Soru Cevap: Dublin’de yaşam ile ilgili sorular

Soru:

İlhan selam, naber nasılsın? Dublinde umarım herşey yolundadır.

Yakın zamanda Dubline gelmeyi düşünüyorum. Öncelikle ev ihtiyacım olduğu için bana hangi bölgeden ev tutmamı önerirsin. işler yolunda giderse 1 yıldan fazla, gitmezse yaklaşık olarak 6 ay kalmayı planlıyorum. Geldikten sonra dil okullarına gidip görüşerek ve pazarlık yaparak kaydolmayı düşünüyorum. Bu konudaki önerilerini ve deneyimlerini yazarsan çok sevinirim.

Teşekkürler.

Cevap:

Selamlar,

Ev olarak, bulduğun kurs neredeyse orada tutman yararına olacaktır. Çünkü ulaşım burada gerçekten pahalı (en yakın durak 5 TL) o yüzden öncelikle bir Hostel’e yerleşebilirsin.

Burada pek pazarlığın söz konusu olacağını düşünmüyorum. Ama çok çok ucuza kurslar bulabilirsin. Aylık 150 Euro’ya kurslar bulunabilir. Ancak Türkiye’den kursa kayıt olmadan, nasıl vize alacaksın?

Umarım herşey dilediğin gibi olur.

Görüşürüz.

Soru:

Selam İlhan, Bulgaristan göçmeniyim bu nedenle vize problemim yok. Gider gitmez bisiklet yada motorsiklet almayı planlıyorum. Bu nedenle ulaşım çok dert olurmu bilmiyorum.  Bahsetiğin kursların isimlerini alabilirmiyim? Çok iyi fiyatlar. Konaklama ile ilgili yada Dublinle ilgili bana başka ne tür tiolar verebilirsin. Dubline alışabildin mi, en kötü ve en iyi yanlarını benimle paylaşabilirmisin.

Teşekkürler.

Cevap:

Selamlar,

Vize problemimi olmaması çok iyi, motor almakta güzel bir çözüm olabilir. Gerçi burada birçok bisiklete binen olsa da, motosiklet kullanan hiç görmedim.

Kursların adlarını malesef bilmiyorum. Sadece burada arkadaşların konuştukları bunlar ancak şehir merkezinde kısa bir tur yaparak,  birçok ucuz kurs bulabileceğini düşünüyorum.

Konaklama malesef share room olmak zorunda kalabilir. Çünkü burada 2 odalı evler, çok iyi olmayan bölgelerde bile min 700 Euro’dan başlıyor.

İş bulma imkanı tamamen şansa bağlı ama herkesin iş aradığını söyleyebilirim. Ayrıca birçok kişi her işi yapmaya razı iken, iş bulamıyorlar.

Bana gelen mailleri, sitem üzerinden paylaşıyorum. Yine oradan da birçok sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

http://www.ilhanbahar.com/category/yurtdisi/

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla