler nasıl oluyor diye elçiliğe sorayım dedim. elçiliğe gittim onlarda bizim bilgimiz yok dediler

ne işe yarıyorsunizki dedim çıktım

Cevap:

elçilikteki hava kimsede yok, garip davranıyorlar.

Soru:

kimseye yarar ları yok

Cevap:

açıkçası İrlanda garip bir yer kimse kimseye yardım etmiyor özellikle Türkler, o yüzden ben işte elimden geldiğince herkese yardım ediyorum.

Soru:

irlandalılardan daha fazla yarar gördüm açıkcası

ingilizceyi 4-5 ayda kağabilirsem

benim ,için çok çok iyi olacak

Cevap:

valla şimdi ümit kırmak gibi olmasın

Soru:

belki burada iş bulursam kalırımda biraz

Cevap:

ne kadar ingilizce istediğiniz de bilmiyorum ama 6 ayda beginnerdan, upper-intermediate gibi kısımlara gelemezsiniz. Burada hedef önemli tabi çalışmakta ama bir yılda baya iyi ingilizceniz olur.

Soru:

inşalah

artık ne kadar kapabilirsme kaldıgım sürede

sen bana çok yardımcı oldun

bu dedkilerini pazartesi

ilk iş olarak yapacagım

birde sim kart alırken bir şey istiyorlarmı evrak filan yada pasaport

Cevap:

yok hiç birşey istemiyorlardı öyle hatırlıyorum direk hattı veriyorlar hazırkart

Soru:

tamam teşekkür ederim. seni gene sorularım ile rahatsız etsem

olurmu

ara sıra

bana çok yardımcı oldun

allah razı olsun

teşekkür edeirm

Cevap:

rica ederim, yardımcı olduysam ne mutlu, tabi özellikle toplu yazarsan soruları, iş nedeniyle facebook’a çok giremiyorum ama eve gelince cevaplarım. umarım herşey istediğin gibi olur. Bol şans.

Soru:

son bir soru daha, adres değişikliklerinde , göçmenlik bürosuna, bankaya, ve okulabilgi yada herhangi bir kuruma bilgi veriyormuyuz

aklıma geldikçe yazıyorum kusura bakma.

dikkat ederim bundan sonra

Cevap:

yok, gerekli değil. Ama siz aparta geçtikten sonra oradan adres alıp, oraya başvurun ki, en azından üç hafta kalacağınız bir yer olsun.

Soru:

tama öyle yapacagım. kusura bakma dostum seni çok rahatsız ettim, sabrın ve sorularıma cevap verdiğin için çok teşekkür edeirm. sana iyi geceler tekrar görüşmek üzere

Cevap:

yok estağfirullah, ben elimden geldiğince yardım ederim.

Soru:

teşekkür edeirm.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • ALP , 24 Temmuz 2013 - 14:14

  Merhaba ilhan bey ben yaklaşık 1.5 ay sonra İrlanda ya gidiyorum uzun dönem öğrenci vizesi için polis kaydı için sağlık sigortası demişsiniz benim burda ki yaptırdığım geçerli mi çünkü seyahat sağlık sigortasını konsolosluk geri göndermedi nasıl yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
  • ilhan bahar , 24 Temmuz 2013 - 14:27

   selamlar, bu durumda buradan ayrılmadan önce sigorta şirketinden yeniden bir belge isteyebilirsiniz. Burada yaptırdığınız sigorta geçerli olacaktır.

   Cevapla
   • ALP , 24 Temmuz 2013 - 14:32

    Sigoratalı olduğuma dair bir belge mi yoksa sigortanın aslı mı ? Ve burada 6 aylık yaptırdım bana vericekleri 6 aylık çalışma izninde sıkıntı olur mu bu durum da . ?

    Cevapla
    • ilhan bahar , 24 Temmuz 2013 - 14:54

     Sigortanın kopyasını alırsınız ki, o zaten sigortalı olduğunuzu ispatlayan belge olur. Bahsettiğiniz iki belge de aynıdır. Yok sadece bir kere mahsus kontrolü yapılıyor. Ancak hastane işlemleriniz olursa, özel sigortadan para alamazsınız.

     Cevapla
 • Asansörlü Taşımacılık Mersin , 16 Ağustos 2013 - 13:22

  dublin en çok görmek isteğim yerler arasında bilgiler için tşk ler

  Cevapla
 • Orhan , 26 Ağustos 2013 - 18:30

  İlhan bey dun dubline geldim havaalanında yeşil mühür bastılar 3 aylık sanırım o polis kaydı suresi oluyor normal vizem 6 aylıktı ve okul bana banka hesabı açtırmak için ve pspi numarası sanırım onu almak için belge verdi öğrenci belgesi şimdi,polis kaydı için nereye gitmeliyim ne yapmalıyım burada Türk olmadığı için biraz sıkıntım var .

  Cevapla
 • Pingback: Dublin’de vize uzatma işlemleri nasıl yapılır? | İlhan Bahar

 • yalin , 25 Ocak 2014 - 11:24

  Merhaba benim sorum kısa dönem gidenler için (3 ay) Polis kaydı yaptırmak gerekiyor mu?

  Cevapla
 • Orhan , 14 Mart 2014 - 10:41

  Merhaba ilhan bey benim garda kartım var 28 Ağustos a kadar pasaportuma da çalışma iznini 28 ağustosa kadar verdiler ama okuldan pps number için kağıt istedim 6 hazirana kadar verdiler pps number için hangi evraklar gerekli ve bana hangi tarihe kadar pps kartı verirler şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 • roz , 27 Mayıs 2014 - 08:22

  merhabalar ben üniversite ile beraber katılacam dublin city dil okuluna ortalama ne kadar ücret öderim 1 ay için ?

  Cevapla
 • hakan , 22 Nisan 2015 - 12:01

  merhabalar ilhan bey, Trakya üniversitesinde okuyorum ve bu sene son senem dublin e dil ögrenmek için 25 haftalığına gitmek ve orada çalışmak istiyorum. sizce bana faydalı olabilirmi? Dublin çok pahalı diyorlar sizcede öylemi ? cevaplarsanız çok sevinirim

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla