Soru Cevap: Neden İrlanda?

Soru:

Merhaba,

Vakit ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim.Araştırmam şuan için net üzerinden henüz her hangi bir danışmanlık firmasıyla görüşmem olmadı. İnternet-ten Kaplan Int. Dil okullarını inceledim.İrlanddayı seçme nedenin neydi? Genelde istek hep Amerika yada İngiltere dir.

Benim isteğim uzun süreli (akademik yıl) + part time  bilişim firmasında çalışmak

İyi Şanslar,

Cevap:

Selamlar,

Öncellikle buraya gelmeden önce Amerika ve İngiltere’yi uzun süre araştırdım. Ancak oralar da çalışma izni (part time) yoktu. Bilgisayar Mühendisliği okuduğum için burada bir bilişim firmasında işe girebileceğimi ümit etmiştim. Ancak gerçekler pek öyle gözüktüğü gibi olmuyor. Öncellikle çok tecrübeli arıyorlar, kaldı ki iş tecrübeye gelene kadar zaten çalışma izninden dolayı başlamadan bitiyor.

Çalışma izni haftada 20 saat olarak belirleniş ama burada bilişim alanında part time iş veren kimse yok. Stajer olarak alabilirler ancak onun için de malesef haftada 40 saatlik çalışma iznin olması gerekiyor. Bu arada stajerlere verilen maaş aylık 200 Euro’dur. Ben stajerlik için bir kaç firmaya başvurmuştum. Onlar geri dönüş yaptılar ama work permit (çalışma izni) yüzünden olmadı.

Buraya gelmeden önce tüm olasılıkları gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • melis devra , 22 Nisan 2013 - 00:43

  Dublin’de tek kişilik oda fiyatları ne kadar merkezde ortalama olarak. Evde kalınırsa ders çalışılanabiliyor mu sonra dublin city of universty dil okuluna gitmek kampüsün sosyal olanakları olarak bir fayda sağladımı yoksa şehir merkezinde bir dil okulu daha mı iyi. Birde horner school hakkında hiç bilgin var mı

  Cevapla
 • ilhan bahar , 23 Nisan 2013 - 19:53

  Dublin’de tek kişilik oda fiyatları yerine göre değişir. Ama bir aralık vermemiz gerekirse 275 ile 600 Euro arasındadır. Evde ders çalışmak ya da başka bir yerde ders çalışmak sanırım biraz seninle alakalı bir durum. Sosyal olanaklar diye birşey pek olmuyor. Üniversite topluluklarına girişler genellikle paralı oluyor, onların da çok etkinlik düzenlediği söylenemez. Yani öyle göze batar bir etkisi yok. Şehir merkezinde gitmek daha mantıklı. Horner School hiç duymadım.

  Cevapla
 • melis devra , 25 Nisan 2013 - 01:04

  Bir soru daha sende dil okuluna vize başvurusu yaparken okul ücretini önceden ödeyip başvuru yaptın de mi.

  Cevapla
 • ilhan bahar , 25 Nisan 2013 - 10:44

  Evet, İngiltere, İrlanda ve Amerika’ya Dil kursu için gitmek isterseniz, kurs ücretini vize başvurusundan önce yatırmak zorundasınız. Ama dert etmeyin, vizenin çıkmaması halinde 15 gün içinde paranızı size geri iade ediyorlar.

  Cevapla
 • zoro , 16 Haziran 2016 - 18:20

  slm ilhan bey. 19-25 ağustos ta dublin de bulunacaz 3 kişi ben devlet memuruym. nişanlım akademisyen kongresi war ve doktor abimle birlikte gidecez. vize işlemlerine ne zamn baslıylım cok sıkıntı cıkarırlar mı ?

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla