Soru Cevap: İrlanda’da DCU hakkında

Soru: Selamlar,

Uzun zamandır yazmak istiyordum ancak soruları biriktirip yazmanın daha akıllıca buldum böylece daha az vaktini çalmış olacağımı düşündüm tabi cevaplarsan, İrlanda da hayat nasıl gidiyor?

1.Günün orada nasıl geçiyor? (hangi saatler eğitim alıyorsun,kurstan sonra etkinlikler oluyor mu?  vb.)

2.Oradayken  gözlem yapma fırsatın olmuştur.Üniversite yada College ‘lerden önerebileceğin var mı?
(sen United Towers ile hangi üni./college kayıt yaptırdın?)

3.Sana 4 aylık eğitim yeterli geldimi?

4.İstanbuldaki çoğu Danışmanlık firması İrlanda da sadece Kaplan Dil okullarını öneriyor. Hiç rastladın mı öğrencilerine yada her hangi bir olumsuzluk dikkatini çekti mi?

5.Aileni Danışmanlık firmalarıyla görüşürken hangi kısımda devreye soktun yada bu konuda bana önere bileceğin bir yol var mı?

6.İrlanda ya giden biri olarak Dil eğitimi için önerir misin?

Başarılar,

Cevap: Selamlar,

Elimden geldiği şekliyle cevap vermeye çalışayım. Burada kurs 9-13 saatleri arasında oluyor. Öyle aşırı bir etkinlik düzenlendiğini görmedim genellikle göstermelik oluyorlar. Örneğin; Film izleme etkinliği 5 kişinin birlikte film izlediği bir oda gibi düşün. Trinity çok iyi, DIT var o da iyi diye duydum. DCU’da bunlardan sonra gelebilir. Ben Dublin City University’e gidiyorum.

Christmas tatili araya girdiği için benim kalma sürem 5 ay oldu diyebiliriz. Daha iki ayım var. Dönüp gerideki üç aya bakınca evet baya bir gelişim var ama gözünden ana dil gibi ingilizce konuşan insanlar canlanmasın. Bana göre 4 ay ya da 5 ay yeterli bir zaman değil. Burada minumum 1 yıl kalınmalı.

Kurslar çok önemli değil. En azından çok garip bir kursa gitmezsen bence hepsi aynı şekilde işliyor. Hatta arkadaşımın dediğine göre Türkiye ile aynı şekilde işliyorlar. Hocaların hepsinin anadilinin ingilizce olması farkı dışında… Burada anadili ingilizce olmayan birini hoca yapmazlar diye düşünüyorum ama yine de belli olmaz. Ancak tek fark hoca olabilir harici bir fark kurslar arasında olamaz. Aşırı ucuz olmasada hemen hemen her kursa gidebilirsin. Çok fark etmez. Kaplan Dil okulları ile ilgili duyduğum tek şey çok fazla fransız öğrencinin olduğuydu. Onların aksanları kötü olduğu için bu bir sorun.

Ailemi hiçbir aşamada olayın içine dahil etmedim. Londra ya da Amerika’yı da düşünebilirsin. Oralar buradan daha hareketli olabilir yaşam bakımından, Dublin küçük bir yer yapılacak birşey bulunmuyor.

Görüşürüz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Ozcan SAHIN , 26 Ocak 2015 - 10:49

  Ilhan bey merhaba,

  4-6 hafta gibi bir sure için Dublin’de ingilizce kursu planim var.
  Univ/College/Eng course seçimi konusunda henuz kesin bir kararim olmamasina ragmen daha ciddi/profesyonel olacagini dusundugumden onceligim universite ve college’lar.

  DCU ile kontaga geçmeden once size danismak istedigim 2 sorum olacak ;
  1- DCU ‘dan ne kadar memnun kaldiniz, kurs içerigi, egitim metodu nasildi ?
  2- kurs boyunca kalis yerini nasil ayarladiniz DCU’da 2 seçenek var (Home stay- dusunmuyorum, student residence ise sadece yazin saglaniyor, muhtemelen yaz oncesi Nisan, Mayis gibi gidecegim) daft.ie ‘den baktim ancak 4-6 hafta için bir yer nasil bulurum ne tur evraklar gereklidir herhangi bir bilginiz var mi ?

  Tesekkur ederim

  Iyi gunler

  Ozcan SAHIN

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla